Ana Sayfa Kültür / Sanat Yaylalar Sonbahar Renkleriyle Cezbediyor

Yaylalar Sonbahar Renkleriyle Cezbediyor

Yeşilin yanı sıra sarı, turuncu, kırmızının tonlarına bürünen ağaçlar arasındaki yoldan geçerek yaylaya ulaşanlar, gördükleri güzellikleri fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyor.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2017 Salı 08:48
Yaylalar Sonbahar Renkleriyle Cezbediyor

Alucra ilçesine bağlı yaklaşık 2 bin rakımda yer alan, Yağlıdere ve Espiye ilçelerinin ortak kullandığı Kırıkyayla da güzelliğiyle tercih edilen yaylalar arasında bulunuyor.

Yaylacıların havaların soğumasıyla ilçelere dönmek üzere ayrıldığı Kırıkyayla, özellikle hafta sonra günübirlik ziyaretçilerini ağırlıyor.

Vatandaşlar, teknolojiden tamamen uzak ve elektriğin olmadığı bu ortamda sükunetin tadını çıkarıyor. Kuş cıvıltıları ile derenin şırıltısı eşliğinde doğa yürüyüşüne çıkanlar, tabiatla baş başa keyifli bir gün geçirme fırsatı yakalıyor.

Öte yandan yayla evlerine kış öncesi son kez gelen yaylacılar, evlerinde kalan yiyeceklerinin yanı sıra bahçelerindeki karalahanaları topladıktan sonra evlerini düzenleyip kilitliyor.

BU GÜZELLİKLER ANLATILMAZ, YAŞAMAK LAZIM

Amerika'dan memleketine gelen gurbetçi Ahmet Kırca, yörenin birçok güzelliğe sahip olduğunu söyledi.

Yaz mevsimini yaylada geçirdikten sonra herkesin evlerine geri döndüğünü anlatan Kırca, "Şimdi yaylaya günübirlik geldik. Doğanın güzelliğini görmek için tekrardan buralara çıktık. Bu manzaranın tadını çıkarabilmek için gezdik." dedi.

Kırca, sonbaharın güzelliğini yaşadıktan sonra karalahana toplayarak ilçelere geri döneceklerini kaydetti. Emekli Sefa Elevli ise çocukluk yıllarının buralarda geçtiğini ve yaşadığı anıları güzelliklerle hatırladığını dile getirdi.

Yaklaşık 10 gün önce yayladan göç ettiklerini ifade eden Elevli, tekrardan akrabalarıyla doğayla içiçe olmak adına yaylaya çıktıklarını belirtti.

Elevli, "Bu güzellikler anlatılmaz, yaşamak lazım. 10 gün önce burada yeşillik vardı fakat şu anda kırmızı, turuncunun envai çeşidi var. Hiçbir kimya mühendisinin bile bu renkleri ayarlaması mümkün değil. Allahu Teala bu renkleri bize bahşetti. Biz bununla mutluyuz, gururluyuz. Bütün insanların gelip bu güzellikleri görmelerini tavsiye ederim." diye konuştu.

YORUMLAR
  • yorum2017-10-26 14:04:29elif

    havasına suyuna,taşına toprağına...bir başkadır benim memleketim

  • yorum2017-10-24 05:38:20Boylucalı Cabbar

    Boyluca köyüne gidin. Sonbahar ve sarı ağaçlar ve çamlar en güzel orada. Mis mis.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ankara Alucralılar Derneği Kuruldu

Ankara Alucralılar Derneği Kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber