Ana Sayfa Genel Yaylalarda Hayvanlar Suya Kavuşuyor

Yaylalarda Hayvanlar Suya Kavuşuyor

İlimiz mera ve yaylaklarında otlayan hayvanların temel sorunlarından biri de, içme suyu temininde güçlük çekilmesidir.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2017 Cuma 12:58
Yaylalarda Hayvanlar Suya Kavuşuyor

Yaylaklarda otlayan hayvanlar, bulundukları yerde ya suyu hiç bulamamakta veya metrelerce uzaklıktaki suya ulaşım sağlasa dahi doyum kalitesinde su içememektedirler. Hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri  için; sığırlar günlük ortalama 50-60 litre, koyun-keçilerde ortalama 2-3 litre su tüketirler. Canlı ağırlıkları ve verim seviyeleri yükseldikçe bu günlük su ihtiyaçları da artar.

Bu bağlamda, İlimiz genelindeki mera ve yaylak alanlarında, hayvanların içme su ihtiyaçlarını karşılamak ve su kalitesini yükseltmek amacıyla yürütülmekte olan 'Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi' kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından 2016 yılında, 700 adet sıvat (hayvan suluğu) ve 11 bin metre su borusu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Hayvancılığın yoğun olduğu Şebinkarahisar, Alucra, Bulancak, Dereli, Espiye, Yağlıdere ilçelerimiz başta olmak üzere, Giresun genelinde ihtiyaç tespiti yapılan diğer ilçelerimize ve önceki yıllarda sürdürülmekte olan ıslah projeleri ile birlikte toplamda bin adet sıvat ve 29 bin metre su borusu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Su, kaynağından alınarak borular vasıtasıyla hayvanların otlak alanlarında tesis edilen sıvatlara getirilecektir. Bu sayede, mera ve yaylaklarda otlayan hayvanlar daha yakın mesafede içme suyuna kavuşacağından; mera yem bitkileri çiğnenme baskısından kurtulacak, hayvanlarda enerji kaybının azalması sonucunda et ve süt veriminde artış elde edilerek ilimiz ekonomisine önemli bir kazanç sağlamış olacaktır.                                                                                                                

Islah çalışmaları kapsamında yapılacak olan sıvat tesisi, mera ve yaylakların yeknesak  biçimde otlatılmasına katkı sağlayacaktır. Sürekli belirli alanlarda otlayan hayvanlar, sıvatların tesisi ile birlikte diğer kısımlarda da otlama imkânına sahip olacaktır.

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Onur Hoca Veda Etti

Onur Hoca Veda Etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber