Ana Sayfa Güncel Yeşilyurt Köyüne Büyük Yatırım

Yeşilyurt Köyüne Büyük Yatırım

Alucramızın Yeşilyurt Köyü, Devlet Millet işbirliği ile alt yapı, yol, su ve kanalizasyon çalışmalarıyla 2010 yılında büyük hizmetlere öncü oldu.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2010 Cuma 01:14
Yeşilyurt Köyüne Büyük Yatırım

Kurban Bayramında Alucra ziyaretimizde gittiğimiz Yeşilyurt Köyü tabiri caizse şantiye alanına dönmüş. Köyün genç ve başarılı muhtarı Osman Nuri Cenikli köyde yapılan çalışmaları röportajımız da şöyle özetledi.

Alucrahaber:
Değerli muhtarım, öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim. Köyünüzü ziyarete gittiğimde adeta şantiye alanı gibi gördüm. Neler yaptınız 2010 yılı içerisinde biraz bahsedermisiniz?

Muhtar:
Öncelikle Köyümüze ve şahsıma gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ederim. Köyümüz ilçemizin yaz ve kış aylarında göçü az veren ve ilçemizin en kalabalık köylerinden bir tanesi. Biz göreve geldiğimizde hemen köyün su problemi ile ilgili bir çalışma başlattık. En temel problemimiz alt yapı idi onuda İl Genel Meclis Başkanımız Osman Öden, İl Genel Meclis Üyelerimiz İrfan Dikbaş Ağabeyimiz ve Fazlı Derbeder ile kordineli bir şekilde çalışarak, köylere maddi manevi desteğini esirgemeyen değerli Kaymakamımız Ünal Koç'un da imkanları seferber etmesi ile 2010 yılı içinde alt yapı çalışması köyümüzde başlamış oldu.

Alucrahaber:
Alt yapıdan kastınız neler, ne yapıldı mesela?

Muhtar:
İl Genel Meclis Başkanımız Osman Öden'in katkılarıyla 5000 bin metre köy içinde parke döşeme işleri başladı. Tabii parke döşeme öncesince tüm köyün kanalizasyon hattı döşenerek köy içerisinde büyük bir ıslah çalışması yapıldı. Bunun akabinde biz destek ve sponsor bulabilirsek bu parke döşenen yolu elektiriklendirmeyi planlıyoruz ve burayı büyük tonajlı araç trafiğine kapatarak yürüyüş yolu şeklinde yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmaların yapılması aşamada İl Genel Sekreterimiz Cumhur Melikoğlu'na müteşekkiriz, kanalizasyon borusu noktasında eksiklerin giderilmesinde bize çok yardımcı olmuştur. Allah Razı olsun her birinden. Parke döşeme işlemi bittikten sonra köyün diğer yollarının genişletilerek sıcak asfalt dökülerek köy içi çalışmalar sonlanacak. Ayrıca Haşgaş mahallemizin yollarıda geçtiğimiz yıllarda alt yapısı yapıldı bu önümüzdeki yılda asfaltlanacak.


Alucrahaber:
Köyde Eğitim durumu ne aşamada?

Muhtar:
Köyümüzde geçtiğimiz yıllarda öğretmen yetersizliği nedeniyle 5 sınıf öğrencileri ilçemizdeki YİBO'ya verilmişti. Biz bu sene yaptığımız görüşmeler sonucu köyümüze 5. sınıfımızı geri aldık. Şu anda 3 öğretmenimiz var birde ana sınıfımız mevcut. Eğitime Destek kampanyasında Gülben Ergen'den köyümüz ana okuluna eğitim paketleri geldi, yollayanlara ve vesile olanlara çok teşekkür ediyorum.

Alucrahaber:
2011 yılında tüm alt yapı tamamlanacak mı?

Muhtar:
Tabiki, buna  gayretle çalışıyoruz.  Değerli Kaymakamımız sağolsunlar bizleri KÖYDES kapsamında oldukça destekleyerek bu işlere girmeye cesaretlendirdiler. Büyük yatırımın olduğu bu projede Köylere Hizmet Götürme Birliğinin araçlarını yakıtlarının köylümüzle birlik beraberlikle karşılamak üzere kullanıyoruz. Bu çok büyük bir olay, İl Genel Başkan Vekilimiz İrfan Bey sağolsunlar az parayla çok iş yaparak bizim bu çalışmamızda büyük rol oynamıştır.

Alucrahaber:
2011 yılında köyde başka neler yapılacak?

Muhtar:
Daha önce köyümüze yapılan bir su deposu var ama maalesef bu depo çalışmamakta. 2011 de Allah nasip ederse yeni bir su deposu yapıcaz. Deponun yeri açtık, borumuz yetersiz olduğu için bu yıl başlayamadık, 2011 yılında köyün yeni su deposunu yapacağız.

Alucrahaber:
Muhtarım bu kadar güzel çalışmalar var ama köy yollarınızın bazı kesimleri oldukça kötü, buralarla ilgili bir çalışmanız yok mu?

Muhtar:
Köyümüz yolu Alucra'ya yönelik Karabörk Köyü, Fevzi Çakmak ve köyümüz sınırları arasına yapılacak sulama göleti nedeniyle sular altında kalacağı için yeni yol etüdü yapılarak köyümüzün yolu değişeceği için mevcut yola masraf yapılmasını hem yetkililer hem biz uygun görmediğimizden şimdilik yolların bozuk yerlerinin tamiri ile idare ediyoruz. Ayrıca mezarlık kenarında yeni bir yol yaptık. Köyümüzü Fevzi Çakmak Köyüne bağlayan yolu yeniden açarak yolda iyileştirmeler yaptık.

Alucrahaber:
Yaylanızla alakalı çalışmalarınız nedir?

Muhtar: 2 yaylamız var birisinde elektirik var diğerinde yok. Yetkililerden ricamız yaylamızın elektiriğinin verilmesi yönünde olacaktır. Bunu rica ediyoruz. Onun dışında yaylalarla alakalı hiçbir sorunumuz yoktur. Tam bir doğa harikasıdır.

Alucrahaber:
Yeşilyurtlular olarak köyde bir misafirhaneniz varmı?

Muhtar:
Alucralıların misafirperverliği tartışılmaz. Köyümüze gelen misafir mutlaka bir eve konuk olur. Ama bu çözüm değil, köyümüze nasip olursa önümüzdeki yıllarda Köy Konağı yapmak istiyoruz. Bunun için bir çalışmamız olacak.

Alucrahaber:
Köyünüzde içme suyu projesine yönelik başvurunuz olduğunu duydum, nedir bu çalışma bilgilendirimisiniz?

Muhtar: Köyümüzün üç köprü mevkiinde DSİ tarafından yapılacak içme suyu göleti ile 22 köy ve ilçe merkezine dağıtılacak büyük bir proje çalışması için başvuruda bulunduk. Yaylamızda içme suyu bol olduğundan sular değerlendirilebilir düşüncesiyle Giresun DSİ müdürlüğüne bir müracat yaptık. Ordan gelecek teknik ekibin vereceği rapor doğrultusunda hem ilçe merkezi hemde diğer köylerimiz bu suyu kullanarak su problemini çözmüş olacak.

Alucrahaber:
Köyünüzde 2010 yılı içerisinde yapılan bu çalışmaların toplam maliyeti nedir?

Muhtar: 700 bin lira proje bedeli var ama biz bu parayı ödeyecek ne gücümüz var nede Köydes den gelen bu kadar para var. İl Genel Meclis Başkanımız Osman Öden,  Encümenler İrfan Dikbaş ve Fazlı beyin destekleri ile az parayla çok iş yaparak 300 bin tl tutarında bir para harcadık. Köylümüzden araçların yakıtları için bir miktar para topladık. Bu aşamada Yeşilyurtlular olarak Değerli Kaymakamımıza, Meclis Başkanımız ve Encümenlerimize teşekkürü bir borç biliriz.  

Alucrahaber:
Değerli muhtarım bizi kırmayıp çalışmaları yerinde göstererek, zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak sitemiz aracılığıyla iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
 
Muhtar: Asıl ben teşekkür ederim şahsım ve köyüm adına. Böylesine önemli bir zamanda bize destek olduğunuz için teşekkür ederim. Gurbet illerdekli Tüm köylülerime kucak dolusu selamlarımı iletiyorum. En kısa sürede özellikle bahar yaz döneminde köyümüze bekliyoruz onları.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber