Ana Sayfa Eğitim / Sağlık YGS'de İki Doğru Cevaplı Soru İddiası

YGS'de İki Doğru Cevaplı Soru İddiası

Alucra İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Sinan Koca, dün yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda bir sorunun iki doğru cevabı olduğunu, sorunun iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Mart 2011 Salı 08:41
YGS'de İki Doğru Cevaplı Soru İddiası

Koca, Türkçe testinde yer alan 34. sorunun iki doğru cevabı olduğunu iddia etti. "…..hangisinde anlatım bozukluğu vardır?” denen 34. soruda doğru cevap olarak 'A' seçeneğinin gösterildiğini vurgulayan Koca, şunlar kaydetti: " Soruda 'A' seçeneğinde anlatım bozukluğu olduğu doğrudur.

Fakat 'C' seçeneğinde de bir anlatım bozukluğu mevcuttur. Bu seçenekte, 'Konuşmasına başlamadan önce dinleyicilere şöyle bir baktı' cümlesi yer almaktadır. Bu ifadede geçen 'önce' sözcüğü, gereksiz sözcüktür. Çünkü konuşmasına başlamadan '…. dinleyicilere şöyle bir baktı.' ifadesi, zaten konuşmaya başlama öncesinde bakma eylemini yapıldığı anlamını taşımaktadır.

Bu da 'C' seçeneğinde de “gereksiz sözcük kullanımından (duruluğa aykırılık) kaynaklanan anlatım bozukluğu olduğunu göstermektedir. Bu soruda hem 'A' hem de 'C' seçeneğinde anlatım bozukluğu bulunduğundan sorunun iki doğru cevabı oluşmaktadır. Bu sebeple basın kopyasındaki 34. sorunun iptal edilmesi gerekmektedir."

Koca, sorunun iptal edilmesi için ÖSYM’ye itiraz dilekçesi gönderdiğini sözlerine ekledi.

Cihan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Karne Heyecanı

Alucra'da Karne Heyecanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber