Kadir BEKİROĞLU

Alucralılar İçişleri Bakanından Ne İstedi?


Kadir BEKİROĞLU
12 Temmuz 2010 Pazartesi 11:39

Alucralılar İçişleri Bakanından Ne İstedi?


Geçtiğimiz hafta cumartesi günü (03.7.2010) İçişleri Bakanımız Beşir Atalay beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A. Atila Işık, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Jandarma ve Emniyetten üst düzey yetkililerle birlikte Alucra'ya gelerek bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Ziyaret sonrasında ise yöre halkında bir takım soru işaretleri kaldı geriye...

Neydi bu soru işaretleri diye soracak olursanız hemen izahatini yapalım...

Akla ilk gelen soru Alucra'ya askeri bir birlik mi geliyor? sorusuydu.

Gönlüm bu cümlenin soru olarak değilde ALUCRA'YA ASKERİ BİRLİK GELDİ şeklinde olmasından yana. Nitekim 1997 yılında Karadeniz'e girme planı yapan yasa dışı sol örgütler ve bunların başındaki PKK hedef olarak seçtikleri Karadeniz'e geçişi en rahat Tunceli-Erzincan-Çamoluk-Alucra-Kurtbeli istikametlerini kullanarak yaptığı düşünülmekte. Bir geçiş güzergahı olan ilçemizde ise güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olması hem bölge halkının hemde güvenlik güçlerimizin emniyeti açısından için çok önemli. Malumunuz en son Dereli Kanlıhan köprüsünde verdiğimiz Şehidimizin acı tap taze yüreklerimizi kanatmakta. Bu zamana kadar bir çok silahlı eylemin yaşandığı ilçemizde, teröre asla prim verilmemiştir. İlçe insanı bu melunları barındırmadığı gibi askerini polisini daha da kollayarak her türlü bilgi paylaşımında yardımcı olmuştur. Terör ismiyle asla anılmak istemeyen ilçemiz maalesef Alucra Tepeköy'de 1 de şehit vermiştir.

Askeri bir tabir vardır, "Önce Emniyet Sonra Hareket" diye. Askerde iken dağda taşta her yere dikkatleri çeksin diye yazılır bu yazı. Şimdi bu yazının uygulanabirliği gerçekliği ilçemize konuşlanacak en az tabur düzeyinde uzman erbaşdan oluşacak komando birliği ile sağlanacağı kanaatindeyiz.

Eski Rektör Öztürk'ün Askeri Birlik Teklifi

Eski Giresun Üniversitesi Eski Rektör'ü Emekli Binbaşı Osman Metin Öztürk ise Ege'deki gibi Karadeniz'de bir Ordu kurulması teklifinde bulunmuş ve askeri birlik için en uygun ilin merkez konumundaki Giresun, hava üssü içinde en uygun ilçenin Alucra olduğunu ifade eden bir açıklama yapmıştı. Karadeniz'e açılma planı yapan Terör örgütü için Alucra'da konuşlandırılacak birliğin öneminden bahseden eski Rektör'ün bu açıklamaları ve teklifi hiçte yabana atılacak cinsden değil.

Esnaf ve Vatandaş İçişleri Bakanından Askeri Birlik İstedi

Geçtiğimiz sene Kurban Bayramına Alucra'ya gittiğimde 10-15 esnaf bir olmuş Belediye Başkanıyla görüşerek Nurettin Canikli bey vesilesiyle Başbakan'dan randevu talep edeceklerdi. Daha sonra bu randevu ve görüşme neden olmadı bilemiyorum. Bu esnafların başını çeken Hacı Bingöl ağabeyimizle görüştüğümüzde ilçemizi göç sonrası ayakta tutacak tek şeyin askeri birliğin olduğunu, başbakan' gitme isteklerinin temelini bu meselenin oluşturduğunu, bölgenin stratejisi nedeniyle askeri birliğin şart olduğunu belirtmişti. Memleketimiz malum çok göç verdiği için yaz aylarında tatil yapmaya gelenlerle ekonomik olarak canlanmakta iken bu tür terör olayların yaşanmasından dolayı yaz aylarında ilçemize gelmeyerek planlarını değiştirmesine sebep olmakta, buda ilçemize çok büyük bir ekonomik zarar vermektedir. Hal böyle olunca da ilçemizde askeri birliğin olması demek bu olayların yaşanmasının önünü kesme adına önemli bir etkendir.

Son 10 yıldır bölgede yaşanan Terör olayları ve çok stratejik bir bölgeye sahip Alucra'ya Cumhuriyet tarihi boyunca Mareşal Fevzi Çakmak sonrası ilk kez bir kuvvet komutanının gelmesi şahitlik etmiş ve ilçe halkında büyük heyecan yaratmıştı. Akıllara gelen ilk soru da Alucra yıllardır konuşulan Askeri Birliğin bu IŞIK paşa ile gelip gelmeyeceği idi. 13.05.2010 tarihinde ilçemize ilk kez gelen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A.Atila IŞIK Karadeniz bölgesinde yaşanan Terör Olaylarından dolayı bölgeyi ziyaret etmek ve stratejik merkez konumunda olan Alucra'da bir takım inceleme yapmak için ilçemize gelmişti. İçişleri Bakanımızın İlçeye gelmesiyle ikinci kez Alucra'ya gelen Atila IŞIK Paşa bölgeyi yakinen tanıma fırsatı buldu.

İlçe Kaymakamlığı sonrası esnafı ve halkı ziyaret edip dertlerini soran İçişleri Bakanı Beşir ATALAY'dan tüm ilçe esnafı tek bir talepte bulundular oda "ALUCRA'YA TEMELLİ KALACAK ASKERİ BİRLİK" istekleri idi.

Tabii bunun gerçekleşmesi istekle olmuyor en nihayetinde üst düzey askeri yetkililerin verecekleri kararla birlik kurulacaktır. Temennimiz 2 ay içerisinde 2 kez ilçemize gelen Jandarma Genel Komutanı
Atila IŞIK Paşanın bu eksikliğe olumlu bir yanıt vermesidir.

Kelkit Vadisi olarak adlandırılan Alucra-Çamoluk-Şiran-Şebinkarahisar-Mesudiye gibi ilçeleride kapsayan ve bölge ilçelerinden stratejik bir merkez konumundaki Alucra'ya sabit askeri komando birliği kurulması bölge güvenliği için gereken çalışmalar biran evvel başlatılması Alucra ilçe halkının ve acizane gönlümüzün talebidir.

Kadir BEKİROĞLU
kadirbekiroglu@gmail.com
12.07.2010

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber