Muhammed MERTEK

Nasihat


Muhammed MERTEK
22 Kasım 2010 Pazartesi 22:27

"Beşer şaşar" fehvasınca kötü tecrübeler yaşanmasaydı veya insan unutkan bir varlık olmasaydı belki nasihata ihtiyaç kalmazdı. Ama öyle değil. Her insanının başına nasihata ihtiyaç duyacağı işler gelebilir.

Bir gün dostları Nasrettin Hoca’ya, “Hazret, dünyada en değerli şey nedir?“ diye sorarlar. O da: "Nasihattir. Herkese nasip olmaz.“ cevabını verir. Dostları bir müddet düşündükten sonra, "peki, en değersiz şey nedir?“ derler. Hoca bu sefer de, "yine nasihattir." karşılığını verdiğinde dostları şaşırır: "Peki amma Hocam? Bir şey aynı zamanda hem değerli ve hem de değersiz olur mu?“ dediklerinde Hoca: "Evet olur. Çünkü nasihat tutulursa değerli; fakat tutulmazsa en değersiz şeydir." cevabını verir.

Bilhassa tutulan nasihat, günümüz nesilleri için ne değerli bir hazine! Ruhunu, aklını, zevklerini telefona, TV’ye, internete kaptırmış gençlerimiz için zaruret olan, ama maalesef pek farkına varamadıkları bir değer nasihat.

Nasihat, doğru yola, iyiye, güzele sevk etmek icin yapılan konuşma, öğüt, tavsiye demek. Diğer bir ifadeyle hayırhahlık demek, yani bir kimseye doğru yolu göstermek, yapması ve yapmaması gereken şeylere dikkatini çekmek ve onun hakkında hep hayır dileğinde bulunmak manalarına gelir. Nasihat, insanları, dünya ve ahiret hayatları hesabına faydalarına olacak işlere sevketmektir.

"Beşer şaşar" fehvasınca kötü tecrübeler yaşanmasaydı veya insan unutkan bir varlık olmasaydı belki nasihata ihtiyaç kalmazdı. Ama öyle değil. Her insanının başına nasihata ihtiyaç duyacağı işler gelebilir. “Ben bu işi biliyorum, kimsenin akıl vermesine ihtiyaç duymuyorum” gibi yaklaşımlar pahalıya patlayabilir. Bu sebeple ayakta kalabilmek, kendimizi koruyabilmek ve üzerimizdeki emanetin hakkını verebilmek için sürekli nasihat ile yenilenmeye ihtiyacımız var.

Başta Yüce Kitabımız “Andolsun, size içinde sizin için öğüt bulunan (size şan ve şeref sağlayan) bir kitap indirdik. Hâlâ akıllanmaz mısınız?” (21:10) buyurarak, nasihatin önemine dikkatlerimizi çekiyor. Peygamber Efendimiz’e göre de, “Din nasihattir.”

Dolayısıyla “başkalaşmamak ve bir deformasyona uğramamak için, insanın, yüreğini coşturup yumuşatacak, dumura uğramış duygularını canlandıracak, Allah’a kavuşma iştiyakını kamçılayacak ve fikir dünyasını aydınlatacak nâsihlere de her zaman ihtiyacı vardır.” (F.Gülen) hem de bilgili, samimi ve güler yüzlü nasihlere.

Ancak öyle bir toplumda yaşıyoruz ki, gençlerin “bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umurunda mı dünya”. Hayatın geçiciliğini onlara nasıl kabullendireceğiz? Nasıl anlatacağız demiyorum, onları nasıl “sizin kurguladığınız dünyanın her yanı çıkmaz sokak” olduğuna ikna edeceğiz. Çünkü eğitim sürecinde gençlerin kalbine küçük yaşlardan itibaren mini bir “ego tanrısı” tohumu atılıyor. Her fırsatta “sen sana yetersin, istediğin zevki yaşa” mesajları alan çocuklar ve gençler nasihatin bir değer olduğunun nasıl farkına varacak? Bu yüzdendir ki, her yanda “keşke, keşke” ifadeleri bir koro halinde yükseliyor. “Nimet” düşüncesinden yoksun, hayat sermayesinin en bayağı şekilde tüketildiği kültür ortamlarında yetişiyor neslimiz.

Bir bilselerdi ne kadar değerli olduğunu, yetişkin samimi insanların nasihatlerini dinlemeye can atarlardı. Zira sükûtü tefekkür, konuşması hikmet olan mü'min, konuşmasında, manâsız gülmelere, boş lakırdılara ve mâlâyaniyâta yer vermez. Ahiret adına hiçbirimizin teminâtı olmadığına göre sadece gülüp oynamakla neyi elde edeceğiz?

Kulak verilesi bir nasihatle bitirelim: “Ey dünya meşgaleleriyle oyalanan zavallı! Upuzun bir ömür ümidiyle hep aldandın. Yetmez mi artık bunca gaflet ve umursamazlığın. Bak, yaklaştı ötelere yolculuk zamanın; unutma ölüm çıkıp gelir bir gün ansızın. Seni bekliyor kabir, o ki amel sandığın. Öyleyse, kov dünya endişelerini ve sabra sığın; ecelin dolup da yolculuk anın gelene dek hâlâ var bir fırsatın.” (Askalani, Cennet Yolunun İşaretleri)

MUHAMMED MERTEK
Euro Zaman
21.11.2010

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber