Ömer DOKUMACI

Osmanlı Döneminde Alucra'da Sosyal Tarihin İzleri


Ömer DOKUMACI
15 Nisan 2017 Cumartesi 09:29

Murat Dursun Tosun'u tanımak demek azmin vücut bulmuş halini görmüş olmak demektir. Hiç eğitimini almadığı halde azmetmiş ve Osmanlıca'yı öğrenmiş. Öyle ki, başta Alucra olmak üzere bir çok yöre için Osmanlı Arşivi'nde araştırma yapıp, Osmanlıca belgeleri çeviriyor. Bu çevirilerini de aynı azim ve gayretle kitaplaştırarak resmi kurumlara, kütüphanelere, arşive ve meraklılarına gönderiyor. Elbette bu kitapların tüm maliyetini ise kendisi karşılıyor.

Murat Dursun Tosun çok zengin bir adam mı ki bunca kitabın baskısını kendi cebinden yaptırıyor, üstüne gönderi ücretlerini de cebinden karşılıyor? Hayır, maddi olarak zengin değil. Ama çalışmaları gösteriyor ki gönlü çok zengin.

Alucra'nın vakıf ve dernekleri ne yazık ki kültürel faaliyetlerle pek barışık değil. Kitaptı, dergiydi, yayındı, araştırmaydı vakıf ve derneklerimizin bünyesinde alerji yapan şeyler. O yüzden bu tür girişimleri desteklemekten uzak durmayı tercih ederler.

Bazı ileri gelenler ise destekleyeceğine dair söz verir sonrasında ise ortalıktan kaybolurlar. (Bu cümle bakalım gidip hedefini bulacak mı?)

Osmanlı Döneminde Alucra'da Kaymakamlıkla İlgili Yazışmalar Sosyal Tarihin İzleri isimli kitap Araştırmacı Yazar Murat Dursun Tosun'un Alucra ile ilgili Osmanlı Arşivi'nden yaptığı çeviriden oluşan devasa bir kitap. Özelikle vurgulamak gerekir ki bu kitabın ortaya çıkmasından Alucra ile ilgili vakıf, dernek ve Alucralı iş adamlarının hiç bir katkısı olmamıştır. Aslına bakılırsa çok da benlememiştir.

Sahip çıkılmasa da Murat bey aynı vazim ve gayretle araştırmaya ve kitap yazmaya devam ediyor.

Murat Dursun Tosun aynı zamanda yaptığı tüm çalışmaları kendine ait https://muratdursuntosun.wordpress.com adresindeki blogda yayınlıyor. 

Murat Dursun Tosun Kimdir?
Aslen Giresun’un Alucra ilçesi Demirözü köyünden olan Murat Dursun TOSUN 30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesi'nde 1977 yılında tamamladı. Öğrenim hayatına bir süre ara verdi ve 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–1982 yılları arasında askerlik görevini yaptı.

Askerlik dönüşü 1983 yılında sözleşmeli teknisyen olarak tekrar AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990’da Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümü'nde Yüksek Lisans hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında İşletme Bilim Uzmanı olarak buradan mezun oldu.

İş hayatında 13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra değişik görevlerinde bulundu ve 1997 yılında Şube Müdürü oldu. Bir süre Çeliktepe Halk Kütüphanesi’nde, bir süre de Ankara Kültür Merkezleri Daire Başkanlığı’nda görev yaptı ve tekrar İstanbul AKM’deki görevine döndü.

1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2006 yılında emekliye ayrıldı. Emekli olduktan ahşap üzerine hat uygulama (Naht Sanatı) çalışmasına başladı. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar HEM’de ders hocalığı yaptı. Dört kez sergi açtı.

Bu çalışmalarının yanında araştırmacı yazar olarak röportaj, gezi incelemeleri ve belge araştırmalarına dayalı olarak özellikle yöresel tarih konusunda çok sayıda inceleme-araştırma çalışmaları bulunmaktadır.  Söz konusu çalışmaları muratdursuntosun.wordpress.com yayınlanmaktadır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı, Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Baba ve Zıhari Tekkesi, Arşiv Belgelerinde Mindeval (Çamoluk Tarihi), Arşiv Belgelerinde Alucra, Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri “İz Bırakanlar”, Arşiv Belgelerinde Anadolu’ya Kafkas Göçleri İskânları, Köle ve Cariyelik Sorunu, Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki, Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa (Tirebolu Voyvodası-Şebinkarahisar Kaymakamı), Halepli Bir Osmanlı Mellahzâde Mehmed Mer’i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları, Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar’da Yaşananlar, Suşehri Tarihi Yazılarım Arşiv Belgelerinde Alaplı, Kasımpaşa Tarihi Yazılarım, Alucra Gürbulak Köyü (Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk, Şeyh Mehmed), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane ve Osmanlı Döneminde Kaymakamlıkla İlgili Alucra’da Yaşananlar isimli basılı onaltı kitabı bulunmaktadır.

Ayrıca kendisi ile ilgili yapılmış bir mini sohbeti de şuradan izleyebilirsiniz: 
https://www.youtube.com/watch?v=PK1sKJ4KSeU&t=3s


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber