Kadir BEKİROĞLU

Şimdi Değilse Ne Zaman?


Kadir BEKİROĞLU
20 Temmuz 2017 Perşembe 16:26

2000'li yıllara gelene kadar Alucra kalkınma anlamında çok ciddi badireler atlattı. Her geçen gün yok olan nüfusu, mevcut nüfusun dahi korunamaması, kalkınma ve gelişmişlik anlamında yeterli yatırımın yapılmaması ilçenin kaderinde çok ciddi bir erozyona sebep oldu.

Takii tarih 6 Kasım 2003 gösterdiğinde tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de yarınlara farklı bir umut ve heyecanla bakıldı. Alucra'da olduğu gibi ülke büyük bir ekonomik krizden çıkmış yeni iktidarın bilhassa ilçemizin gururu Nurettin Canikli'nin ilçemize yapacakları yatırımlar hep heyecanla beklenmişti.

Kit Komisyonu Başkanı olarak başladığı siyasi görevinde ilçemize Ekin Festivallerinde vesile olup davet ettiği bakanlar, milletvekilleri hep ilçe halkının bu umutlarını taze tuttu. Yıllar yılı geçti, ülke genelinde çok ciddi anlamda yatırımlar oldu. Double yollar, hastaneler, köprüler, okullar ve bir çok reformlarla vatandaşların hissedilir şekilde yaşamlarında kolaylıklar oldu.

Fakat ülke genelinde bu kadar yatırıma rağmen Alucra'da bu yatırımlar yeterince hissedilmiyor, göç sorunu bir türlü engelenemiyordu.

İşte o esnada Refik Bulutçu isimli iş adamı ortaya çıktı ve ilçenin kaderine çok önemli bir dokunuş yaparak Turan Bulutçu Meslek Yüksek Okuluna ait binanın yapımını Alucra Vakfı ile birlikte üstlendi. Tabii bu geçici çözüm ilçenin yatırım anlamında daha ileri gitmesi için günü kurtarmaktan öteye geçemedi.

Geçen yıllar umutları hayalleri ufak ufak söndürürken, yaşları yirmileri bulan gençler artık boğaz tokluğuna büyük şehirlere doğru yol aldı. Bu gençlerin Alucra'daki dertleri belliydi geçim sıkıntısı ve işsizlik. Ta ki tarih 2014'ü gösterdiğinde yeni bir heyecan oldu ilçede, 62. Hükümet'in Bakanlar Kurulu açıklanmış ilçenin gururu Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı olmuştu.

Artık Alucra bir bakan ilçesiydi, ve daha fazla yatırım almalıydı düşüncesi herkeste dahada alevlendi. 1970'lerde yapılmış ve halen aynı güzergah kullanılan bozuk Alucra-Çamoluk kara yolu, hayallerde kalan Kurtbeli Yolu, ömür törpüsü olan Alucra'dan Suşehri sapağına kadar medeniyetin temsili olan yollar artık çözüme kavuşmalıydı.

İlçeninde sorunları bir bir bakanımıza iletiliyordu. Tabii Bakan ilçesi olmak önemli birşeydi, sayın bakanın sahip olduğu makam ve yetkilerle Gümrüklere Alucra'nın işsiz gençleri umut kapısı olabilirdi. Bakan ilçesi olması hiç şüphesiz tüm Alucralılarda olduğu gibi bende de büyük bir sevinç ve gurur yaşatmıştı. Fakat bunun bir getirisi olmalı, ilçeye kazanımlar sağlanmalıydı. Bu hususta da Belediye ve iktadarın ilçe yöneticileri sorunları yetkili mercilere iletme ve çözüme kavuşturma konusunda elleri çok güçlenmişti.

Sonrasında Nurettin bey bu yöreyi çok iyi bilen Binali Yıldırım Başbakanlığındaki 66. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak Türkiye'nin resmen üç numaralı adamı olmuştu. Alucralılar olarak bizdeki gurur ve sevinç en üst seviyedeydi. İstinasız tüm Alucralılar böylesine bir onuru coşkuyla, sevinçle karşıladılar. Artık Alucra daha iyi hizmet alır daha iyi yatırım alır umudu hiç tükenmeden devam etti. Bu süreçte Alucra'ya çok güzel bir hastane yapılmaya başlandı, yüz yıllık alt yapı yenilendi, ilçenin Şebinkarahisar girişi yapıldı, dere ıslahları, kapalı semt pazarı, kıl çadırı, okul binaları, mahalle aralarının parke taşları, yeni hükümet konağı hep güç ve siyasi istikrarın eseri olarak ilçeye yansıdı. Fakat işsizlik, çevre ilçelerle olan ulaşım sorunu, nüfusu tutacak projelerin olmayışı hep sayın bakandan bu beklentileri taze tuttu.

Derken o hain, alçak ve şerefsizce yapılan ABD uşağı FETÖ alçağının darbe girişimi ile milletin kaderine hipotek koymak isteyen satılmışlar karşısında bu aziz milleti buldu. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi bu ülkede hainlik ve şerefsizliğin milli birlik ve baraberliğe karşı açtığı savaş olarak insanımızın aklına kazındı. Bu aziz Türk milletinin Şerefli Ordusunda üniformasını, milletine karşı satan alçaklar emellerine ulaşamadı. Ülkemizin milli birlik ve beraberliği bu alçak saldırı sonrası daha da güçlendi, millet birbirine daha da kenetlendi.

Bilindiği üzere, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım; İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde bulunan askeri birliklerin güvenlik ve stratejik açıdan küçük illere kaydırılacağını açıkladı.

Ve dün açıklanan 66. Hükümette Nurettin Canikli yaşanan olaylar sonrası ülkenin en stratejik Bakanlığına getirildi, oda Milli Savunma Bakanlığı idi.

Peki şimdi değilse ya ne zaman?

Gelelim tekrar Alucra'nın gariban haline... Alucra'da 2000'li yılların başından bugüne çok şey değişti, ama bence yeterli değil. 2000'li yıllardaki nüfusla bugünkü nüfus kesinlikle aynı değil, her geçen gün daha da kan kaybediyoruz. İlçemizi aynı nüfusa ve kategoriye göre başka ilçelerle kıyasladığımızda çok geri kaldığına şahit oluyoruz. Hemde böylesine etkili ve güçlü bir bakanımız varken bu hizmetleri alamayışımız çok daha üzücü.

Şimdi Alucra'nın hem ekonomik hemde kalkınmasında olmazsa olmazı olan iki şeyden biri askeri birlik için bulunmaz bir fırsat ele geçmiştir.

Milli Savunma Bakanı bu bölgenin yetiştirdiği, belediye suyunu içmiş, havasını solumuş özbeöz evladıdır. Hem sayın Başbakan Yıldırım darbe girişimi sonrası büyük şehirlerdeki askeri birlikleri taşıyacağız dememiş miydi? Böylesine bir askeri birliğin Alucra’ya taşınması ekonomimizi canlandıracak, işsizliği azaltacak, göçü önleyecektir. Sürekli göç vermekten ötürü böyle bir askeri birliğin gelmesi ekonomik ve sosyal hayatı olumlu yönde etkileyecektir.  

Askeri birliğin Alucra’ya gelmesi demek; özellikle hizmet sektörü bağlamında yatırımcıları heyecanlandıracak, onları, ilçemizde yeterli seviyede olamayan istihdamın artmasına yönelik yatırımlara teşvik edecektir.

Özetle, ortada un var, yağ var, şeker var en önemlisi de bunu yapacak çok büyük hünerli bir usta var. O zaman sabırla ve umutla bu birliğin gelmesi için tüm Alucra STK'larını göreve davet ediyorum. "Numan Kurtulmuş TRT'den de sorumlu Başbakan Yardımcısıyken komşu ilimiz Ordu'ya TRT Bürosu açarak bir ilki gerçekleştirdi çünkü daha önce hiç bir ilde TRT bürosu bulunmamaktaydı. Milli Savunma Bakanlığı görevini devralan Nurettin Canikli'nin de diğer hizmetlerinin yanı sıra Jandarma Bölge Komutanlığı bulunan Giresun'a memleketi Alucra'ya bir askeri acemi birliği açması tarihi bir hizmet olacaktır" diyor herkese selamlarımı sunuyorum.

Kadir BEKİROĞLU
20.07.2017 / İstanbul


YORUMLAR
 • yorum2017-07-21 14:42:05Emine Karakus

  Alucranin yasli nufusunun olanla yetinmeyi kendine ilke edinmis bir hali var...yeniliklere bu kadar kapaliyken verilmis sozlerin ardindan kandirildigimizla kaliyoruz...Bu cok uzucu hayvancilik desteklenebilir ayrica insanlari buraya cekmek icin alan yok tek turistlik yer kilise onunda hali malum dereler kurudu desek yeridir tarim alani iki patates ve lahanadan ote gitmiyor gencler bu isi ele almali ve artik onun bunun degil kendi vicdan ve akillariyla hareket etmeleri gerektigini bilmeliler.

 • yorum2017-07-21 11:35:56Hakan ŞENER

  Çok güzel bir yazı olmuş abi emeğine sağlık .

 • yorum2017-07-20 14:46:47Muhammed BIYIKCI

  Saygı değer Kadir Bey yazınızı zevkle okudum okudukça yazdiklarinizi onayladim bir o kadar da yerinde buldum. Yıllarca Alucra halkının çok iyi bildiği fakat dile getirmekte zorluk çektiği bir durumu sıkıntıyı dile getirip yazıya dökmüş oldunuz için sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Kolay gelsin. Hayırlı günler.

 • yorum2017-07-20 14:46:24Ibrahim Taşkın

  Sevgili kardeşim çok güzel yazmışdı da 14 senede istese ilçeyi abad ederdi Belediye başkanına kıl çadırı yeni yapılmıştı bizi oraya topladı 20 milyon söz verdi Belediye başkanı particiler ve muhtarlardan bir kısmı şahit buna. Hani nerde o para? Yani demem o ki bu yazdıklarınla bir umut bağlamışsın 14 senelik icraat gösteriyor ki bu umudunda boşa çıkacak. Alucrada artık bu geri kalmışlıkla Alucralılar bile yaşamak istemiyor.

 • yorum2017-07-20 11:38:21Ahmet Taha Bal

  Mükemmmel özetlemişsiniz 100 yıllık ilçede böylesine güçlü bir siyasi yönetici varken kullanmak istifade etmek lazım. Sayın bakanın Alucraya olan sevdasını test etme zamanı bakalım imkan ortam herşey hazirken Alucraya sahip çıkacak mı??

 • yorum2017-07-20 09:36:36Selim YURT

  Eline diline kalemine sağlık kardeşim evet şimdi değilde ne zaman cevabıda gelir inşallah

 • yorum2017-07-20 09:32:10Yusuf Saraçoğlu

  Bu yönetim bu zihniyet olduğu sürece değil 15 sene yıllar geçer Alucra her zaman geriye giderek Şebinkarahisar il olur Alucrada köyü olur. Bir takım şahıslar da sadece sözde hizmet yaptıklarını dile getirir.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber