Cafer UÇMAZ

Vadi'ye Yeni Bir İl Lazım


Cafer UÇMAZ
9 Ekim 2016 Pazar 15:01

Sn. Nurettin Canikli ve Vadide Yeni Bir İl..

Merhaba Güzel Yöremizin Güzel İnsanları,

Her yıl olduğu gibi bu senede Sılai-Rahim yapalım dedik ve Alucra’nın yolunu tuttuk.

Alucra’yı anlatmaya gerek yok. Nasıl hatırlıyorsanız öyle duruyor. Ben Alucra’yı anlatmayacağım. Merak eden varsa gitsin görsün.

Bir iş icabı vilayetimiz dedik Giresun’a gittik. 1980 li yıllardaki yollar aynen duruyor. Eğribel’den Alucra ayrımını kadar yol yapım ve stabilize.
Diyeceksiniz ki yol yapılıyor daha ne istiyorsunuz onun için inşaat ve bozuktur. Tünel yapılıyor onun içindir falan. Değil arkadaşlar. 30 yıldır gider gelirim hep inşaat hep yapım hep stabilize. Yapılıp bitse bile bir şey fark etmez. Ben kendi özel arabamla 3,5 saatte zor gittim. Sabah 8’de yola çıktım gece 11’de dönebildim. Türkiye’nin 60 ilini gezdim ben böyle bir mahrumiyet görmedim. Bu insanların bu çilesi niye neden?
Bu çileyi Alucralılar ve Alucra hak etmiyor ve büyük bir haksızlık.

Sayın Başbakan yardımcımız Nurettin Canikli beye sesleniyorum!

Bu yöreye yaptığınız hizmetleri taçlandırmak istiyorsanız bu vadinin çilesini bitiriniz. Alucra bu fırsatı daha yakalayamaz. Zira Türkiye Cumhuriyetinin 3 numaralı kişisi konumundasınız. Alucra’yı böylesine bilen bir Cumhurbaşkanı daha gelmez. Sayın Başbakanımız da yöreyi iyi biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın en güvenilir bakanlarından sağ kolu konumundasınız. Başbakanımızın yardımcısısınız. Alucra demiyorum Vadi bile böyle bir imkânı daha yakalayamaz. Şu veya bu bahanelerle nice il yapılan yerler gördük. Bu vatandaş on kuruşluk işi için 7-8 saat yol çekmemeli. 30 yıldır şu paket bu paket hep Doğu ve Güneydoğuya açılıyor. Sonuç ortada.

Bu Vadiye bir il yapınız. Bu paketlerin kapsamına yöremizi de alınız. Zira bu yöreye yapılacak hizmet Devletimize terör olarak dönmeyecektir. Her yıl yapılacak olan fabrika ve mal alım garantili yatırımlar yöremizi uçuracak ekmek ve aş olacak ve göçü azaltacaktır. Bir sanatçı zannedilen kişi direk Başbakanla görüşüp bir yerlerin il olma ve il kalma durumuna etki edebiliyorsa bunu sizde yapabilirsiniz. Bunu sayın Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla ve değerli Bakanlarımızla konuşup yüksek sesle dile getiriniz. Kanun teklifi veriniz. Bunu siz isterseniz yaparsınız. Ha olmadı mı amenna deriz.

Gerekçe inanın İl bize çok uzak. Yatırım ve hizmetlerden çok mahrumuz. Hem Şebinkarahisar’ın iade-i itibarı iade edilir hem de Doğu ve Güneydoğu’ya yapılan yatırımların kapsamına alınarak biraz olsun halkımız nefes alır. Suşehri, Akıncılar, Gölova,Çamoluk, Şiran, Alucra ve Şebinkarahisar. Bu yörede bir il istiyoruz. Karahisar olmazsa Alucra neden olmasın? Neyi eksik?

Sayın Başbakan yardımcımız Nurettin CANİKLİ beye bu yazımızı okuyan, tanıyan, bakanımıza ulaşabilen herkes bu  isteğimizi lütfen iletiniz. Kim tanıyorsa, ulaşa bilen herkes bu yazımızı iletsin. Bir il platformu kuralım. Hep beraber dilekçe yazalım. Yukarıda saydığım ilçelerin Belediye Başkanları, Köy Muhtarları, Dernekleri organize olup bir il isteği için organizasyon düzenleyelim.

Bu isteğe Alucra ve Şebinkarahisar Belediye Başkanlıkları ve Dernekleri öncülük etsinler. Yoksa her kalkınma paketi açıldıkça Doğu ve Güneydoğu’ya paralar gidecek bizde içimiz yanarak ağzımızı açıp bakacağız. Onlar hizmet alamıyoruz bahanesi ile binlerce evladımızı şehit edip, bölücülük yapıp terör estiriyor. Bizde bir kalem bir kağıt alarak bir dilekçe yazma cesaretini gösterelim. Sayın Bakanımız derdimiz insanlarımızın bu yol çilesinden kurtulması, biraz hizmet alması ve dünya durdukça sizleri minnetle ve hürmetle yad etmeleri ve anmalarıdır.

Kimse tünel yapılıyor, yol kısalıyor falan bahane etmesin. Tünel yolu taş çatlasın yarım saat kısaltır. O virajda o yol çekilmez. Ayrıca yatırımlar gelmez gelmiyor da. Önce il sonrada yatırım istiyoruz.

Selam, sevgi ve saygılarımızla, Allaha emanet Olunuz.     
                                                                                                                                 
Cafer UÇMAZ
1 Ekim 2016 - Sakarya


YORUMLAR
 • yorum2017-08-07 08:36:13RECEP KESKİN

  YAZINIZI OKUDUM BENİM KALBİMDEN GECENLERE DEGİNDİGİNİZ İÇİN SİZE COK TESEKKÜR EDERİM BU VATAN İÇİN SEVE SEVE CANINI VERECEK ALUCRAMIZ VAR DOĞUYA YAPILAN HİZMETLERİN ONDA BİRİ BİZE YAPILMIYOR SİZİNDE BAHSETTİGİNİZ GİBİ BASBAKAN YARDIMCIMIZ ALUCRALI BİZDEN BİRİ KONUMUDA COK İYİ YERDE HİZMETLERİNİ BEKLİYORUZ SELAM ,SEVGİ SAYGILARIMLA GÜZEL ALUCRA

 • yorum2016-12-22 04:42:06yakup taşkın

  ulaşımı ve merkezi konumu açısından bakıldığında il oluşturulacaksa aklın yolu Suşehri' ne çıkar

 • yorum2016-10-25 05:53:43MUSTAFA DÜMBÜL

  Sayın Nurettin Canikli bey’in siyasetteki konumuna baktığımızda Alucra’nın şimdiki halinden çok daha ileride olması gerektiğini belirtmeliyiz. Bende Alucra'nın il olması düşüncesini destekliyorum.Bunun için “Alucra küçük bir yer zaten yeterli nüfusta yok” gibi mazeretler bir tarafa bırakılıp çalışılmalıdır. Anadolu’da geçmişte güvenlik ve fiziksel şartlar gereği kasaba görünümlü birçok yerin il yapıldığınıda unutmamak gerek.Eğribel Tüneli tamamlandığında en azından Giresun-Alucra arası seyahat süresini 2 saate indirmelidir.Yoksa yolun yarım saat kısalması beklentileri karşılamaktan uzak olacaktır.Bu yolda hizmet veren minibüs firmalarınında yolda mola vermeyip yolculuk süresinin dahada azalmasını sağlamaları gerekir.Saygılar.

 • yorum2016-10-10 14:15:15feyzullah yaylacı

  teşekkurler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber