Sena ŞAHİN

Zamanların En Kısası; 365 Gün Hoş Gel 2018


Sena ŞAHİN
31 Aralık 2017 Pazar 13:34

Sandalyenin bir ucuna ilişiyorum. Yorgunluk kelimesini son 1 aydır fazlasıyla kelime anlamı dışında ne demek olduğunu koştururken öğrenmiş bulunuyorum. Evet, yeni bir yıl geliyor diğer yılları süpürmek istercesine.


Aslında her yıl diğer bir yılı hazırlıyor. Ve biz insanlar her geçen gün büyürken her yıl daha çok şey öğrenir oluyoruz. Mesela sokaklarında yılların mahalle adları yazıyor. İlk mahalle “sevgi” İnsan bir kere girdi mi bu mahalleye çıkası gelmek istemiyor. Paylaşıldıkça çoğalan bir isimdi. Ve sevmek bu ismin herkeste bulunan ama herkesin düzgün taşıyamadığı bir eylemdi. Sonra hayal kırıklıkları oluyor harabeden olan bir mahallede. Sahi 1 yılda kaç kere kırıldınız? Üzüldünüz? Benim en çok merak ettiğim 365 gün olan ama aslında 1 saniye sonra olmayan bir yılda nasıl olur da kırılır, kırar insan? Bütün anlamsızlıklar anlamlara çıkar aslında. Kimi zaman kendinize kızar, lambalarını kapatırsınız mahallenizin. Kimi zaman kırıldıklarınıza kızar baştan sona ateşe verirmişsiniz. Oysa her şey basit olandan başlar.

Yeni Yıl”Değer içindeki öze verilmeli asıl o zaman değer kazanır insan“ Hepimiz bunu yapabilseydik “üzülmek” sözlükteki anlamıyla kalırdı. Sonra diğer bir mahalle “yaşanmışlıklara ve
yaşanamamışlara” çıkar. Anı; bitmiş olarak gözüksede hala etkisini gösterende olur yürekte. Kimi yaşananlar size “siz” olmayı öğretirken bazıları birdahakine yaptıklarınızı yapmamanız gerektiğini öğretir. Sonra her gün nefesinizin sizden kopmadığına bir sonraki yıla geçerken daha çok şükür edip, idrak edersiniz. Aslında 365 gün uzun görünsede bütün zamanların en kısasıdır. Bazen o yılın uğurlu olmadığına bazende iyi geldiğine inanırız. Ne kadar gariptik biz. Yaşadıklarımızı kendimize değil günlere aylara yıllara yüklemeyi severdik. Evet canım dizelerimin “manaları” öncelikle size sağlıklı, huzurlu bir 365 günün olması duasıyla başlayıp daha sonra sokaklarımızın iyiliğe, güvene, insanlığa çıkan mahallelerden oluşmasını diliyorum.

Mesela bu sene; çocukların daha çok tebessüm edeceği, topların tüfeklerin yerini patlatılan kahkahaların alacağı, kin ve öfkenin sevginin altında ezileceği, yağmurların evsiz ve kimsesizleri ıslatmayacağı, barışın kelime anlamı olarak değil eylemde gerçekleşeceği ve bütün dileklerinizin güzelce olacağı bir yıl diliyorum..Birde daha çok dize, daha çok yürek.

365 gün zamanın en kısası
Sahi 1 yıl ne ara geldi geçti?
Bu yıl seni sende bulsun,
Unutma yaşayan da yaşatan da sensin insan.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber