Canikli İhale İddialarını Yalanladı

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "HES ihalesinde yeğenine fırsat sağladığı" iddialarını yalanladı: "Benim hiçbir yeğenim, hiçbir şekilde, hiçbir ihaleye katılmadı, hiçbir ihaleye müracaatı dahi olmadı" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin, Giresun bölgesinde yapılacak olan bir santralin ihalesini yakınlarına verdirmek için yönetmeliğe madde eklettirdiği iddia ediliyor.

Taraf Gazetesi'nden Mehmet Baransu'nun haberine göre Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yapılacak HES'lerin kurulumu ve işletmesi için 3 Aralık 2010 tarihinden itibaren, bazı kişi ve firmalar, İl Özel İdareleri'ne müracaatta bulundu. Yapılan müracaatlarda Canikli'nin yeğeninin herhangi bir başvurusu yer almadı.

YÖNETMELİKTE İLGİNÇ MADDE

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu, bu ihaleleri kapsayan, Giresun'un da içinde bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kurulacak HES'lerin kurulumu ve işletmesi ile ilgili Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik çıkardı. Çıkarılan yönetmelik, 21 Temmuz 2011'de Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik incelendiğinde, ilginç bir madde göze çarpıyordu:

"3 Aralık 2010 tarihinden bu Yönetmeliğin Resmî Gazete'de yayımlandığı tarihe kadar, YEK Kanununa ve/veya 3/12/2010 tarihli ve 27774 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğe göre üretim tesisi kurmak amacıyla dağıtım şirketlerine veya il özel idarelerine veya Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü merkez ya da taşra teşkilatlarına yapılmış başvurular, işlem yapılmaksızın sahiplerine iade edilir."

DEVREYE CANİKLİ GİRDİ İDDİASI

Bu maddeye göre yönetmelik yürürlüğe girene kadar yapılan bütün başvurular işlem yapılmaksızın sahiplerine iade edilecek yani bir anda başvuralar boşa çıkmış olacaktı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte de tüm başvurular iptal edildi. Ardından da devreye Canikli'nin yeğeni ve arkadaşları girdi. İhaleye dosya sunuldu.

Yönetmelik çıktıktan sonra HES inşaatlarının yapımı için yaklaşık 15 kadar müracaat dosyası, Nurettin Canikli'nin yeğeni Kemal Canikli ve birlikte hareket ettiği Recep Çörekçi tarafından İl Özel İdaresi'ne ulaştırıldı. Bu paslaşmaya AKP Giresun İl Genel Meclis Üyesi Recep Hıdır'ın da aracılık ettiği iddia ediliyor. İhaleye başvuran kişiler arasında AKP Giresun İl Başkan Vekili Hasan Ali Tütüncü ve AKP Merkez İlçe Başkanı Çetin Çakıroğlu da var. Tütüncü'nün kendisiyle beraber ihaleye giren yedi firmanın isimlerini Nurettin Canikli'nin danışmanına gönderdiği de konuştuğumuz bazı firma yetkilileri tarafından belirtiliyor. Yönetmelik çıkmadan önce il özel idaresine başvuran ve ismi bizde saklı bir işadamı, büyük bir haksızlık yapıldığını belirtirken yine ismi bizde saklı bir başka işadamı ise, "Yönetmeliğe bir madde koyup milyonlar kazanıyorlar. İhale açmak falan palavra. AK Partililer bir şekilde işi kılıfına uydurup ihaleyi alıyorlar" diye konuştu.

Canikli'den Jet Yalanlama

Yeğenine HES verilmesinde kolaylık sağlandığı iddialarına da cevap veren Canikli, Giresun'da kurulacak HES'lerle ilgili hiçbir yeğenin müracatının olmadığını söyledi.

Bugün Taraf Gazetesi'nde hakkında yer alan yeğenine HES verilmesinde kolaylık sağlandığı iddialarına da cevap veren Canikli, Giresun'da kurulacak HES'lerle ilgili hiçbir yeğenin müracatının olmadığını ifade etti.

Canikli, "HES yok, ihale yok, verilmiş HES ihalesi söz konusu değil." şeklinde konuştu. Haberde geçen yönetmeliği EDPK'nın çıkardığını ifade eden Canikli, "EPDK yayınlıyor, uzaktan yakından alakamız yok. Haberde çıkan şahsıma ve yeğenime atfedilen iddialarının hiç biri varit değildir." diye konuştu.

Haberi yazan Mehmet Baransu ile görüştüğünü aktaran Canikli, muhabirin haberin kendisine ait olduğunu, başlığı ise yazı işlerinin attığını söylediğini anlattı.

Taraf Gazetesi

http://www.taraf.com.tr/haber/ne-ihale-ne-de-kayirma-var.htm

15 Ara 2011 - 19:54 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.