KDV İndirimi ve Kira Hibe Desteğinden Kimler İstifade Edebiliyor?

Bazı hizmet sektörlerinde indirimli olarak uygulanan kdv oranları ve stopaj indirim oranı süresi 31.05.2021 tarihine kadar uzatıldı.

23.12.2020 tarihli ve 31343 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3318-3319 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla bazı hizmet sektörlerinde uygulanan KDV indirim oranı ve kira stopaj oranı süresi yılsonundan 31.05.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

*İşyeri kira stopajı 31.05.2021 tarihine kadar %10 olan indirim süresi uzamıştılmıştır.

*İşyeri kira hizmeti KDV oranı %18’den, %8 indirilmiştir.

*Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri %18’den, %8 ‘e düşülmüştür.

*Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Halı ve kilim yıkama hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), 4 Müzik aletlerinin bakım ve onarımı %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*KDV Ekli II Sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası kapsamı dışındaki yeme – içme hizmetleri ve Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar da verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Yolcu taşımacılığı hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Süs bitkileri ile çiçek teslimleri %18 ‘den, %8 ‘e düşürülmüştür.

*Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri %8 ‘den, %1 ‘e düşürülmüştür.

4 KDV Ekli II Sayılı listenin“B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası YEME, İÇME HİZMETLERİ: Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler. (Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç) %8 ‘den, %1 ‘e düşürülmüştür.

* Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri %8 ‘den, %1 ‘e düşürülmüştür.

Tüketici ve esnaflarımıza alınan kararın yararlı olmasını temenni ediyorum.

ESNAFLARIMIZ KİRA VE HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARINI NASIL YAPILACAK?

Covid-19 salgını ülkemizde ve dünyada ticari hayatı olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Salgının ilk çıktığı günden bugüne kadar birçok tedbirler ve önlemler alınıp, birçok destek paketleri açıklanmıştı. Çalışanların bu süreçten etkilenmemesi için kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsiz kalanlara İş-Kur üzerinden destek verilmesi; işverenlerimiz için vergi ertelemeleri, faizsiz kredi desteği ve benzer birçok destek paketi açıklanmıştı.

14.12.2020 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı tarafından yapılan basın açıklamasında alınan tedbirler çevresinden etkilenen esnaflarımıza kira ve hibe desteği verileceği açıklaması yapılmıştır.

23 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamından salgından etkilenen esnaflarımıza verilecek destekler yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kararla birlikte salgından etkilenen esnaflarımıza aylık 1.000 TL olmak üzere toplam 3.000 TL doğrudan gelir desteği ile 3 ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 TL, diğer illerde aylık 500 TL kira desteği verileceği yer almaktadır.

Ticaret Bakanlığımız tarafından verilecek kira ve hibe desteğinin usul ve esasları açıklanmıştır.

Ticari kazanları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf esnaflarımız, esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimizi kapsamaktadır. Konuyla alakalı nace kodu bilgilerini bakanlık yayınlamış olup, başvurular ocak ayının ilk haftası E-devlet üzerinden başlaması beklenmektedir.

Bakanlığın açıkladığı faaliyet kodularını öğrenmek için tıklayınız.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Şerif BIYIKCI

27 Ara 2020 - 10:15 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.