KDV indirimi Resmi Gazete Yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ’ın sosyal medya üzerinden esnaflarımız için müjde olarak duyurduğu, iş yeri kira stopajı ve KDV indirimi 31.07.2020 tarihli 31202 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’yla yürürlüğe girmiştir.

Yıl sonuna kadar geçerli olacak bu indirim işyeri kira olan firmaları, bazı hizmet ve esnaflık faaliyet olan işletmeleri yakından ilgilendirmektedir. Yapılan indirimleri kısaca sıralayacak olursak;

*İşyeri kira stopajı 31.07.2020 tarihinden yılsonuna kadar %20’den, %10 ‘a indirilmiştir.

*İşyeri kira hizmeti KDV oranı %18’den, %8’e indirilmiştir.

*Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri %18’den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı %18 ‘den, %8 ‘e indirmiştir.

*Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Halı ve kilim yıkama hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), 4 Müzik aletlerinin bakım ve onarımı %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç) %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*KDV Ekli II Sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası kapsamı dışındaki yeme – içme hizmetleri ve Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar da verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Yolcu taşımacılığı hizmetleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Süs bitkileri ile çiçek teslimleri %18 ‘den, %8 ‘e indirilmiştir.

*Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri %8 ‘den, %1 ‘e indirilmiştir.

4 KDV Ekli II Sayılı listenin“B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası YEME, İÇME HİZMETLERİ: Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler. (Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç) %8 ‘den, %1 ‘e indirilmiştir.

* Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri %8 ‘den, %1 ‘e indirilmiştir.

Tüketici ve esnaflarımıza alınan kararın yararlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla,

S.M.Mali Müşavir

Şerif BIYIKCI

05 Ağu 2020 - 09:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.