3 GÜN 3 GECE BAYRAM

Valiliğimizin himayelerinde İstanbul'da bulunan Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu tarafından İstanbul Feshane'de organize edilen, "4. Giresun Günleri" 'nin açılışı 9 Nisan 2010 Cuma akşamı saat 20.00 de yapıldı.

Yoğun izdihamın yaşandığıaçılışa, Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra, Giresun Valisi Mustafa Yaman, Giresun Milletvekilleri NurettinCanikli, Ali Temur, Eşref Karaibrahim, İstanbul Milletvekili ve KİTKomisyonu Başkanı Ünal Kaçır, İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli,Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, İstanbul Büyükşehir BelediyeBaşkanı Kadir Topbaş,Vali Yardımcısı Süleyman Özçakıcı, çok sayıda ilçekaymakamı ve Belediye başkanı, il genel meclisi başkanı ve çok sayıdail genel meclisi üyesi, Giresun İl Özel İdare Genel Sekreteri, GiresunBaro Başkanı, Ak Parti ve CHP Giresun il başkanları, CHP İstanbul İlBaşkanı, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı, bazı siyasi parti başkan veyöneticileri, Giresun Esnaf ve sanatkâr odaları başkan ve üyeleri,Giresun spor başkanı ile binlerce davetli ve vatandaş katıldı.

Açılışa katılan BakanEroğlu, Vali Yaman, milletvekilleri, belediye başkanları ve diğerkonuklar tüm stantları gezdi. Vali Yaman, Bakan Eroğlu'nakatılımlarından dolayı teşekkür ederek plaket ve fındık şeklinde biblotakdim etti.

Açılışta; OrganizasyonKomitesi Başkanı Hasan Turan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu,Milletvekilleri Eşref Karaibrahim, Ali Temur, Hüseyin Belsi, ÜnalKaçır, Nurettin Canikli, Vali Mustafa Yaman ve Çevre ve Orman BakanıVeysel Eroğlu birer konuşma yaptılar.

Açılıştöreninde konuşan Eroğlu, geçen yıl yapılan etkinliğe de katıldığını veburada olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti. Giresunluların''hizmetkarı'' olduğunu ifade eden Eroğlu, önemli bir programınedeniyle bu akşamki etkinliğe katılamayan Başbakan Recep TayyipErdoğan'ın Giresunlulara selamlarını ilettiğini söyledi.

Hükümetin Giresun'a büyükdestek verdiğini dile getiren Eroğlu, ''Yollar, hastaneler, KÖYDES,BELDES projeleri Giresun'a hayat vermiştir. Yapılacak çok şey var.Bunun farkındayız. Sadece KÖYDES kapsamında Giresun Valiliğine 117milyon TL aktarıldı. Bakanlık olarak kente yapacağımız çok şeyler var.Barajlar, göletler, dere ıslahları, ağaçlandırma faaliyetleri gibi.2010 yılı yatırım programı önüme geldiğinde Giresun’la ilgili önüme nekadar proje geldiyse imzaladım. Bundan sonra gelecek projelerin de ekyatırım programına alınması için ilgililere talimat verdim.'' diyekonuştu.

Bakan Eroğlu, Dereıslahları konusunda önemli adımlar atıldığını, kentte 18 dereninıslahının gerçekleştirildiğini söyleyerek, şu anda yeni projeleri deyatırım programına koyduklarını kaydetti. Giresun Valisi MustafaYaman’da, bu organizasyonun Türkiye'nin önemli yöresel programlarındanbiri olduğunu belirterek, bu etkinlikte Giresun'un tarihi, doğası,denizi, turizmi ve tüm diğer yönleriyle tanıtılacağını kaydetti.

Programakatıldığı için, Sayın Çevre ve Orman Bakanımıza şükranlarını sunarakkonuşmasına başlayan Vali Mustafa Yaman, 4. Giresun Günleri amacının,ülkemizin ve Karadeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biri olan,Giresun’umuzu tüm yönleriyle daha yakından tanıtmak ve Giresun’umuzunsiyasetçilerini, bürokratlarını, işadamlarını, sanatçılarını, ,halkımızı İstanbul’da buluşturmak suretiyle şehrimizin kültür, ticaretve turizm kapasitesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

İlimizinproblemlerinin çözümü, kalkınması ve tanıtımının daha etkin bir şekildeyapılması, ancak devlet-vatandaş kaynaşması ile mümkündür diyesözlerine devam eden Vali Yaman “İş adamlarımızın, kendi memleketlerineyatırım yapmaları, istihdam sağlamaları, sivil toplum kuruluşlarımızında bunu desteklemeleri problemlerimizin çözümünü daha dakolaylaştıracaktır.” dedi.

Üç gün boyunca devamedecek bu etkinlikte Giresunluların sorumluluk üstlenerek ilimizintanıtımı konusunda, gereken hassasiyeti göstereceğine inandığınıkaydeden Vali Yaman sözlerini şöyle sürdürdü. “Çünkü Giresun, memleketsevdalılarının, hisli yüreklerin sanat ve sanatçıların menbaıdır. Ünlübilim adamları, siyasetçiler, işadamları, toplum önderleri, sanatçılar,bestekarlar, şairler, yazarlar ve ismini sayamadığım yüzlerce gönülinsanının harmanlandığı Giresun’un birlik çağrısının cevapsızkalmayacağı muhakkaktır. Milletvekillerimizle, yerel yönetimlerimizle,üniversitemizle, oda ve sivil toplum kuruluşlarımızla, birlik veberaberlik içinde hareket ederek, ilimizin problemlerini daha rahatçözebileceğimize inanıyorum.”

İstanbulbaşta olmak diğer yurt içi ve yurtdışında bulunan sivil toplumkuruluşlarının yapmış oldukları faaliyetlere destek olduklarınıbelirten Vali Yaman, organizasyonu gerçekleştiren Giresun DernekleriBirliği Başkanı Halil Kütük ve ekibi ile Giresun Federasyonu BaşkanıHasan Turan ve yönetimine ve diğer emeği geçenlere teşekkür etti.

MilletvekiliNurettin Canikli ise Giresunlular olarak iki hayalleri bulunduğunu,bunlardan birinin Giresunspor'un Süper Lige çıkması, diğerinin de kentehavaalanı yapılması olduğunu belirtti. Havaalanının hayal olmaktançıktığını ve son noktaya geldiğini dile getiren Canikli, havaalanıprojesinin 2010 programına alınacağını ifade etti.

Herkesin ortak bir hedefibulunduğunu, siyasi görüşü ne olursa olsun söz konusu olanın Giresun'ungeleceği olduğunu kaydeden Canikli, ''Giresunlu herkesin bir amacı var.Söz konusu Giresun olunca siyaset bir yanadır. Siyasetin yapıldığıalanlar da vardır, ama burası yeri değildir. Burada birlik, beraberlikve Giresun söz konusudur'' diye konuştu.

Milletvekili ÜnalKaçır’da Milletvekilleri olarak beraberce Giresun’a kalkındırma gayretiiçerisinde olduklarını belirterek, organizasyonu düzenleyenlere veemeği geçenlere teşekkür etti.

Milletvekili HüseyinBesli’de organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek “Birlikteolmak, dayanışma içinde olmak çok güzel bir duygudur. Bu birlikteliğinher mekanda, her ortamda gerçekleşmesini diliyorum” dedi. Milletvekili Ali Temur,“Türkiye gelişiyor, Giresun buradan payını alıyor. Milletvekilleriolarak Giresun’un sorunlarını takip ederek, çözüyoruz” dedi. 2009yılında ilimizde üç sel afeti yaşandığını, bu afetler sırasında ilimizegelen Bakan Eroğlu’nun verdiği sözleri tuttuğunu, ilimize önemli ölçüdekaynaklar aktardığını, 2010 yılında 72 milyon TL tutarında 14 önemliprojenin programa alındığını belirterek Bakan Eroğlu’na teşekkür etti.

Milletvekili EşrefKaraibrahim, geçtiğimiz ay İstanbul’da işadamlarımızla toplantıyapıldığını belirterek, iş adamlarını Giresun’a yatırıma davet etti.Milletvekili Karaibrahim, organizasyondan dolayı vali, belediye başkanıve Giresun federasyonunu kutladı.

Giresun Belediye BaşkanıKerim Aksu’da, çeşitli nedenlerden dolayı geçtiğimiz yıl bu etkinliğekatılamadığını belirterek bu sene tam kadro olarak katıldıklarını ifadeetti. Başkan Aksu, İstanbul’da Giresun’da yaşayanlardan çok daha fazlaGiresunlunun yaşadığını belirterek bu organizasyonun birlik, beraberlikve dayanışma duygusunu geliştireceğini söyledi.

Giresun FederasyonuBaşkanı Hasan Turan‘da İstanbul’da 1 milyona yakın Giresunlununyaşadığını, bu tür organizasyonlarla amaçlarının İstanbul’dan Giresun’akurulu bulunan gönül köprüsünü daha güçlendirmek olduğunu söyledi.Başkan Turan, bu organizasyonla kültürümüzü, geleneğimizi, göreneğimizitanıtmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz diyerek Organizasyonda emeği geçenvali, belediye başkanı, kaymakamlıklar, İstanbul’daki belediyebaşkanları ve tüm sponsorlara teşekkür etti.

Giresun Valiliği

11 Nis 2010 - 07:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.