Beyoğlu'nda Yerel Seçimler İçin Büyük Yarış

İstanbul Beyoğlu'ndaki yarış Ahmet Misbah Demircan ve Aylin Kotil arasında geçtiği söyleniyor.

Beyoğlu Belediye başkanlığı seçimlerinde yarışın AK Parti ve CHP arasında geçmesi bekleniyor. Yaklaşan yerel seçimlerde AK Parti ve CHP arasında büyük şehirlerde kıyasıya bir çekişme var. Yerel seçimlerde sonucu en çok merak edilen ilçelerden biri de İstanbulun Beyoğlu ilçesi. Gezi olayları ile ön plana çekilen bu ilçenin sonucu hem Türkiyede, hem de dünyada merakla bekleniyor.

Beyoğlunda 20 yıldır milli görüş geleneğinden gelen partilerin egemenliği var. Son iki seçimi, AKPli Ahmet Misbah Demircan açık ara kazandı. 2009 seçimlerinde AKP % 38 oy alırken, CHP % 26 oy aldı. İlçede Saadet Partisi % 13, MHP % 10, BDP % 7 oy aldı.

ALGI Araştırma, sonucu çok merak edilen Beyoğlu ilçesinde bir anket yaptı. 2 6 aralık tarihlerinde 45 mahalede yapılan ankete, toplam 1.018 denek katıldı. Anketin hata payı, + / - %3

Ankette deneklere ilk olarak şu soru yöneltildi.

BUGÜN YEREL SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ ?

AKP.......................% 50

CHP......................% 32

MHP.......................% 7

BDP........................% 7

Diğer......................% 4

Yani önceki seçime göre AKPnin ve CHPnin oylarını arttırdığı, MHP, Saadet Partisi ve diğer küçük partilerin oy kaybettiği görüldü.

Daha sonra deneklere, parti farkı gözetmeksizin şu soru soruldu :

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ ?

Ahmet Misbah Demircan.....................AKP..................% 49

Aylin Kotil.......................................CHP..................% 13

Şaban Sarı.....................................AKP...................% 4

Osman Gür.....................................MHP...................% 4

Hasan Yalçın...................................CHP...................% 2

Diğer......................................................................% 18

Bu tabloda Ahmet Misbah demircanın açık ara çıkması, 2 dönemdir başkan olmasının doğal bir sonucu. Ancak CHPden Aylin Kotilin % 13 ile ikinci sırada olması ilginç. Ayrıca Şaban Sarı da % 4 oyla Ahmet Misbah Denircanın tek alternatifi olarak dikkat çekiyor. Bir başka soruda ise, tüm deneklere, şu soru yöneltildi:

HANGİ CHP ADAYLARINI TANIYORSUNUZ ?

Aylin Kotil.......................................% 25

Hüseyin Aslan..................................% 9

Mustafa Dolu...................................% 8

Gülseren Onanç................................% 7

Hasan Yalçın....................................% 5

Bu soruda Aylin Kotilin açık ara önde çıkmasında en büyük etken, İstanbuldan Ankaraya yaptığı Seçim Barajı Düşsün yürüyüşü ve aday olduktan sonra mahalelerde yaptığı çok yoğun birebir çalışmalar olarak değerlendirildi.

Deneklerden, CHPye oy vereceğim diyenlere daha sonra şu soru soruldu:

CHP İÇİN BEYOĞLUNDA EN UYGUN ADAY KİMDİR ?

Aylin Kotil............................................% 57

Hasan Yalçın.......................................% 10

Mustafa Dolu........................................% 4

Hilmi Yarayıcı.......................................% 4

Leyla Ünver..........................................% 4

Diğer Adaylar......................................% 21

Bu sonuç, Aylin Kotilin CHP seçmeni nezdinde açık ara en popüler aday olduğunu gösteriyor. Deneklere son olarak sorulan 2 çapraz soru ile, hangi adayın CHPye en çok ilave oy götüreceği hesaplandı:

HANGİ ADAY CHPYE KAÇ PUAN OY GETİRİYOR ?

Aylin Kotil........................................6 Puan

Mustafa Dolu..................................2 Puan

Hüseyin Aydın.................................1 Puan

Gülseren Onanç..............................1 Puan

Hilmi Yarayıcı..................................1 Puan

Leyla Ünver.....................................1 Puan

Bu anketi analiz eden ALGI Araştırma uzmanları şu yorumu yaptı :

Beyoğlu ilçesinde, bu aşamada AK Partinin üstünlüğü sürüyor. AK Partinin yeni aday çıkarması çok zor gözüküyor. Şimdiki Başkan Ahmet Misbah Demircanı AK Parti içinde zorlayacak tek aday, Şaban Sarı. Ancak, Şaban Sarı çok geride. CHPde öne çıkan tek aday Aylin Kotil olarak gözüküyor. Şu aşamada CHPde Aylin Kotili zorlayacak başka bir isim ön plana çıkmıyor. Zaten CHPye ciddi ek puan getirecek tek aday da Aylin Kotil. Ayrıca anketteki bir başka sonuca göre, CHP seçmeni % 70 ağırlıklı olarak kadın aday istiyor ki, bu durumda da Aylin Kotil ve diğer kadın adaylar için çok ciddi bir avantaj.. Bu temel sonuçlar, Beyoğlunda mücadelenin AKPli Ahmet Misbah Demircan ve CHPli Aylin Kotil arasında geçeceğini gösteriyor. Bu yarışa AKPli Demircan, yaklaşık 10 puan önde başlayacak. 10 puan fark çok, ama, kapanması imkansız bir fark değil.

Ahmet Misbah Demircan popülerliğinin zirvesinde. Ancak Aylin Kotil, yoğun bir çalışma ile bilinirliğini ciddi şekilde arttıracak. Ayrıca kadın olmasının ek getirileri de olacak. Fakat yine de bu yükseliş, 10 puan farkın kapatılması için yeterli değil.

Ancak, İstanbulda CHP rüzgarı eser ve de AK Parti önümüzdeki aylarda parti olarak puan kaybederse, Aylin Kotilin Beyoğlunda ipi göğüslemesi sürpriz olmayacak.

Haber3

13 Ara 2013 - 17:33 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.