TİCARET ODASINDAN DEMİRYOLU PROJESİ ZİYARETİ

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın'ı ziyaret etti.

Oda Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu,Yönetim Kurulu üyeleri Fikret Atar ile Kenan Tatlı’nın katıldığı ziyarette OR-Gİ Havalimanı yatırımı ile Doğu Karadeniz Demiryolu projeleri konusu görüşüldü ve yatırımlar hakkında bilgiler alındı.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,demiryolu ile OR-Gİ Havalimanı projelerinin Giresun’un hayati önem taşıyan yatırımları olduğuna dikkat çekti.

Erzincan üzerinden Doğu Karadeniz’e gelecek olan demiryolu güzergahının önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Çakırmelikoğlu,fizibilite aşamasında olan demiryolu projesinin yatırım periyodunun bölge dengelerini negatif etkilemeyecek düzeyde olmasına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Z5D_1.jpg

GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu;”Giresun ve bölgesinin cazibe merkezi olabilmesi, demiryolu ağının limanlar ile birleştirilmesiyle doğru orantılı olduğuna inanmaktayız.Bu bağlamda fizibilite raporu sonucu alternatif güzergahların tespitinde deniz ulaşımına bağlantıya dikkat edilmesi gerekmektedir.Demiryolu ağının salt Erzincan-Trabzon arasına inşa edilmesinin ötesinde Ordu,Giresun,Trabzon,Rize ve Artvin illerini kapsayacak şekilde deniz ile bağlantısının olmasına önem verilmesi gerekmektedir.”sözlerini vurguladı.

Demiryolu projesinin son aşamasıyla ilgili bilgi veren Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın;”Trabzon-Erzincan demiryolu hattının (yaklaşık 320 km.) idarenin öngördüğü standartlarda olacak şekilde 1/25000 ölçekli güzergah araştırması ve amenajman etüdü,1/5000 ölçekli şertivari haritalarının alınması ve güzergahın bu haritalara işlenmesi,güzergah üzerinde gerekli sondajlar ile laboratuar deneylerinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapılması,tüneller,köprüler,istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demiryolunun teknik şartnamedeki esaslara göre projelerin yapılması,üstyapı,elektrifikasyon,sinyalizasyon, ve telekominikasyon projelerinin yapılması,güzergahın ÇED raporu,fizibilite etüdü,güzergahın keşif ve metrajlarının hazırlanması için DLH İnşaatı Genel Müdürlüğünce 29.06.2009 tarihinde ön yeterlilik ihalesi yapılmış ihaleye başvuran 14 aday sonucunda 6 aday yeterlilik almış ve belli istekliler arasındaki ihale 21.08.2009 tarihinde yapılmıştır.İşin ihalesini Yüksel Domaniç Mühendislik Ltd. Şti. kazanmıştır.Proje ihale bedeli 1.452.684 TL dir.Sözleşmesi tamamlanmış olup,proje çalışmalarına başlanmıştır.2009 yılında 200.000 TL harcama yapılmış,2010 yılı için 1.200.000 TL ödenek verilmiştir.Çalışmalar DLH Genel Müdürlüğünce takip edilmektedir.”dedi.

Doğu Karadeniz’i, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayacak olan demiryolu için fizibilite çalışması neticesinde birden fazla güzergah belirleneceğini ve bu alternatiflerin DLH İnşaatı Genel Müdürlüğüne sunularak Ankara tarafından değerlendirileceğine değinen Bölge Müdürü Aydın;

"Erzincan-Trabzon demiryolu projesi olan bu çalışma Rize-Batum projesi ile bağlanması planlanıyor.Fakat şu iyi bilinmelidir ki,demiryolu projesi güzergahı için,viyadük ve eğimleri yatırıma en uygun elverişli bir yol seçilecektir. Ancak şuanda tespit edilen bir güzergah yoktur" diye konuştu.

13 May 2010 - 04:40 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.