Mükelleflere Vergi İndirimi

Vergiye Uyumlu Mükelleflere 1 Milyonluk TL Tutarında %5‘lik indirim hakkı verildi.

301 No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde vergiye uyumlu mükelleflere sorumluluklarının karşılığı olarak 01.01.2018 tarihinden itibaren verilecek olan Gelir Vergisi Beyannamesi ve Kurumlar Vergisi Beyannamesinde uygulanmak üzere ödeyeceği vergi tutarından %5 ‘lik indirim hakkı tanınmaktadır. İndirim tutarı 1.000.000 TL’yi aşmayacak şekilde hesaplanacaktır.

Vergiye uyumlu mükellefler olarak ticari, zirai veya mesleki faaliyeti sebebiyle gelir vergisi mükellefleriyle, finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren sigorta, reasürans şirketleri ve emeklik şirketleri hariç olmak üzere kurumlar vergisi mükelleflerini kapsamaktadır.

Vergiyi uyumlu mükellefler indirimden faydalana bilmesi için, indirimin kapsayacağı yıl ile önceki iki yılı kapsayan beyannamelerin zamanında ve süresinde ödenmiş olma şartı aranmaktadır. Kanunu süresinden sonra düzeltme ve pişmanlıkla verilen beyannameler ile sürelerinde yapılan ödemeler de 10 TL yapılan eksik tahsilatlar ihlal sayılmaz. Bulunduğu yıl ve önceki iki yıl içerisinde ikamelen, re’sen veya idarece tarhiyat bulunmaması. İndirimin verileceğe beyanname döneminde 1.000 TL vadesi geçmiş borcu olmaması gerekmektedir.

Mükelleflerin beyannameyi verecekleri yıl ile ondan önceki 4 yıl içerisinde Vergi Usul Kanunu 359. Maddesinde sayılan suçlar işlenmemiş olması gerekmektedir.(359.Kaçakçılık Suçları ve Cezaları)

Kanun koyucunun burada hedeflemiş olduğu mükelleflerin ödevlerini düzenli olarak yerine getirmeleri, her sene af çıkacak mı düşüncesinden ziyade daha çok düzeni oturtmak ve vergisini düzenli ödeyen mükelleflere avantaj sağlamak. Sistemde bazı hususlarda eksiklikler gözlemlenmektedir. İndirim avantajı sadece ticari, zirai ve serbest meslek faaliyetlerine uygulanmakta olup diğer gelir elde edenler sistem dışında bırakılmaktadır.

Mükelleflerin son 5 yılda 359 suçuna karışmamış olması son 3 yılda ise beyannamelerin düzenli ve süresinde ödenmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Menkul Sermaye İradı, Gayrimenkul Sermaye İradı kapsamda dışındadır. İndirim sadece Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisinde çıkan vergi üzerinden %5lik tutara isabet eden kısma uygulanmakta olup, bu indirimden yararlanan mükelleflerin şartları taşımadığı anlaşılırsa ödenmeyen vergi tutarı vergi ziyai cezası kesilmeden tarh olunur.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Şerif Bıyıkçı

31 Oca 2018 - 01:58 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.