Alucra Belediye Başkan Adaylarına Öneriler

Giresun İl Özel İdaresi Plan Proje Müdürü hemşerimiz Mustafa Kemal Altıparmak yaklaşan yerel seçimlerde ilçemizin sorunlarına yönelik önerilerini paylaştı.

Giresun İl Özel idaresi Plan Proje müdürü olarak görev yapmakta olan hemşerimiz Mustafa Kemal Altıparmak ilçemizin sorunlarına yönelik çözüm önerileri paylaştı.

1962 Alucra doğumlu, Giresun İl Özel idaresi Plan Proje müdürü olarak görev yapmakta olan hemşerimiz Mustafa Kemal Altıparmak ilçemizin sorunlarına yönelik çözüm önerileri paylaştı.

Alucra seçimleri üzerine…

Çok değil, çocukluğumuzda, bundan diyelim 30-40 yıl önce bulunduğu bölgenin merkezi konumunda olan, merkez denildiğinde akla Alucra gelen ilçemiz ne oldu da şu anda nüfusu devamlı azalan, sönük, kışları memurlar haricinde birkaç bin kişinin yaşadığı, ekonomik olarak bitmiş bir duruma düştü? Bunun çeşitli nedenleri var kuşkusuz; Ülkenin genel gidişatından, gelişiminden kaynaklanan ve Alucra’ya özgü koşullar.

Kırsal nüfusun büyük şehirlere göç olayı bütün dünyanın yaşadığı ve bir çok ülkenin tamamladığı bir süreç olup diğer ülkeler bunun ortaya çıkardığı sorunları bilinçli ve planlı bir şekilde yönetmeyi başararak bertaraf etmeyi başarabilmişlerdir. Ülkemizde ise bu sorunlar olanca ağırlığı ile devam etmekte ve bulunduğumuz coğrafyanın sorunları da buna eklenerek ülkemiz zorlu bir süreçten geçmektedir. Bu sorunlar tabii ki ülkemizi etkilerken Alucra da bundan payını almaktadır. Bizim burada asıl üzerinde durmamız gereken Alucra’nın kendine özgü sorunları ve çözüm önerileridir.

Alucra coğrafya olarak bir çok kişi tarafından koşulları oldukça zorlu bir konumda görülse de bence bu doğru değildir. Alucra eğer uygun ulaşım koşullarının sağlanması halinde, Karadeniz ve İç Anadolu bağlantısının ilk durağı olan eşsiz bir konumdadır. Karadeniz ile arasında, Eğribel gibi 2200 rakım ve Kurtbeli gibi 2160 rakımda engellerin olması, yapılacak tüneller ile büyük oranda çözümlenecektir. Eğribel tünelinin bitme aşamasında olması büyük bir ilerlemedir. Alucra ile Eğribel arasındaki yolun standartlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Ş.Karahisar ayrımı Eğribel arasında başlayan yol yapımı, yapılacak gölet nedeniyle bırakılmış bir türlü ilerleme sağlanamamaktadır.

Karayollarına devri yapılan Kurtbeli yolu da Yağlıdere tarafından aşama aşama ihale edilmiş ancak herhalde yeterli ödenek olmadığından istenen seviyede ilerleme olmamaktadır. Bayburt – Şiran arasındaki yol, aynı standartlarda Alucra, Şebinkarahisar’dan devam ederek Suşehri ayrımına varmalıdır. İlçemiz için asıl önemli olan proje ise bir ara söylentisi çıkan ancak daha sonra gündemden düşen, Erzincan Sivas Karayolundan başlayarak Çamoluk-Alucra-Yağlıdere-Espiye sahil bağlantısını sağlayacak olan duble yol projesidir. Alucra’nın sahille bağlantısını yüksek standartlarda bağlantısını sağlayacak bu proje, İç Anadolu ve doğu bağlantısının trafiğini bu güzergaha çekecektir. Bu arada değerli meslek büyüğümüz Mehmet Karamustafaoğlu’nun ilk defa dile getirdiği Giresun-Mardin Otoyolu projesi ulusal anlamda çok önemli bir proje olup, gerçekleştirilmesi halinde sağlayacağı fayda da çok büyük olacaktır.

Bu söylediğim projeler kuşkusuz büyük ölçekli projeler olup bunların gerçekleşmesi için İlimizin siyasileri, Alucra kamuoyu ve çok miktarda olan Alucra Sivil Toplum Kuruluşları el ele vermelidir. İnanıyorum ki yapılacak olan bu projelerle, Alucra, El Ücra olmaktan kurtarılacaktır.

Alucra’nın şu anda en büyük sorunu sürekli göç vererek kan kaybetmesidir. İlçede her hangi bir iş alanı yoktur. Kendi imkânları ile ayakta kalmaya çalışan esnafın bir kısmı da açılan ulusal ölçekli marketlerle rekabet edememektedir. İlçede herhangi bir organize tarım ve hayvancılık girişimi yoktur. Bırakın büyük ölçeği, orta ölçekte bir fabrika, atölye bulunmamaktadır.

Hayırsever bir aile olan Bulutçu ailesinin ilçeye sahip çıkarak yaptırdığı yüksek okul gittikçe kan kaybetmekte, ilçenin ekonomisine olan katkısı sınırlı kalmaktadır.

Mustafa Kemal AltıparmakTurizm ile ilgili herhangi bir faaliyet olmadığı gibi, dışarda yüz binlerce göç etmiş hemşerisi olan ilçemizde yüksek standartlarda bir otel bulunmamaktadır.

İlçemizin gelişimi, sahip olduğu değerleri ve koşulları değerlendirmekle olabilecektir. Kimse çıkıp da Alucra’da sanayi gelişimine bağlı bir yön çizemez. Bu ulaşım ve uzaklıkla bu hayalden öteye geçemez. İlçemizin kalkınması; Tarım, hayvancılık, orman, turizm ve tarım hayvancılığa dayalı üretim tesisleri ile hizmet sektörüne dayalı tesisler eli ile mümkün olabilecektir.

Alucra için sorunları dile getirecek ve çözüm önerilerini söyleyebilecek çok sayıda hemşehrisi mevcuttur. Gerek değerli hemşehrilerimizin, gerek uzmanların ve gerekse sivil toplum kuruluşlarının geniş katılımıyla bir Alucra Sempozyumu düzenlenmelidir. İnanıyorum ki burada çok değerli görüşler ve örgütlenmeler ortaya çıkacak ve hemşehrilerimizin ilçemize sahip çıkışları artacaktır. Bu konuda naçizane birkaç şeyde ben söylemek isterim.

A) Tarım ve Hayvancılık ile ilgili olarak profesyonel bir örgütlenmeye gidilmeli, mevcut üreticilerin veya katılacak olan üreticilerin bireysel olarak değil kurulacak tesislerin hem çalışanı hem tesislerin sahibi olması şeklinde bir üretim şekli öngörülmelidir. Devletin bu konudaki teşviklerinden yararlanmak için öncü bir şirket kurulmalıdır.

B) Kurulacak olan tesislerin yem ihtiyacı ile ilgili olarak yem fabrikası kurulmalıdır. Üreticilerin ve boş kullanılmayan arazilerin toplu olarak kiralanarak yerel üreticilerin hem kira alması hem de çalışarak ücret alması profesyonel anlamda üretim sağlayacaktır. Ülkemizde bunun örnekleri bulunmaktadır. Yapılmış ve yapılmakta olan göletlerin sulama kanalı ihtiyacı bir an önce giderilmelidir.

C) Turizm ile ilgili olarak otel yatırımı ve bungalov tipi konaklama tesisleri kurulmalıdır. Ayrıca kış turizmi ile alakalı olarak kayak yapılacak yer araştırılmasına gidilmelidir. Hayran kaplıcaları yapılacak nitelikli tesisler ile turizme kazandırılmalıdır.

D) Tarımda sera üretimine dayalı destek verilerek organik tarım üretimi ve pazarlamasına öncülük edilmelidir. Yapılmış bulunan Karabörk Yeşilyurt arasındaki Alucra göletinde profesyonel anlamda alabalık üretimi yapılmalıdır. Alucra göletinde aynı zamanda turistik tesisler kurularak turizme kazandırılmalıdır.

E) İlçemize bir bölge ihtisas hastanesi kurulması için (Tercihen Onkoloji hastanesi v.b.) çalışmalara başlanılmalıdır.

F) Yüksek okulun tercih edilmesi için öğrencilere imkanlar sağlanmalıdır. Yeri bence yanlış olarak seçilmiş olsa da yapılmış olan yurt bu konuda iyi bir örnektir. Yüksek okulda sağlıkla ilgili yeni bölümler açılması için çalışılmalıdır. Ulaşım imkanlarının artırılması ile diğer yüksek okullardan öğretim üyesi çalıştırabilme imkanı sağlanmalıdır.

Giresun İl Özel İdaresi Plan Proje Müdürü olarak görev yapmaktayım. Her hangi bir siyasi kimliğim yoktur. Herhangi bir şekilde hiçbir yere aday olmadığım gibi ilerde olmayı da düşünmüyorum. Ana başlıklarına kısaca değindiğim sorunlarımıza ve önerilerimize kuşkusuz daha birçok şey eklenebilir. Yukarda belirttiğim bir sempozyumun düzenlenmesi, bir çok sorunun çözümüne ışık tutacaktır. Rutin Belediyecilik hizmetlerinin yapılması her Başkan döneminde yapılmıştır ve yapılacaktır. Burada Alucra’nın içinde yapılması gerekli işlerden ziyade ilçenin gelişimine yönelik olarak yapılacak işleri sıraladım.

Yerel seçimlerin yaklaştığı bu dönemde, kendi bakış açımdan dile getirdiğim bu sorunları, aday olan ve olacak hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımızın dikkatine sunmak istedim. Şu söylenebilir belki, bu söylediklerinizin Belediye Başkanlığı ile ne alakası var? Buna cevap olarak artık yerel yönetimlerin işlevlerinin ilçenin sadece rutin belediye hizmetleri olmadığı, ilçenin sosyo ekonomik gelişimine öncülük etmesi şeklinde geliştiği olacaktır. Belediye Başkanları artık bu organizasyonlarda ve ilçenin Genel İdareden aldığı payın artırılmasında etkin rol oynamalıdır.

Özet olarak; İlçemizin eski durumuna dönebilmesi, Genel İdareden alacağı payın artırılması ve yerel imkanlarla bunun uyum içinde desteklenmesi ve Alucra STK’larının desteği ile olacaktır. Devletine her zaman bağlı yurtsever insanların olduğu Alucra bunu fazlasıyla hak etmektedir.

Bütün aday olacak hemşehrilerime başarılar diliyorum…

Mustafa Kemal Altıparmak

Giresun İl Özel İdaresi Plan Proje Müdürü

17 Kas 2018 - 22:36 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.