Kelkit Vadisi’nde Uyanış Gençlerle Başladı

Alucra Kalkınma ve Eğitm Vakfı ile Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği Gençlik Kolları’nın ortaklaşa düzenlediği “Vadi Gençlik Çalıştayı” büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Kelkit Vadisi’nde Uyanış Gençlerle Başladı
Kelkit Vadisi’nde Uyanış Gençlerle Başladı
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Vadi gençliğinin birleştirici gücü olan Alucra Vakfı Gençlik Kolları Başkanı Murat Yakupoğlu ve ekibi yine bir ilke imza atarak bölgenin sorunlarının tartışıldığı ve önemli kararların alındığı Vadi Gençlik Çalıştayını gerçekleştirdi.

İki ilçenin gelecek vadeden gençleri bu çalıştayda bir araya gelerek Vadinin temel sorunlarını, gençlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini, bölgenin nelere ihtiyaç duyduğunu ve bu bağlamda gençlerin bu sorunlar karşısında hangi rolü alacağını katılan konuşmacılar nezdinde tartıştı.

Çalıştayın ikinci gününde sabah konferansına konuşmacı olarak Şebinkarahisarlı değerli avukatımız Hakan ÖZBAY katılım sağladı. CEMİYET İNSANI OLMA VE GÖNÜLLER YAPMA genel başlığı altında Özbay, Cemiyet İnsanı olmanın özellik ve hasletleri vurgulanmaya çalıştı. Yine vakıf ve derneklerdeki gönüllük esasıyla çalışarak nefsimizi yenme ve oluşturulan sosyal çevrede gönüllere hitap ederek insan kazanmanın faydalarını zikretti. Yine bu çalışmaların toplumsal hayatta sağladığı en önemli sermaye olan İTİBAR kavramının önemine değindi.

Sunumun devamında ise İstanbulda kurulu bulunan çok uzun geçmişleri olan hayır kurumlarımız olan Vakıf ve Derneklerimizin beslendiği kültürümüzün özellikleri ile ilgili ana başlıklara değinmiştir. Türk İslam Medeniyetinin temellerinden olan vakıf kültürü ve hayırda yarışma prensipleri ile yetişen yöre insanımızın aynı kültürü büyükşehirlerde kurdukları vakıf ve derneklerde yaşatmaya devam ettiğimize vurgu yapmıştır.

Yine kıymetli genç kardeşlerimizle, yöre kültürümüzün yaşanması ve yaşatılmasında yozlaşmaya mahal vermeden öz değerlerinin korunmasının önemine dikkat çekmiştir. Ayrıca öneri olarak da her iki STK gençlik kollarımızın, ana yönetimlerle işbirliği içinde AB, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, DOKA , KALKINMA AJANSALARIna proje hazırlayabilecek takip edecek ve sonuçlandıracak becerilere kavuşması için araştırma yapılmasının önemi ve bunun faaliyet programlarına alınması önermiştir.

Öğleden sonraki üçlü oturum ise adeta bir şölen havasında geçti. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Selehattin SÜLEYMANOĞLU, BDDK Üyesi Muhittin GÜLAL ve Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis AYGÜN programımıza katılım sağladı. Eğlenceli anların yaşandığı panelde değerli katılımcılarımız kendi yaşantılarından eğitim ve öğrenim zamanlarından örnekler vererek öğrencilere önemli nasihatlerde bulundu.

Panelde öğrencilere yaşamından kesitler sunan Selahattin Süleymanoğlu, hayatının küçük yaşlardan itibaren çalışmakla geçtiğini ailesinin kendisini genç yaşta okutmak için Giresuna gönderdiğine ve bu çalışmalarının meyvelerini bugün fazlasıyla aldığını belirtti.

Süleymanoğlu sözlerine şöyle devam etti: Halen daha çalışmaya devam ediyorum. Hafta sonu dahi 8e kadar uyurum. Güneş üzerime pek doğmaz. Sizler de ülkenize memleketinize karşı bu sorumluluk bilinciyle hareket ettiğiniz takdirde büyük işler başaracaksınız. Siz gençlere inancımız sonsuzdur dedi.

Prof. Dr. Halis Aygün de gençlere önemli nasihatlerde bulundu. Kendisinin de ilk ve ortaokulu Şebinkarahisarda okuduğunu belirten Aygün, kendilerinin zamanında çok fazla rol model olmadığını kendi gayetleriyle hedefleriyle bugünlere geldiğini ve şimdi gençlerimize rol model olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Aygün, gençlerin mutlaka yabancı dil bilmeleri konusunda telkinlerde bulunarak sözlerini şöyle bitirdi: Ülkemizde 25 milyon öğrenci bulunuyor. Bu rakam Avrupanın gıpta ile baktığı bir rakamdır. Bizler ve sizlerin arasından çıkacak genç eğitimcilerin 25 milyon genci iyi yetiştirmesi gerekiyor. Bu gerçekleşirse ülkemiz gelişim seviyesi açısından daha iyi noktalara gelecektir dedi.

Panelde söz alan her iki ilçenin gençlik kolları başkanı Murat Yakupoğlu ve Kadir Davulcu da önemli meselelere değindi. Murat Yakupoğlu gençlerimizin rol model eksikliğine değinerek onların bu yolda daha cesaretli olmaları için gençlerden söz istedi.

Yakupoğlu sözlerine şöyle devam etti: Arttık bölgemizde yeni bir kültür oluşturma vakti geldi. Bunun ilk kıvılcımlarını da buradan bulunan üniversiteli gençler oluşturacak dedi. Kadir Davulcu ise bölge gençlerinin bir araya gelerek böyle bir organizasyon gerçekleştirmesinin bir ilk olduğuna vurgu yaptı. Vadi gençlerinin daha büyük platformlarda sesini duyuracağını belirterek gençlere birlik çağrısı yaptı.

Panelde son söz ise BDDK Üyesi Muhittin GÜLALın oldu. Muhittin Gülal, çağımızın koşullarında artık okumanın kolaylaştığını fakat devrin okuma değil iyi okuma devri olduğuna değindi. Gençlerin kararsız olmamalarını, hedeflerini her zaman büyük tutmalarını asıl vazgeçtikleri zaman kaybedeceklerini vurguladı. Kendi idolünün Selahattin Süleymanoğlu olduğuna belirten Gülal sözlerine şöyle devam etti:

Benim idolüm Selahattin beydi. Bizler daha lisede okurken kendisi bankanın müfettiş yardımcısı olarak yanımıza gelirdi biz de acaba bizde böyle olur muyuz diye düşünürdük ve o günden bugüne çalıştık çabaladık bugünlere geldik. Şimdi toplumumuza bu misyonda hizmet etmeye çalışıyoruz. Bir öğretmenim vardı hep şu örneği bizlere verirdi: Evladım sınava 10 alacak şekilde çalışırsan en kötü 7 alırsın ama 5 alacak şekilde çalışırsan 3 alman muhtemeldir derdi. Bizlerde hep 10 hedefledik ve bugünlere geldik. Değerli genç kardeşlerimizde hedeflerini hep yüksek tutsun onların daima arkalarındayız dedi. Program sonunda değerli konuşmacılarımıza hediye takdiminde bulunuldu. Ardından katılımcılar gençlerin isteğini kırmayarak onlarla horon oynadı.

Çalıştayımız çeşitli spor etkinlikleri gezilerle devam etti. Akşam ise güzel bir eğlence ile gençler tatilin tadını çıkardı. Çalıştaya akşam saatlerinde katılan Alucra Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Muzaffer DANALIOĞLU gençlerle horon oynayarak onların mutluluğunu paylaştı. Çalıştay 1 Mayıs Pazar günü öğlen saatlerinde sona erdi.

Bu çalıştayda bizlere yer imkanı sağlayarak Beyoğlu Belediyesi Kefken Yaz Kampının kapılarını bizlere açan, gençlerin her daim yanında olan ve yardımlarını bizlerden esirgemeyen Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve her daim Alucra'nın ve Alucralının hizmetinde olan Beyoğlu Belediyesi Meclis Üyesi Necdet Bekçi'ye teşekkür ederiz.

05 May 2016 - 18:18 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.