Yeni Vergi Affı Neleri Kapsıyor?

Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında 7256 sayılı Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunla vergi affında olan değişiklikleri Mali Müşavir Şerif Bıyıkcı yorumladı.

7256 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılandırma

17.11.2020 tarihinde Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 7256 sayılı Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanunun kapsam yönünden kesinleşmiş birçok kamu alacaklarını kapsamaktadır.

Vergi yapılandırma kapsamına girenler borçlar;

Kesinleşmiş vergi, harç ve vergi cezaları ile ecrimisil, öğrenim kredisi, maden devlet hakkı, yiyecek bedeli gibi borçlara, trafik, askerlik, karayolu taşıma, otoyollar ve köprülerden geçiş ihlali gibi idari para cezalarına ödeme kolaylıkları, 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlar ile 6183 sayılı Kanun kapsamında tecili devam eden borçların yeniden yapılandırılması imkanı getirilmiştir.

SGK kapsamına giren borçlar;

2020/Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, 31.12.2020’den önce kesinleşen idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, kanunun yayımı tarihinden önce asıları ödenmiş alacakların henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ıncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler yapılandırma kapsamındadır.

Belediye ve diğer kamu alacakları,

Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf Odalarındaki borçları,

KOSGEB ödemeleri,

Birçok kesinleşmiş kamu alacağını kapsamaktadır.

Söz konusu kanunla ile; vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılmaktadır.

Peşin ödeme durumunda gecikme zamları ve faizleri yerine uygulanacak olan Yİ-ÜFE %90 gibi bir indirim sağlanmaktadır. İki taksit seçeneği olması durumunda bu oran %50 olacaktır.

31.12.2014 tarihinde önce olan aslı 100 TL ve altındaki borç tutarı silinecektir.

Yapılandırma borçları kredi kartı ile ödenebilinmektedir.

Başvurular;

*Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) veya e –Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak,

*Bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla, yapılabilecektir.

*Diğer kamu borçları için ilgili kurumların varsa siteleri üzerinde, e-Devlete bağlantılı olanlar e-Devlet entegresi üzerinden veya şahsen başvurular yapılabilecektir.

Başvuruların 31 Aralık 2020 tarihine (bu tarih dahil) kadar yapılması gerekmektedir.

Peşin veya Taksitle Ödeme Seçenekleri

Yapılandırılan borçlar, tercihe göre peşin veya taksitler halinde ödenebilecektir.

Yapılandırma ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 1 Şubat 2021 tarihine kadar yapılacaktır.

Taksit sayısı en fazla 18 olup, 2 ayda bir ödenmektedir.

Taksitli ödemelerde, anapara üzerinden hesaplanan Yİ-ÜFE katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecektir.

6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,045

9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,083

12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1,105

18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde 1,150 oranları üzerinden hesaplanacaktır.

Yapılandırmadan yararlanma şartları;

Mükelleflerin yapılandırma borçlarına ilişkin dava açmamaları ve bu borçlarının takibine ilişkin açtıkları davalardan vazgeçmeleri gerekmektedir.

İlk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi şattır.

Ayrıca, taksitlerden bir takvim yıllında en fazla iki tanesinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmemesi veya eksik ödenmesi hali Kanunun ihlal nedeni sayılmayacaktır. Bu durumda diğer taksitler ilgili dönemlerde ödenebilecektir.

31.08.2020 tarihine kadar kesinleşmiş olan kamu borçlarından ilgili kurumlara internet sayfalarından veya şahsen müracaat ederek ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Covid-19 salgın nedeniyle bir çok kamu borcunun yapılandırma başvuruları internet ortamından kabul edilebilir duruma gelmiştir.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Şerif BIYIKCI

07 Ara 2020 - 11:31 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.