2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 yılının tüm ülkemiz ve milletimiz için başarılı, güzel, iyi bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Yeni yılda yürürlüğe girecek bazı konuları başlıklar halinde sizler için özetledik.

Arabuluculuk Faaliyeti

25.10.2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunuyla birlikte işçi ve işveren uyuşmazlıklarında, yargı yoluna başvurmadan önce arabulucuya başvuru zorunlu hale getirilmiştir.

Kanunda yer alan bireysel ve toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade için acılan davalarda arabulucuya başvurulmuş olma şartı yer almaktadır. İş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminatlar kapsam dışında bırakılmaktadır.

Uyuşmazlıkların çözümü için hak düşürücü süreler göz önünde bulundurularak Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Merkezine başvurmaları gerekmektedir. Arabulucu görevlendirildikten sonra başvuruyu 3 hafta içinde sonuçlandırır veya zorunlu hallerde arabulucu tarafından 1 hafta daha uzatılabilmektedir. Tarafların her ikisine de ulaşılamaması, tarafların katılım sağlamamaları veya anlaşılamaması durumunda arabuluculuk faaliyeti sona erer, sona ermesiyle birlikte son tutanağın düzenlenerek arabuluculuk merkezine bildirilir.

Taraflardan birinin geçerli bir sebep göstermeksizin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda, toplantıya katılmayan taraf kısmen veya tamamen haklı çıkması durumunda dahi yargılama giderlerinden tamamından sorumlu tutulur. Her iki tarafın da ilk toplantıya katılmaması durumunda yargılama giderleri her iki taraf içinde kendi üzerlerinde bırakılmaktadır.

Uyuşmazlıkların arabuluculuk faaliyetiyle çözümlenememesi durumunda dava açılabilmektedir. Davacı dava dilekçesine son arabuluculuk dilekçesini ekleyerek dava açması gerekmektedir.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi

Tasarrufları artırmayı amaçlayan otomatik katılımlı bireysel emeklilik uygulaması yeni yıldan itibaren 50 ile 99 arasında çalışanı olan işyerlerinde zorunlu hale gelmektedir.

Sisteme 45 yaşını doldurmayanlar ile hizmet akdiyle bir veya birden fazla iş yerinde çalışanlar dahil olmaktadır.

Çalışanların prime esas kazançlarının %3’ü kadar katkı payı yatırılacaktır. Gönüllü katılım esasına dayalı sistem olduğu için çalışanların cayma hakları bulunmaktadır.

1) 1000 ve üzeri çalışanı olan işyerleri 01.01.2017’de,

2) 250 ila 999 çalışanı olan işyerleri 01.04.2017’de,

3) 100 ila 249 çalışanı olan işyerleri 01.07.2017’de

4) 50 ila 99 çalışanı olan işyerleri 01.01.2018’de,

5) 10 ila 49 çalışanı olan işyerleri 01.07.2018’de,

6) 5 ila 9 çalışanı olan işyerleri 01.01.2019’dan itibaren, zorunlu BES kapsamına girmektedir.

Her bir ihlal sebebiyle bakanlık tarafından 100,00 (Yüz) TL idari para cezası kesilmektedir. Çalışanların kesintisi ile ilgili işverenler sorumlu tutulmakta olup, oluşabilecek hak ve kayıplar için işverenler sorumlu tutulmaktadır.

Eski Nesil Yazar Kasa Yenileme Süresi Uzatıldı

426 sıra nolu tebliği ile 2014 yıllında satışları veya gayrisafi iş hasılatı 150.000,00 TL’ den az olanlar 01.01.2018 yılında yeni nesil yazar kasa kullanma mecburiyeti getirilmişti.

426 sıra nolu tebliğde değişiklik yapılarak ciro sınırlaması olmaksızın kullanmakta oldukları eski nesil yazar kasaların mali hafızaları dolana kadar kullanma imkanı tanınmıştır.

Eski nesil yazar kasanın mali hafızası dolmasından itibaren 30 gün (Kalkınmada öncelikli yörelerde 60 gün) içinde kullanmaya başlanacaktır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Şerif Bıyıkçı

Şerif Bıyıkçı Kimdir?

Şerif Bıyıkçı1991 Alucra doğumlu olup, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına Kayıtlı SMMM olarak çalışmalarını İstanbul Perpa iş merkezinde devam etmektedir. Gerçek ve tüzel kişilerin mali danışmanlık ve yasal sorumluluklarını için gerekli işlemleri yapan Bıyıkçı, mükelleflerinin maliyet, finansal, yönetimsel muhasebelerinin tutulması ve bu doğrultuda verilecek kararların raporlanma sürecini yönetmektedir.

Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim konusunda yüksek lisansını tamamlayan Bıyıkçı, evli olup çalışmalarını bu sektörde devam ettirmektedir.

17 Oca 2018 - 23:47 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.