Yüksekokulumuza 80 Kontenjan Daha Verildi

Giresun Üniversitesi Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu’na (MYO) Veterinerlik Bölümü Laborant, Veteriner Sağlık Programı ve Medya İletişim Programı gece eğitimi açıldı.

Okulumuza Yeni Bölümler Açıldı

Alucra Turan Bulutçu MYO, 2015-2016 Öğretim yılına Veterinerlik Bölümü Laborant ve Veteriner Sağlık Programının eklenmesiyle bölüm sayısı 6'ya yükseldi, 80 kişilik kontenjan verildi.

İlk defa öğrenci kabul edecek olan programa 40 öğrenci alınacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Alucra Turan Bulutçu MYO için 575 öğrenci kontenjanı verildi. Bu yıl 6 bölüm içinde 13 program ile öğretime başlayacak olan üniversite, geçen yıl 5 bölüm içinde 11 programda 495 öğrenci ile öğretim yılını bitirmişti. Ancak bu yıl ÖSYM tarafından arttırılan kontenjan sayıları ilçenin sorunları sebebiyle yüzde 65 gibi düşük seviyelerde kalmaktadır.

Yüksekokulda açılan diğer program ise Medya ve İletişim Bölümünün ise ikinci öğretimi oldu. Gece derslerine girecek bu öğrenciler için de 40 kontenjan daha tahsis edildi.

Veterinerlik Bölümü İlçenin Geleceği Olabilir mi?

Yüksekokul Müdür Yardımcısı Veteriner Hekim Öğr. Gör. Mehmet Akif Sarı yeni açılan Veterinerlik Bölümü Laborant ve Veteriner Sağlık Programının Alucra için çok büyük bir şans olduğunu vurgulayarak özellikle gençlerin işsizlik sorununun yine Alucranın özkaynağı olan hayvancılıkla büyük oranda çözülebileceğini belirtti.

Sarı, Üniversitesin değerlendirilmesinin önemini vurgulayarak, Alucra halkının katkısı olmadan bu bölümün ilerlemesi oldukça zor. Her ne kadar teknik cihazlar üniversite tarafından kısmen temin edilse de öğrencilerin pratik yapma ihtiyaçlarının da giderilmesi gerekir. Dolayısıyla halk destekler ve bu alanları sağlarsa bölüm ilçeyi çok önemli yerlere getirebilir. Aksi halde uygulama alanı eksikliği sebebiyle öğrencilerin halka katkısı az olacak ve zamanla da bu bölümü kaybetme tehlikemiz doğacaktır dedi.

Yüksekokul Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Sarı halkı ve ilçenin ileri gelenlerine bölüm ve üniversitenin geleceği ile ilgili bilgi alışverişi yapmak için üniversitenin kapılarının daima açık olduğunu söyledi.

Onur Tosun, Emeği Geçenlere Teşekkürler

Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç Dr. Onur Tosun yeni açılan programların üniversite ve ilçe için çok değerli olduğunun altını çizerek bu bölümlerin açılmasında büyük emek harcayan Öğr. Gör. Orçun Bekene çok teşekkür ederim dedi.

Alucralılar Yüksekokula Sahip Çıkıyor mu?

Sürekli öğrenci sayısı arttırılan ve yeni bölümler açılan yüksekokul, Alucra halkı tarafından yeterli desteği görüyor mu?

Sosyal faaliyetlerin çok az olduğu ilçede üniversite yönetimi tarafından yapılmak istenen etkinlikler Alucra halkı tarafından desteklenmeyince, zaten zorla şehirde okuyan öğrencilerin başka şehirlere kaçmasına sebep oluyor. Bu durum ise öğrenci nüfusunun azalması ve gelecekte okulun kapatılması endişesini beraberinde getiriyor. Alucra için büyük bir değer olan Yüksek okulumuza tüm ilçe halkının, ilçe sivil toplum kuruluşlarının, yöneticilerin sahip çıkması gerekmektedir.

Öğrencilerin halk tarafından bazı konularda eleştirilmesi, ilçedeki yurt sorununun bir türlü çözülememesi ve bu yüzden ev kiralamak isteyen öğrencilerden yüksek kira ücretleri talep edilmesi şehrin diğer bir sorunu. Kira fiyatlarının özellikle belli bir standartta olması ve yüksek kira talebinde bulunanlara ilçenin büyükleri ve ileri gelenlerinin müdahale etmesi gerekmektedir.

10 Tem 2015 - 08:06 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.