Yurtdışı Borçlanması ve Telefon Harçlarında Değişiklik

Mali müşavir hemşehrimiz Şerif Bıyıkçı gündeme dair yeni düzenlemeleri değerlendirdi.

Yurtdışı Borçlanması ve Telefon Harçlarında Değişiklik
Haber albümü için resme tıklayın

Yurtdışı Borçlanmasında Değişiklik Teklifi

Kamuoyunda torba yasa olarak adlandırılan "Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" meclis komisyonunda görüşülmektedir. Kanun teklifi içerisinde Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen süreleri için borçlanma taleplerinde, çeşitli değişikler yapılması gündemdedir.Görüşmeler meclis yasama faaliyeti içerisinde görüşülerek sonuçlanması beklenmektedir.

Kanun değişikliği teklifinde dikkat çeken maddelerden biri, borçlanma tutarında ki oranın yükselmesidir. Yürürlükte olan 3201 sayılı kanunda borçlanılacak her gün için, azami günlük kazanç oranın %32'den hesaplanarak tahakkuk ettirilmektedir.

Mevcut olan oranın %32 'den, %45 'e çıkarılması gündemde olup %13 'lük bir fark ortaya çıkmaktadır.Örnek verecek olursak;

2019 yıllında bir aylık borçlanma talebinde bulunacak bir kişi,

%32 orana göre,

2.558,40*0,32= 818.69

%45 orana göre,

2.558,40*0,45= 1.151,28 olarak karşımıza çıkacaktır.

Diğer hususlar ise borçlanılma durumunda sigortalılık statüsünün değişeceği, sigortalının özel hususlar neticesinde geriye dönük günlerin değerlendirmesi gibi konular görüşülmektedir. Teklifin yasalaşması durumunda yayımı tarihi izleyen aybaşından itibaren yürürlüğe girmesi planlanmaktadır.

İlgili kişilerin yasa teklifinin yakından takip ederek, hareket etmelerinde yarar vardır.

Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım İzin Harcı Tutarında Artış

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 19 Temmuz 2019 tarihli ve 30836 Sayılı Resmi Gazete yayınlanarak

yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım için ödenen maktu harcı 1.500 TL çıkarılmıştır.

Bu karara göre 492 Harç Kanuna bağlı “VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı bölümünde 1. numaralı fıkrasında yer alan maktu harç tutarı 1.500 TL olarak yeniden belirlenmiştir.

Karar en son, 8 Kasım 2018 tarihinde 170,70 liradan, 500 liraya çıkarılmıştı. 01 Ocak 2019 tarihinde 500 liradan 618,65 liraya olarak artış olmuş, son kararla birlikte 1.500 TL olarak yeniden belirlenmiştir.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Şerif BIYIKCI

19 Tem 2019 - 18:50 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.