GİRESUN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN TERÖR ÖFKESİ DİNMİYOR

Giresun Sivil Toplum Örgütleri Askerimize yapılan hain saldırı karşısında tepkilerini KINAMA Mesajları vererek, milleti oynanan oyunlara karşı sağduyuna çağırıyor.

GİRESUN FEDERASYONU, TİREBOLU DERNEKLER FEDERASYONU, ALUCRA EĞİTİM VAKFI, GİRESUN DERNEKLER BİRLİĞİ, GİRESUN MEDYA PLATFORMU, KELKİTVADİSİ MEDYA BİRLİĞİ VE ALUCRA GENÇLİK KOMİTESİNİN BASIN AÇIKLAMALARI

0-00-a028.jpg

GİRESUN MEDYA PLATFORMU

Giresun Medya Platformu, Dereli’de terör örgütü üyelerince düzenlenen hain saldırıyı kınadı.

Giresun Medya Platformu, Giresun Dereli İlçesi’nde Türk Askerlerine ve Türk vatandaşlarına yönelik hain saldırı sonrası 1 Astsubayın Şehit edilmesi, 2 askerin ve 1 vatandaşın yaralanması sonrası bir kınama mesajı yayınladı.

Kınama mesajında şu görüşlere yer verildi.

Giresun Dereli İlçesi’nde Türk Askerlerine ve Türk vatandaşlarına yönelik olarak yapılan saldırı sonrası 1 Astsubayımız Şehit olmuş, 2 askerimiz ve 1 vatandaşımız yaralanmıştır.

Ülkemizin birlik ve beraberliğine yönelik bu hain saldırıyı nefretle kınıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadele, teröre verdiği yüzlerce şehit; yiğitlerin harman olduğu Giresun’da bu saldırının gerçekleştirilmiş olması manidardır. Fakat Giresunlular bu provokasyona gelmeyeceklerdir....

Olayın faillerinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından er geç yakalanacağına ve gereken cezayı göreceğine inancımız tamdır. Bölücü terör örgütleri ve üyeleri Giresun topraklarında barınmayacaklarını çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

Şehidimiz Jandarma Astsubay Başçavuş Ahmet Eryılmaz’a Allahtan rahmet kederli ailesine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı dilerken; saldırıda yaralanan askerlerimiz Jandarma Er Osman Kaya, Jandarma Er Erdem Ay ve Şaban Güven adlı vatandaşımıza şifalar diliyoruz.

Giresun Medya Platformu Adına Başkan

Ali Şükrü KARA

ALUCRA VAKFI

Alucra Vakfı Başkanı Halil İbrahim Gülal, Dereli'nin Tamdere Köyü Kanlıhan Mevkiinde gerçekleşen hain saldırı ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı.

"Dün ilimiz sınırları içerisinde gerçekleşen hain saldırı sonucu şehit olan Ahmet Eryılmaz'a Cenab-u Zülcelal Hazretlerinden rahmet, acılı ailesine ve ülkemize başsağlığı dileriz. Acımız büyüktür.

Yıllarca kardeşliğin dem vurduğu bu aziz topraklarda kardeşliğe sıkılan kurşunlar, birliğe atılan bombalar vede barışa döşenen mayınlar bizi birliğimizden dirliğimizden beraberliğimizden ayıramayacaktır. Hain ve melun saldırıyı birkez daha lanetliyor, yaralı askerlerimize de Allah'tan acil şifalar diliyoruz."

Alucra Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu

GİRESUN DERNEKLER BİRLİĞİ

Giresun ili, Dereli ilçesi, Tamdere Köyü, Kanlıhan köprüsü mevkiinde, devriye gezen askerlerimize karşı uzaktan kumandalı mayın patlatılması sonucu, Jandarma Astsubay Ahmet Eryılmaz şehit olmuş, erler Osman Kaya ile Erdem Ay yaralanmıştır. Bu menfur saldırının, tüm istihbarat bilgilerine, Star yazarı Şamil Tayyar ile Bugün Gazetesi yazarı Adem Arslan’ın köşe yazılarından bile bildirilmesine rağmen, Giresun ilimizde gerçekleştirilmiş olması manidar ve düşündürücüdür.

İnsanımızın böylesine hain bir saldırı karşısında soğuk kanlılığını koruması, il sınırları içinde yaşayan herkesin, son derece dikkatli olması, demokrasi yolunda hızla yol alan milletimizin, tarihten süzülerek gelen kardeşlik duygularını asla bozmaması gerekmektedir.

Giresun Dernekleri Birliği ve bize bağlı tüm derneklerimizle, teröre karışan, terörizme arka çıkan mihrakları, ülkemize ve insanımıza yönelik terörist saldırıları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu menfur saldırıda hayatını kaybeden askerimize Allah’tan rahmet, (yaralılara acil şifalar) Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Güvenlik Güçlerimize, Yüce Türk Milletine ve şehitlerimizin ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Saygılarımızla,

Giresun Dernekleri Birliği Yönetim Kurulu

TİREBOLU DERNEKLER FEDERASYONU

Giresun'un Dereli ilçesi Tamdere köyündeki Kanlıhan köprüsünden bir askeri aracın geçişi sırasında, mayın patlaması sonucu 1 askerimizin şehit olduğunu ve 2 askerimizin yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu eylemleri gerçekleştirenleri ve arkasındaki kurguları yapanları kınıyoruz.

Türkiye coğrafya olarak bakıldığında son derece mühim bir noktada konuşlanmış durumdadır. Güzel Türkiye’miz Kafkaslara, Türkistan’a (batılılar Orta Asya ismini kullanıyor), Ortadoğu’ya ve Afrika’ya açılan yolun kilidi ve köprüsü konumunda yer almaktadır. Bu kadar stratejik ve jeo-politiği önemli bir noktada yer alan ülkemizin asırlardır olduğu gibi son 30 yıldır da çeşitli badirelerle karşılaşması şaşırtıcı bir durum değildir. Bu coğrafyada konuşlanan ülkelerin çok güçlü olması uluslararası aktörler tarafından asla kabullenilemeyecektir. Bu doğrultuda da kendini gündemini belirlemeye çalışan ve kendi ayağının üzerinde diklenmeye eğilimi içerisine giren ülkelerin bir takım içsel problemler, kardeş kavgaları, terör eylemleri vb. problemlerle uğraştırılması yaygın uygulamalar arasında yer almaktadır.

Terör uzmanları, uluslararası ilişkiler uzmanları, sosyologlar vb. bu alanda çalışma yapanların sıklıkla vurguladığı önemli husus terör örgütleri ve onların eylemlerinin taşeron faaliyetler olduğu yönündedir. Terör örgütleri ve onların eylemleri buzdağının sadece görünen kısmını oluşturmaktadır. Bu faaliyetler taşeronlara işveren aktörlerin oluşturmuş olduğu uzun vadeli stratejilere hizmet etmektedir. Terör örgütleri amaca uygun bir zemini hazırlama yönünde kaos ve kargaşa ortamının hazırlanmasına ve en önemlisi de zihinlerde soru işaretlerinin bırakılmasına yönelik nokta atışı hedeflere yönlendirilmektedirler. Bir bütün olarak Türkiye’nin bu coğrafyada ayakta durması önümüzdeki yıllar için bölgesel aktör konumunu güçlendirmekte ve daha uzun vadede uluslararası bir aktör olmasının yolunu açmaktadır.

Resmin bu yönünün iyi görülmesi hem vatandaşlarımız ve hem de yöneticilerimiz için ehemmiyet teşkil etmektedir. Ülkemizin farklı bölgeleri arasında tek vatan, tek bayrak ve ortak ülküler noktasındaki bütünlüğün kaybolmasına yönelik faaliyetler de terör örgütlerine verilen önemli görevler arasında yer almaktadır. Ayrıca güzel ülkemizin vatandaşlarının birbirlerine yabancılaştırılması ve milletimizin güzel evlatlarının yeter artık…Verelim kurtulalım anlayışına doğru yönlendirilmesi de amaçlanan çarpıcı stratejiler arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak, üzerinde bulunduğumuz coğrafya dünyanın en stratejik coğrafyası. Stratejik bir coğrafya olmasının sebebi, Anadolu’nun asırlardır kavimlerin ge­çiş yeri olmasından kaynaklanıyor. Kelimenin tam manasıyla ana arter üzerinde yer alıyoruz. Bunun çok iyi incelenmesi gerekiyor ve üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Ülkemizin yer aldığı bu coğrafyada düşenlerin, kaybedenlerin bir daha ayağa kalkamayacağını bilmek durumundayız.

Tarihsel süreç içinde coğrafyamızda önemli ve dönemin büyük aktörleri son hükümranlık maçlarına çıkmışlardır. Uluslararası bir güç konumuna gelmek amacındaysanız, belirleyici olacak mücadelenin bu coğrafyada olacağını bilmek zorundasınız. Süreç olarak bakıldığında tarihte birçok süper gücün bu coğrafyada batağa saplandığını ve egemenliğini kaybettiğini biliyoruz. Bu coğrafyaya hâkim olmadan dünyaya hükmetmenin mümkün olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle üzerinde yer aldığımız coğrafyada sürekli kargaşanın olması ve bizim ülkemizin de çeşitli şekillerde durumdan etkilenmesi doğal bir durum olarak görülmeli ve önlemleri alınmalıdır. Yaşadığımız coğrafyayı ele geçirmeye çalışanlar, bu şekilde tam cihangir olacağı motivasyonu ile hareket ediyorlar.

Yine tarihsel süreç göstermiştir ki, bu mücadeleyi kaybederseniz yavaş yavaş küçülmeye başlarsınız. Bu küçülme sizi en tabana doğru götürür. Öyle ki; hükümranlığınızı kaybedersiniz ve kısa süre içinde dilinizi konuşan bile kalmayabilir. Proto- Türk Kavimleri arasında kabul edilen Hititler bizim coğrafyamızda yaklaşık 1400 yıl hüküm sürmüşler. Ama onlardan geriye kısa süre içinde hiçbir şeyin kalmadığını üzülerek biliyoruz. XIX. Yüzyılın sonlarında onlarla ilgili bilgileri edinmeye başlıyoruz. Dolaysıyla üzerinde yaşadığımız coğrafya özenli stratejilerin oluşturulması gerektiği, ani duygusal tepkilerin sonuca götürmeyeceği ve düşenin bir daha ayağa kalkamamama riskini taşıyan bir coğrafyadır.

Giresun’ unumuz ve bu bölgenin güzel insanları ülkemizin taşıyıcı omurgasını oluşturmaktadır. Kurtuluş savaşına iki gönüllü alay vererek de bu özelliğini tarihe altın harflerle de yazdırmıştır. Bu tür eylemlerin insanımızı yıldıramayacağı bilinen bir durumdur. Bu ülke doğusu, batısı, güneyi ve kuzeyiyle bizim ülkemizdir.

Hemşerilerimizin bu şuur içinde buzdağının görünmeyen kısmını da kavrayacak derin algılarına kefiliz. Bu vesileyle şehidimizin yakınlarına, hemşerilerimize ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz.

Tirdef Yönetim Kurulu

GİRESUN FEDERASYONU

Giresun Federasyonu Dereli ilçesinde Askeri araca yapılan terörist saldırıyı nefretle kınayarak duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

26 Nisan 2010 tarihinde Giresun’un Dereli ilçesi Kanlıhan bölgesinde görev yapan askeri birliğimize yapılan terörist saldırıda 1 askerimizin şehit olması askerimizin ve 1 vatandaşımızın yaralanması nedeniyle duyduğumuz üzüntü çok büyüktür.

Giresun Federasyonu olarak bu hain ve dehşet verici saldırıları nefretle kınıyor ve lanetliyoruz.

Ülkemizde birlik ve beraberliği bozmayı, kardeşlik duygularını zedeleyerek huzur ortamını yok etmeyi isteyen terör odaklarına ve yardımcılarına; tahriklere kapılmayarak, aklıselimle ve birlik beraberlik içerisinde hareket ederek gereken karşılığı vereceğimize inancımız tamdır.

Giresun Federasyonu olarak, vatan için şehit olan kahraman askerimize Allah’tan rahmet, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Yüce Türk Milletine ve bu vesile ile tüm şehit ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

HASAN TURAN

ALUCRA VAKFI GENÇLİK KOMİTESİ

Alucra Vakfı Gençlik Komitesi tarafından yapılan açıklama şöyle: "Dün ilimizin Giresun'un Dereli ilçesinde meydana gelen hain ve alçak saldırıda şehit olan askerimiz ve yaralılarımız bizleri derinden üzmüştür. Yapılan bu saldırıyı binlerce yıl bu ülkede barış içerisinde kardeşçe yaşayan insanları birbirine karşı kışkırtmaya yönelik provakatif bir eylem olarak değerlendirnekteyiz. Bu eylemi gerçekleştiren şeref yoksunu insanlar şunu bilmelidir ki bu toprakların her bir karışına kanını, canını veren insanlar ve onların evlatları, torunları olarak bizler böyle üç beş çapulcuya meydan vermeyeceğiz! Bizler herşeye rağmen geçirdiğimiz şu kritik dönemde sağduymuzu elden bırakmayacağız. Bu hain saldırıyı gerçekleştiren çapulcular en kısa sürede yakalanıp, Türk Mahkemelerinde gerekli cezayı alacaklarından şüphemiz yoktur. Birkez daha Alucra Vakfı Gençlik Komitesi olarak hain ve alçak saldırıyı nefretle kınayarak tüm milletimize başsağlığı, şehidimiz Ahmet Eryılmaz'a Allah'tan rahmet,ailesine ve çocuklarına sabır, yaralı askerlerimiz Erdem Ay ve Osman Kaya'ya Allah'tan acil şifalar diliyoruz."

Alucra Vakfı Gençlik Komitesi Yönetim Kurulu

28 Nis 2010 - 23:57 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.