STK'lar Yolların Durumu Sordu

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği, 3 Mart Pazar günü Ümraniye Özsar tesislerinde yaptığı Divan toplantısında, Şebinkarahisar-İstanbul yolu durumu, Eğribel tüneli ile ulaşım sorunu gündemi konuşularak ortak birkarara bağlanmıştı.

DERNEKLER ÇALIŞIYOR

935693_10151611189612072_1543234689_n.jpg Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği önderliğinde, toplantıya katılan 61 köy/mahalle Dernek Başkanının ortak imzası ile başvuru dilekçesi imzalanarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel müdürlüğü 10.Bölge ve 16. Bölge müdürlüğüne gönderilen dilekçelerde, Bağlantı yolları ile İstanbul yolu ve Eğribel tüneli ile ilgili projelerin hangi aşamada olduğu sorulmuştu.

Karayolları Genel müdürlüğü 10.Bölge ve 16. Bölge müdürlüğünden,17 Mayıs tarihinde Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğine hitaben gelen yazıda;

10.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YAZISI

İlgi Yazı ekindeki dilekçe Bölge Müdürlüğümüzce incelenmiştir.

Söz konusu güzergah ile ilgili olarak Dereli-16.Bl.Hd. Yolu projesi Devlet yolu standardında mevcut olup 31-12-2009 Tarihinde Karayolları Genel müdürlüğünce onaylıdır.

Ayrıca bu güzergah üzerinde 5 adet tünelin ve Eğribel tünelinin (Çift tüp) ''Dereli-16.Bl.Hd. Yolu Tünelleri Etüt Proje mühendislik hizmet alımı'' adı altında proje çalışmaları ihaleli olarak yürütülmekte olup, tünel projeleri Karayolları Genel müdürlüğünce onay aşamasındadır...

Ayrıca, aynı güzergah üzerinde Dereli-Şebinkarahisar Devlet Yolu Pınarlar Tünelli Geçişi İstikşaf planı Karayolları müdürlüğünce onaylanmış olup, Komple projesi 2013 Etüt proje ihale programına alınmıştır. Gereği bilgilerinize arz/rica ederim

16.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YAZISI

Karayolları Genel Müdürlüğüne göndermiş olduğunuz müracaat formunuz tarafımızca incelenmiş olup;(1-16) Bölge hududu-Şebinkarahisar-(Suşehri-Koyulhisar ) ayrımı yolu ile ilgili olarak Bölge müdürlüğümüzce yol yapım çalışmaları projesine uygun olarak devam etmektedir.(Alucra-Şiran) ayrımı-Çamoluk ve Çamoluk-Gölova güzergahlarında ise proje çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca;Eğribel geçidi Karayolları 10.Bölge müdürlüğü sorumluluk alanındadır.

Bilgilerinize rica ederim. Karayolları 16.Bölge müdürlüğü

PROJELER DEVAM EDİYOR

Dernekler, amacına uygun olarak yaptıkları çalışmalar da, görülüyor ki, toplumsal sorunların takipçisi olarak görevlerini yapıyorlar

Etüt projeden kasıt; Yapımı kararlaştırılmış olan yollar, Devlet ve il yollarının istikşafını yapmak, büroda ve arazide etütler yapmak suretiyle;yol güzergahı koridorunu belirlemek, ilgili birimlerden gerekli bilgileri temin etmek, bu bilgiler doğrultusunda metrajlar dahil güncel teknoloji ve yazılımlar kullanarak, projeleri hazırlamak veya hazırlatmak, yapım çalışmaları devam eden veya biten işlerin projesine uygunluğunu izleyerek görüş ve önerilerde bulunmak suretiyle ilgili makamlara sunmaktır.

İlgili yazıda, bu Etüt projesi ihalesi 2013 yılı programına alınmıştır deniliyor. Bu duruma göre yolların ve tünelin etüt projesi bittikten sonra gelecek onaya göre,bu büyük projelerin finansı ile yapım aşaması ihalesi önümüzdeki yıla sarkacağı görülüyor.

Bürokrasinin hızlılığını, siyasetçilerimizin takibini göz önüne alırsak, gelen cevaplara göre, umutsuz olmamak gerekir.

Tünel projeleri ise Karayolları Genel müdürlüğünün onayını bekliyor.

Şebinmedya-Sadi Toygar

935693_10151611189612072_1543234689_n.jpg

969197_10151611189587072_1669175803_n.jpg

22 May 2013 - 17:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.