Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında 'Kırsal Kalkınmada Uzman Eller” projesine 2023 yılı başvuruları başladı.

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi Başladı
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında 'Kırsal Kalkınmada Uzman Eller” projesine 2023 yılı başvuruları başladı.

Projeye başvurular 1 Mart tarihinde başlarken 8 Mayıs tarihinde sona erecek. Başvurusu uygun bulunan girişimcilere 250 Bin TL'ye kadar yüzde 100 hibe desteği verilecek.

Proje kapsamında kırsal alanda yaşayan, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ile gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak, bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımları desteklemek amacıyla 250 Bin TL'ye kadar yüzde 100 hibe desteği verilecek.

Mevzuatta belirtilen nitelikleri taşıyan girişimciler e-devlet şifrelerini kullanarak 8 Mayıs 2023 tarihi saat 23:59'a kadar https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresi üzerinden online olarak başvurularını yapabilirler. Başvuruda zorunlu olan belge ve dokümanlar da online yüklenecek.

Bakanlığın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri hibe desteğinden faydalanmak isteyen üreticiler detaylı bilgi almak için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü 0(454) 215 16 72  nolu telefonlardan detaylı bilgi alabilirler.

'Proje Kapsamında Desteklenecek konular'
1- Hayvansal üretime yönelik projeler
 a) Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği 
 - Süt sığırı yetiştiriciliği 
 - Besi sığırı yetiştiriciliği 
  - Manda yetiştiriciliği
 b) Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği 
 - Keçi yetiştiriciliği (Süt ve besi) 
 - Koyun yetiştiriciliği (Süt ve besi)
 c) Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi 
 ç) Ana arı yetiştiriciliği, arı sütü, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi 
 d) İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı
 2 -Bitkisel üretime yönelik projeler
 a) Kapama meyve bahçesi tesisi 
 b) Fide, fidan yetiştiriciliği 
c) İç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği 
ç) Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği 
d) Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı 
e) Organik ve organomineral gübre üretim tesisleri 
f) Bitkisel üretimde zararlı organizmalar ile mücadelede kullanılan biyolojik veya biyoteknik mücadele ürünlerine yönelik üretim projeleri 
3- Su ürünleri üretimine yönelik projeler (Maksimum üretim kapasitesi 29 ton/yılı aşmaması koşuluyla)
a) Alabalık, yayın balığı, sazan, mersin balığı, tilapia, karabalık entansif üretim tesisleri ve/veya kuluçkahaneleri 
b) Midye, ıstakoz ve kara salyangozu entansif üretim tesisi 
4 -Coğrafi işaretli ürün ve geleneksel ürün üretimine yönelik projeler 
5- Yukarıda belirtilen ve üretimi yapılan ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projeler konularını kapsamaktadır.

06 Mar 2023 - 12:49 Giresun/ Alucra- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.