KDV Oranları Yükseldi!

KDV Oranları değişti, ayrıca yurt dışından getirilen telefonlar, pasaport vize harçları ve şans oyunları vergisi artıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararlar, vergi düzenlemelerinde önemli değişikliklere işaret ediyor. Harçlar, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım harcı, tüketici kredilerinde BSMV ve şans oyunları vergisinde artışa gidildi. Ayrıca, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında da yükseltme yapıldı. Peki KDV yüzde kaç oldu? Yeni vergi oranları, telefon vergisi kaç oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre vergi düzenlemelerinde değişiklikler yapıldı. Kararlar, harçlar, telefon kullanım harcı, tüketici kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ve şans oyunları vergisi gibi alanları etkileyecek.

KDV Oranları Yükseliyor
Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında artış gerçekleştirildi. Yüzde 18 olan KDV oranı, bazı ürünlerde yüzde 20'ye yükseltildi. Ayrıca, yüzde 8 olan ürünlerde ise KDV oranı yüzde 10'a çıkarıldı. Bu düzenleme ile devlet bütçesinde önemli bir gelir kalemi olan KDV'den daha fazla gelir elde edilmesi hedefleniyor.

KDV yüzde 20’ye çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre harçlar, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım harcı, tüketici kredilerinde BSMV ve şans oyunları vergisinde artışa gidildi.

Mart ayında yüzde 8'e indirilmişti

Deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, bebek bezi gibi temel ihtiyaç ürünleri ve yeme-içme sektöründe KDV, Mart’ta yüzde 18’den yüzde 8’e inmişti. Bugün yayımlanan kararla söz konusu ürünlerdeki KDV bundan böyle yüzde 10 olacak.

Mobilya, beyaz eşya, elektronik ürünler, otomobil, sigara ve alkol gibi pek çok kategoride ise KDV yüzde 18 olarak uygulanıyordu. Bugünden itibaren bu oran yüzde 20 olacak.

Temel gıda ürünlerindeki KDV’yse geçen yıl yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmüştü. Bu ürünlerde vergi artışı olmayacak.

Harçlar ve Diğer Vergilerde Artış

Ayrıca, tarife değişiklikleri kapsamında noter, pasaport, vize harçları gibi harçlarda da yüzde 50 oranında artış yapıldı. Bu artış, 492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarını etkileyecek. Trafik harçları dışında kalan birçok harç kaleminde artış gerçekleşecek.

Telefon Harçlarına Yüksek Vergi

Yurt dışından cep telefonu getirip kaydettirmek veya pasaportsuz girilebilen ülkelere giderek telefon almak, yüksek vergi oranları nedeniyle tercih edilen yöntemler arasındaydı. Ancak bu kararla birlikte, ucuz cep telefonlarını yurt dışından getirip IMEI kaydı yaptırmak daha pahalı hale gelecek. Telefon kullanım harcı nedeniyle, telefon alım maliyeti 20 bin TL daha yükselecek.

Şans Oyunları Vergisinde Düzenleme

Kararlara göre, şans oyunlarından alınan vergilerde de değişiklik yapıldı. Spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde vergi oranı yüzde 10'a, at yarışlarında yüzde 14'e, diğer şans oyunlarında ise yüzde 20'ye çıkarıldı.

Noter, pasaport ve vize harçlarına yüzde 50 artış
492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarının yüzde 50 oranında artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karar kapkasında; Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tariflerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı.

Karara göre trafik harçları kapsamında bulunan 'Sürücü belgesi harçları' yapılan artıştan hariç tutuldu.

Bu vergi düzenlemeleri, devlet gelirlerini artırmayı hedeflerken, bireyler ve işletmeler üzerinde de ek mali yükler doğuracak.

07 Tem 2023 - 08:01 Giresun- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.