Kelkit Vadisi Platformu Kuruldu

Kelkit Vadisi ilçeleri tek çatı altında ortak amaçla bir araya geldi. Büyük şehirlerde STK'laşmayı en iyi şekilde yapan ilçeler bu kez güçlerini ortak akılda birleştirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kelkit Vadisi ilçeleri gücünü birleştirdi! 5 ilçe ortak amaç için bir araya geldi!

Trabzon-Tersun Dağı Geçidi- Sivas ana yol arteri üzerinde bulunan Şebinkarahisar, Şiran, Çamoluk, Alucra ve Gölova ilçelerine ait sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturduğu “Kelkit Vadisi Platformu” kuruldu.

BÖLGE KALKINMASINA ÖNCELİK VERİLECEK

Kelkit Vadisi ilçelerinde bulunan 5 ilçeden 7 sivil toplum kuruluşu, İstanbul İBB Florya Sosyal Tesislerinde bir araya gelen STK'lar 1 Ekim Pazar günü yaptıkları ilk toplantıda bölge kalkınması, bölgenin tanınırlığının artırılması yönünde yapılabilecek çalışmalar masaya yatırıldı. 

Kelkit Vadisi Platformu Kuruldu

İLÇELERİN KALKINMASINA FAYDA SAĞLAYACAK PROJELER GÖRÜŞÜLDÜ 

STK Başkanlarının katıldığı toplantıda özellikle Karadeniz aksını, Orta Anadolu'ya ve Akdeniz'e bağlayan en kısa yol olan uluslararası geçiş güzergahın üzerinde yer alan ilçelerde sosyal, ekonomik gelişmişlik düzeyini artırmaya yönelik bölgede yapılması gereken makro projelerin ve bu projelerle ilgili oluşturulması gereken yol haritasının üzerinde fikir birliğine varıldı.

TOPLANTIDA MASAYA YATIRILAN O PROJELER

Öncelikli olarak bu güzergahı canlanması için gerekli olan Trabzon ikisu, Şiran, Tersun, Seme Deresi Gölova, Sivas yol hattının nitelikli bir hale getirilmesi, devlet karayolu ağına dahil edilmesi ve bu yolun rant bir şekilde kullanılabilmesi için proje ihalesi yapılan ve tamamlanan Tersun Dağı Tünelinin bir an önce yapılması üzerinde gereken planlamaları görüştüler.

Senelerdir çözülmeyi bekleyen Alucra- Çamoluk yolunun iyileştirilmesinin gerçekleştirilmesi, Şebinkarahisar’ın Eğribel tüneli sonrası Karadeniz’e bağlayacak ikinci güzergahı olan bu uluslararası yol ile bağlantısının sağlanması konuları görüşüldü.

Bunlarla birlikte bölgede tarım, turizm ve sanayi alanında yapılabilecek yatırımlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının rolü ve buradaki yönderliği tartışıldı.

KELKİT VADİSİ KALKINMA EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Gelecek ayda tekrar bir araya gelecek olan platform üyeleri, akademisyenler tarafından hazırlanacak “Kelkit Vadisi Kalkınma Eylem Planı” rapor ve sunumu dosyasını ilgili birimlere sunacak.

7 SİVİL TOPLUM KURULUŞU KATILDI

Kelkit Vadisi Platformu ilk toplantısına Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Başkanı Serkan Kaya, ŞİDEF Danışma Kurulu Başkanı Yüksel Hamzaoğlu, Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı (ŞEKAV) Başkanı Ramazan Kahveci, Çamoluk Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı, Çamoluk Eğitim Vakfı Başkan Vekili Hacı Canik, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkan Vekili Arif Dede, Çamoluk Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Vekili Yunus Acar, ŞEKAV Başkan Yardımcısı Abdullah Canan, ŞİDEF Başkan Vekili İbrahim Yılmaz, Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Salim Kuzyurt, KTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Yıldız, Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Necmettin Mutlu, Mimar Şamil Enes Mutlu ve Çamoluk Haber Genel Yayın Yönetmeni Kazım Karaçoban katıldı.

Kelkit Vadisi Platformu şu STK'ların bir araya gelmesiyle kuruldu;

1- Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı

2- Çamoluk Eğitim Vakfı

3- Çamoluk Kültür ve Yardımlaşma Derneği

4- Gölova Eğitim Kültür Kalkınma Vakfı

5- Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu

6- Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği

7- Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı

02 Eki 2023 - 08:10 Giresun/ Alucra- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.