Öğrencilere Snellen Göz Tarama Testi

Alucra Şevket Canikli İmam Hatip Ortaokulunda 5.sınıf öğrencilerine yönelik Alucra TSM'de "Snellen Göz Tarama Testi" yapıldı.

Alucra Şevket Canikli İmam Hatip Ortaokulu 5.sınıf öğrencilerine, Alucra Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Snellen Göz Tarama Testi uygulandı.

Yapılan açıklamada; "5. sınıf öğrencileri rehber öğretmen ve ders öğretmeni eşliğinde Alucra TSM'ye getirilerek genel sağlık taraması yaptırıldı. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğrenci velilerine bilgi verildi. Öğrencilerimize ait bireyi tanıma teknikleri sonuçlarının akademik başarıya olan etkisini önemseyerek yapılan çalışmalarımız, işbirliği içinde kurumumuz tarafından devam ettirilmektedir." denildi.

Snellen Göz Tarama Testi Nedir?

Öğrencinin öğrenim görevini yerine getirebilmesi için iyi görmesi gerekir. Modern eğitimde kullanılan eğitim araçlarının çokluğu aile çevresinde televizyon ve bilgisayar gibi göze ve kulağa hitap eden araçların yaygınlaşması çocuğun görme yeteneğini daha çok kullanmasını gerektirmektedir. Görme kusurları çocuk ebeveyni ve öğretmen tarafından bazen anlaşılır. Ancak çoğu zaman görme probleminden ne kendisi ne ailesi ne de öğretmeni haberdar değildir. Bu durum ise öğrencinin rahat kavramsını ve öğrenmesini engeller. Hatta bazen geri zekalı damgasını almasına dahi sebep olabilir.
Snellen Testi öğrencilerin görme yönünden tarama yapmak için kullanılan pratik bir testtir. Kart halinde (22 x 55 cm) ebatlarında standart halde basılmıştır. Bu kart “E” halinin değişik boyda ve değişik pozisyonda sıralanmasından meydana gelen bir tablodur.

Snellen Testinin Uygulamaya Hazırlanışı:

1- Snellen Testinin uygulanması için testin asıldığı yer (duvar, yazı tahtası, vb.) ile teste alınan öğrenci arasında 6 metre uzaklık olması gerekir. Yani derinliği 6 metreden az olan oda ve derslikler test yeri olarak kullanılamaz.
2- Test alanı olacak yerin yeteri kadar ışık alması gerekir. Boyutları ve ışık durumu uygun olmayan dersliklerdeki öğrenciler test uygulaması sırasında daha uygun sınıflarla yer değiştirilebilir.
3- Snellen kartı çocuklar ayakta durduklarında göz hizasında olacak şekilde duvara altından ve üstünden bant ile yapıştırılır veya asılır.
4- Snellen kartı yakınında renkli dikkati çekecek başka eşyalar bulunmamasına, parlayacak şekilde ışığın doğrudan kart üzerine düşmemesine, kartın gölgede kalmasına dikkat edilir. Özellikle testi uygulayacak kişi kendi gölgesini test üzerine düşürmemelidir. Sabah ve öğleden sonra pencerelerden gelen ışık değişimleri kontrol edilmelidir. Bu işlemler yapılarak testin en iyi şekilde görülmesi sağlanmalıdır.

06 Kas 2023 - 08:13 Giresun/ Alucra- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.