Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Başvuruları Başladı

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi 2023-2024 başvuru dönemi başladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı'nın başvuruları, 3 Ocak 2024 tarihinde resmi olarak başladı.

Program, çiftçiler ve yatırımcılar için çeşitli avantajlar sunarak kırsal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor.

Programın genel uygulama usul ve esaslarına açıklık getirmek, destek sağlamak amacıyla başvurular 3 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlayıp 19 Şubat 2024’e kadar devam edecek. Ayrıntılı bilgi İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınabilir.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Başvuruları Başladı

Yüzde 50 Hibe

Destekleme programı, tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri ve yeni yatırımları teşvik etmeyi hedefliyor. Program kapsamında gerçekleştirilecek tarıma dayalı yatırımlara yüzde 50 hibe verilecek.

Ekonomik yatırım konularında, hibeye esas proje tutarı üst limiti; yeni tesis niteliğindeki başvurularda 14 milyon lira, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması niteliğindeki başvurularda 12 milyon lira, kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki başvurularda ise 10 milyon lira,  hibeye esas proje tutarı alt limiti ise 3 milyon lira oldu. Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında hibeye esas proje tutarı üst limiti 3 milyon lira, alt limiti ise 100 lira olarak açıklandı.

Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla sahip olmak isteyenlerin başvuruları Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında kabul edilmesi gerekiyor.

 Yatırımcılar hibeye esas proje tutarının %50’si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı ve toplam tutara ait Katma Değer Vergisi (KDV)’nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü tutulacak.

Ekonomik Yatırım Konuları

1. Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar,
2. Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
3. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelik yatırımlar,
4. Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar,
5. Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırım Konuları:

1. Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,
2. Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar,
3. Bilişim sistemleri ve eğitimi (akıllı tarım uygulamaları),
4. El sanatları ve katma değerli ürünler,
5. İpek böceği yetiştiriciliği,
6. Su ürünleri yetiştiriciliği,
7. Tarımsal amaçlı örgütler için makine parkları,
8. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği

Yeni tesisler için 2023 yılında 7 milyon TL olan tutar 14 milyona, tamamlama projelerinde 5 milyon liradan 12 milyon liraya çıktı.  Ayrıca, kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon projelerinde 4 milyon liradan 10 milyon liraya, kırsal ekonomik altyapı yatırımlarında ise 1 milyon liradan 3 milyon liraya yükseltildi.

Bu yılki destek programıyla, tarım sektöründe faaliyet gösteren girişimcilere önemli fırsatlar sunulması beklenirken, başvuruların yoğun ilgi görmesi ve kırsal kalkınmaya olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

07 Oca 2024 - 21:02 Giresun- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.