Alucra Cevizi Pazara İndi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alucra Cevizi Pazara İndi
Giresun'un Alucra ilçesinde yetiştirilen ceviz, yüksek verimle üreticisinin yüzünü güldürdü.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Ceviz Alucralının Geleceği Olabilir

Alucra Ziraat Odası Başkanı Mete Metinyurt, yaptığı açıklamada, bu yıl Alucra'da üretilen cevizlerin ilçe halkına ciddi bir gelir sağladığını iletti.

Komşu ilçemiz Şebinkarahir ve Çamoluk ile de anılan cevizin, artık Alucra'da da yüksek verim sağlayarak üreticiler için önemli bir kazanç sağladığını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Metinyurt; "Yörede son 5-10 yıl içerisinde Şebin ve Kaman ırklarına ait aşılı ceviz ağaçlarının vatandaşlarımız tarafından dikimin yapılması sonucu cevizin yöreye uyum sağlayıp sağlamayacağı kontrol edildi. Özellikle ilçe iklimi ve toprak yapısına uyum sağladığı gözlenen ceviz ağaçlarının, kabuk inceliği, iç kısmın kabuktan kolay ayrılması, içinin beyaz, dolu ve aromasının eşsiz olması gibi bir çok olumlu özelliği diğer ceviz çeşitlerine göre önemli bir artı değer sağlamıştır. Tek tük olan ceviz bahçeleri yöremizde hızlıca artarak ilçe ekonomisine değer kazandırmaktadır. Geçmişte köylerimizde bir elin sayısı kadar olan ceviz ağaçları, son yıllarda dikimi hızlı bir şekilde artmaktadır. Bugün Köklüce köyümüzde olduğu gibi farklı köylerde ceviz bahçeleri oluşturulmaya çalışılmaktadır.

2019 yılı içerisinde ilçemizde yaklaşık 15 ton ceviz hasatı yapılmıştır. Alucra'nın ilçe merkezi dışında 2000 - 2500 metre rakımlı köylerimizde bile ceviz hasatı oldukça verimli geçmiştir. Şuanda Alucra pazarında fiyatı 30-35 liradan satılan kabuklu ceviz için, önümüzdeki yıllarda dileyen tüm üreticilerimize eğitici, bilgilendirici çalışmalar yapacağız. İlçe halkımızın çoğunluğu hayvancılıkla geçinirken onlara ekstra bir kazanç kapısı olan cevizi üretmeleri için her türlü desteği vermeye hazırız. Ceviz üretiminin artırılması için ilçemizde ceviz ormanları kurulması için çalışmalarımız olacaktır." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Hemşehrimiz Ağrı'ya AtandıÖnceki Haber

Hemşehrimiz Ağrı'ya Atandı

Danalıoğlu Kardeşler Dualar Eşliğinde DefnedildiSonraki Haber

Danalıoğlu Kardeşler Dualar Eşliğinde De...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar