Alucra'da Çilek Üretiminde Hedef 100 Ton

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alucra'da Çilek Üretiminde Hedef 100 Ton
Giresun'un Alucra ilçesine bağlı 1600 rakımlı Günügüzel köyüne kurulan çilek bahçesi Kasım ayında bile üretime devam ediyor.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Kasım Ayında Üretime Devam

Projenin ilçede başarıyla yürütüldüğünü ifade eden Alucra Ziraat Odası Başkanı Mete Metinyurt, ilk üretimden 9 ton verim elde edildiğini söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Metinyurt, “İlçemizde Günügüzel Köyü'nde 2018 yılında başlatılan proje çalışması başarıyla hayata geçirildi. İlk yıl acemilikler yaşınmış olsa da giderek gelir elde edilmeye başlandı. Şu anda ilçemizde çilek paketleme tesisi kurma çalışmaları bulunmaktadır. Burada paketlenen çilekler Ordu, Sivas gibi komşu illere pazarlanacaktır. Şimdiki üretimin yüzde 80'i ise ilçe pazarında tüketilmektedir. Dolayısıyla Giresun'un fındık üretimi yapılmayan ilçelerinden biri olan Alucra'da çilek üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür” dedi.

Çilek Üretiminde Hedef 100 ton

Projede kapsamında çilek üretiminden ciddi ekonomik gelir elde ettiklerini anlatan Çilek Üreticisi Ahmet Karslıoğlu ise

“İlk yıl çok acemilik yaşadık, 17 bin fide dikmiştik bunların bin ya da iki bin tanesi tuttu, sonra üretim tekniklerimizi geliştirdik. Kazandığımız parayı arge'ye yatırdık. Paketletleme sistemini kuruyoruz. Şuanda kendimiz 5-6 bin tane fide yetiştirmiş bulunuyoruz. 2021 yılında çilek bahçesini 10 dönüme ve üretimimizi ise 100 tona çıkarmayı hedefliyoruz. 2021 yılında çilek bahçemizle Karadeniz Bölgesi'nin en iyisi olmak istiyoruz. Proje kapsamında ciddi bir çilek üreticisi olduk ve bu başkalarına da örnek olsun istiyoruz. Özel bir çilek türü olan Osmanlı Çileği için de çalışmalarımız var. Bahçemizi ziyarete gelenler için 250 m2 bir alana hobi bahçesi yaparak onların toprakla zaman geçirmelerini sağlayacağız. Alucra'dan bahçemizi görüpte kendileri de bahçe kurmak isteyen herkese bilgi ve birikimlerimizi paylaşarak yardıma hazırız” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
Oğlak Kebabı Artık Alucra'nın Tescilli ÜrünüÖnceki Haber

Oğlak Kebabı Artık Alucra'nın Tescilli Ü...

Oğlak Kebabı Alucra'da YenirSonraki Haber

Oğlak Kebabı Alucra'da Yenir

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar