Alucra'da Lahana Hasadı Başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alucra'da Lahana Hasadı Başladı
Alucra'nın Lahanasıyla meşhur Gürbulak Köyünde yeni mahsul lahana hasadı başladı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucra lahanası olarak bilinen ve sadece Alucra'da yetiştirildiğini aktaran İsmail Dokumacı, üretilen lahananın İstanbul, Ordu, Giresun ve Tokat illerine gönderildiğini vurguladı.

Alucra'da lahananın tane ile satıldığını anlatan Dokumacı, "Şu anda lahana hasat'ı başladı ve kilosu 1 ila 2 lira arasında değişiyor" dedi.

Lahana yetiştiricisi Gürcü Dokumacı ise, "Pancarın (Lahana) kilosunu 1-2 TL'den ayrıca toptan veriyoruz. Bu lahananın çok güzel turşusu, salatası, diblağ ve dolması oluyor. Bu lahananın özelliği çok tatlı olmasıdır" dedi.

Lahana yetiştiricisi İsmail Dokumacı, "Lahananın mayıs ayında dikimini yapıyoruz. Daha sonra çapalıyoruz 3 ay sonra hasat'a başlıyoruz. Hasat'a başlandıktan sonra çevre illerden gelen pazarcılara toptan veriyoruz Alucra lahanasının özelliği çok dayanıklı olması ve tadının güzel olmasıdır, bu yöreye özgü özel bir besin maddesidir.

Alucra Lahanası'ndan turşu, dolma, çorba ve birçok çeşit yemekleri yapılıyor. Bu lahana sadece bu yöreye aittir. Bu lahananın Alucra'da yetiştirilmesinin nedeni 2 bin 700 rakımlı olmasına rağmen iklimi serin bir yerdir bu lahana da serin iklimi sevdiği için buraya özgü bir lahanadır" diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler:
Köy Muhtarları Derneğinden ZiyaretÖnceki Haber

Köy Muhtarları Derneğinden Ziyaret

Öğrenci Servisleri Hizmete BaşladıSonraki Haber

Öğrenci Servisleri Hizmete Başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar