Alucra'da Siyez Buğdayı Deneniyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alucra'da Siyez Buğdayı Deneniyor
Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve genetik yapısı değişmeyen tek buğday türü olan siyez buğdayı tohumlarının Alucra'da ekimi yapıldı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucra Ziraat Odası Başkanı Mete Metinyurt; ilçemizde deneme amaçlı siyez buğdayı ekildiğini iletti. Köklü tarihi olan bu buğday türünün ilçemizdeki verimine göre üretimi yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Alucra'da ilk kez ekimi yapıldığını söyleyen Başkan Metinyurt, siyez buğdayının bugün kullandığımız modern buğdayın atası olduğunu belirtti.

Başkan Metinyurt yaptığı açıklamada, "Siyez buğdayını deneme amaçlı 10 dönümlük bir arazide deneme amaçlı ilk defa ekimini yaptık. 10 bin yıllık tarihi olan ve buğday türü olan siyez buğdayının genetiği değiştirilmemiş. Bu organik buğdayda gluteni yok, diyabet ve çölyak hastaları için çok faydalı bir tür.

Komşu ilçelerimizdeki çorak arazilerde dahi oldukça verim elde edilen bu türü ilçe merkezine çok yakın bir arazide ekimini yaptık, yaptığımız ekimlerden verimli alırsak bu türün ilçemizdeki ekim alanlarını genişleteceğiz. Tüm gayretlerimiz çiftcilerimiz için bir gelir kapısı sağlamaktır" dedi.

Siyez Buğdayı

Anahtar Kelimeler:
İmam Hatip Lisesinde Öğrenciler ÖdüllendirildiÖnceki Haber

İmam Hatip Lisesinde Öğrenciler Ödüllend...

2020 yılı Asgari Ücret BelirlendiSonraki Haber

2020 yılı Asgari Ücret Belirlendi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar