Alucralı Hemşehrimiz Sercan Yılmaz'ın İkinci Kitabı Yayınlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alucralı Hemşehrimiz Sercan Yılmaz'ın İkinci Kitabı Yayınlandı
Alucra Çakrak Köyünden olan tarihci yazar hemşehrimiz Sercan Yılmaz'ın ikinci kitabı olan "İşgalden Kurtuluşa İstanbul" isimli eseri yayınlandı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Osman Ağa’nın hayatıyla ilgili bugüne kadar birçok kitap yazıldı. Bu kitapların kimi Osman Ağa aleyhine, kimi ise Osman Ağa lehine yazılmıştı.

Fakat bütün yazılanlara rağmen Osman Ağa’nın hayatı ve faaliyetleri her zaman tartışma konusu olmuş­tur. Osman Ağa Millî Mücadele’de birçok görevi layıkıyla yerine getiren bir kahramandır. Gönüllü olarak savaşa gitmesi, işgal yıllarında Giresun’daki faaliyetleri, Ermeni ve Rum çetelerini ortadan kaldırması ve onun kurmuş olduğu gönüllü alaylar ile cephedeki faydaları takdire şayandır.

O yüzdendir ki Osman Ağa gibi kimi vatansever insanların kahramanlıkları tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolmamalı ve herkes tarafından bi­linmelidir. Kendim de Giresunlu olduğum için Osman Ağa’nın kahramanlıklarını aktarmayı bir görev olarak gördüm ve gerekli araştırmaları yaptıktan sonra çalışmama başladım. Giresunlu Osman Ağa Millî Mücadele’ye katılan ilk Kuva-yı Milliye liderlerindendir. Yurdun işgal altında olmasına sessiz kalındığı için belli bölgelerde çeteler kurulmuştur. Osman Ağa da kurduğu çetesiyle Karadeniz’de etkili olmuştur.

Karadeniz’deki Rumlar üzerinde yoğun bir baskı uygulamıştır. Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldiğinde ilk görüştüğü kişilerden biri de Osman Ağa’dır. O günden itibaren emir aldığı tek kişi Mustafa Kemal Paşa’dır. Osman Ağa Balkan Savaşı’nda dizine gelen şarapnel parçasıyla sakat kalmıştır. Ancak bu durum onu yıldırmamıştır. Giresun Alayları’nı kurarak Pontus İsyanları’nı, Koçgiri İsyanı’nı bastırmıştır. 42 ve 47. Alaylarla Sakarya Savaşı ve Büyük Taarruz’da önemli görevler almıştır. Kurmuş olduğu muhafız taburuyla Mustafa Kemal Paşa’yı yakinen korumuştur. Osman Ağa yaşamıyla olduğu kadar ölümüyle de tartışma konusu olmuştur.

Ali Şükrü Bey’in ölümünden sorumlu tutulmuş ve bu olay sonunda Osman Ağa da ölmüştür. Osman Ağa’nın na’şı ilk olarak Giresun Kalesi’ndeki Kurban Dede’nin mezarının yanına defnedildi.

1924 yılında İstiklal Mahkemesi Heyeti Şapka isyanından dönerken Osman Ağa’nın mezarının harap durumda olmasından bahsederler ve Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle Giresun Kalesi’nin en yüksek yerine Osman Ağa’nın şanına yakışır bir anıt mezar yapılmış ve Osman Ağa’nın na’şı 1925 yılında bu anıt mezara nakledilmiştir.

Tarihci Yazar Sercan Yılmaz Kimdir?

9 Ekim 1988 İstanbul'da doğdu. Aslen Giresun Alucra Çakrak Köyündendir. İlk ve ortaöğretimini İstanbul’da tamamladı.

Sakarya Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdi. Eğitim kurumlarındaki 8 yıllık öğretmenlik kariyerine yine bir eğitim kurumu olan Uğur Okulları bünyesinde öğretmen ve yönetici olarak devam etmekte.

2017 yılında “Mustafa Kemal’in Muhafız Komutanı Giresunlu Osman Ağa” isimli ilk çalışmasını yayınladı. Ardından Nisan 2020’de İstanbul’un işgal yıllarını ve İstanbul’un kurtuluş sürecini anlatan “İşgalden Kurtuluşa İstanbul” adlı çalışmasını yayınladı.

İletişim:
E-mail: sercanyilmaz_28@hotmail.com
İnstagram: @sercan2809

İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan efsanevi bir şehirdir. Yüzyıllarca birçok hükümdar İstanbul’u ele geçirmeyi hayal etmiş ve ele geçirmek için sayısız kuşatma düzenlemişlerdir. Türk tarihine baktığımızda Türk devletleri de sayısız kez İstanbul’u kuşatmıştır. Türklerin İstanbul sevdası Avarlar ile başlar. Avarlar İstanbul’u kuşatan ilk Türk devletidir. Fakat asıl macera Osmanlı Devleti ile başlar. Yıldırım Beyazıt ve II. Murat İstanbul’u defalarca kuşatmalarına rağmen ele geçirememişlerdir. Ta ki Sultan II. Mehmet tahta çıkana kadar. Tarih 29 Mayıs 1453’ü gösterdiğinde İstanbul Türkler tarafından fethedilmiş ve yeni bir çağ başlamıştır.

Fetihten sonra Osmanlı yıkılana kadar İstanbul, Osmanlı Devleti’ne başkentlik etmiştir. Ancak 20. yüzyıla gelindiğinde işler Osmanlı Devleti için hiç de yolunda gitmemiştir. 1914’te Birinci Dünya Savaşı başlamış ve Osmanlı Devleti bu savaşta İttifak Devletleri yanında yer almıştır. Savaş kaybedilince galip taraf olan İtilaf Devletleri ile ateşkes yapılmıştır. İtilaf devletleri galip devlet olma statülerini her konuda kullanmış ve 13 Kasım 1918’de İstanbul fiilen işgal edilmiştir. Bu işgali 16 Mart 1920’de resmi işgal takip etmiştir. Bu çalışmamda işgal yılları ele alınmış olup yönetimin tutumu, halkın durumu, işgal kuvvetlerinin İstanbul’daki faaliyetleri ve milli mücadele ile İstanbul’un kurtuluşuna giden yol ele alınmıştır.

İtilaf devletleri galip devlet olma statülerini her konuda kullanmış ve 13 Kasım 1918’de İstanbul fiilen işgal edilmiştir. 13 Kasım 1918 günü trenle İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, Haydarpaşa Garı’ndan bir istimbot ile denize açıldı ve karşısında işgal güçlerine ait olan donanma bulunuyordu. O sırada ağlayamaya başlayan yaveri Cevat Abbas’a dönerek “Ağlama çocuk, GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” dedi.

Sercan Yılmaz

Anahtar Kelimeler:
Eğribel Tünelini 2021 Yılı Sonunda Hizmete Açmayı PlanlıyoruzÖnceki Haber

Eğribel Tünelini 2021 Yılı Sonunda Hizme...

Doktor Kuraları Belli Oldu, Çocuk Doktoru AtandıSonraki Haber

Doktor Kuraları Belli Oldu, Çocuk Doktor...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar