Alucra'nın Kaderine Terk Edilmiş Yatırımları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Alucra'nın Kaderine Terk Edilmiş Yatırımları
Alucra'nın uzun zamandır kaderine terk edilmiş, adeta çürümeyi bekleyen yatırımları... oysa ilçenin bu binaların yatırım, istihdam sağlaması için ne kadarda çok ihtiyacı var!
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucra'da otel, hamam, mezbahane, hayvan pazarı gibi ciddi eksikliklerin olduğu bilinirken birde atıl olarak kaderine terk edilmiş binalar var ki, durum gerçekten içler acısı.

İşte Alucra'nın Kaderine Terk Edilmiş, Sahipsiz Kalmış Yatırımları...

Sorarız sizlere, bu binaların sahipsiz çürümeye terk edilmesi, milli servetin yok olması değil midir?

Alucra Ceza ve Tutuklu Evi : Adalet Bakanlığının kararıyla 2002 yılında kapatılan ve bu güne kadar atıl durumda olarak durmaktadır. Milli Servet yıllardır sahipsiz olarak çürümeye terk edilmiştir. Vilayetimiz teşvik kapsamında olmasına karşın bu bina yatırımcılara Alucra'da istihdam oluşturmak için verilemez mi?

Yatılı Bölge Okulu Lojmanları : Yapılan bina etütleriyle kullanıma uygun görülmeyip boşaltma kararı alınmış, 2016 yılında ise Alucra Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yıkılması için yazışmaların yapıldığı eski lojman binaları kaderine terk edilmiş, metruk bir halde kalmıştır.

Kapısı penceresi açık vaziyette yıkılmayı beklemektedir. Umarız binalar yıkılıp mevcut arsalar ilçemiz için değerlendirilir.

Lise Lojmanları : Tıpkı YİBO lojmanları gibi yapılan bina etütlerinde kullanıma uygun görülmeyip boşaltma kararı alınmış, yıkılması için yazışmaların yapıldığı eski lojman binaları kaderine terk edilmiş, diğer lojman gibi metruk bir halde kalmıştır.

FETÖ'den Devredilen Yurt Binası : 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Alucra Mal Müdürlüğüne devri yapılan sonrasında ise birçok değerlendirme çalışması yapılan yurt binası 4 yıldır  kaderine terk edilmiş, çürümeye mahkum olmaktadır.

Oysa ki ilçemizde öğretmenevi, misafirhane gibi bir çok alanda ihtiyacı karşılayacak durumda olan yurt binası sessiz sedasın kaderine terk edilmiştir.

Hayvan Kesim Tesisi ve Hayvan Pazarı : 2013 yılında modern bir tesis kurulması ile başlatılan çalışma aradan geçen 7 yıl boyunca tamamlanamayıp, kaderine terk edilerek çürümeye mahkum bırakılmıştır.

İlçede uzun yıllar hayvan kesimlerinin yapılmadı, hayvan ticaretiyle uğraşanların bir hayvan pazarının olmadığı bilinirken bu binanın bu şekilde çürümeye bırakılması üzüntü vermektedir.

Eski Okul Binası : 2018 yılında 8 derslikli yeni bir okul ve halk eğitim merkezi olarak projelendirilen, protokol imzalanan bir hayırseverimiz tarafından yapılması ön görülen binanın çeşitli sebeplerle yıkılıp yapılması gerçekleşmemiş, okul binası boşaltılarak kaderine terk edilmiştir.

İlerleyen süreçte ise ne olacağı belirsizliğini korumaktadır.

Eski Hastane Binası : 2018 yılında yeni hastane binasının faaliyete girmesiyle boşaltılan ana bina ve arkasındaki hasta odalarını oluşturan bina virane olmuş bir şekilde kaderine terk edilmiştir.

Üniversite'ye devredileceği konuşulan binanın akıbetinin ne olacağı belirsizliğini korumaktadır, kaderine terk edilmiştir.

Özel İdare Binası : Yeni hükümet binasının yapılmasıyla içerisinde bulunan kamu daireleri boşalmış, bir ara yıkılması, zaman zaman satılması düşünülmüş hatta satışa çıkmış sonrasında iptal olmuş 2-3 kiracısı dışında tamamen boşaltılmıştır.

Alucra'nın en büyük ihtiyaçlarından biri olan otel için oldukça uygun olabileceğini düşündüğümüz bina etüt çalışmalarında sağlam olduğu söylenmektedir.

Giresun İl Özel İdaresine ait binanın akıbetinin ne olacağı belirsizliğini korumaktadır, diğerleri gibi kaderine terk edilmiştir.

PTT Hizmet Binası : 2019 yılında Merkez Büyük Cami avlusunda yapılan moloz temizliği sonrası istinat duvarları çökmüş, sonrasında yıkılıp yeniden yapılması düşünülmüş olmasına rağmen 1,5 yıldır hiçbir gelişme olmayarak kaderine terk edilmiştir.

Otogar Binası : 2012 yılında Beyoğlu Belediyesi tarafından yaptırılmış, hatta yapılması planlanan proje yerine şuanki mevcut binanın olduğu proje yapılarak ilçe halkı tarafından beğenilmeyip, hayal kırıklığı oluşturdu.

Açıldığı günden bu güne ilçe halkı tarafından verimli birşekilde kullanılamamış, tıpkı diğerleri gibi kaderine terk edilmiştir.

Plastik Fabrikası : 2008 yılında Alucra Belediyesi arsasına kurulan bir süre sonrada kapatılan plastik fabrikasının olduğu bina diğer binalarda olduğu gibi aynı kaderi paylaşarak kaderine terk edilmiştir.

Havuz ve Hamam Binası : 2017 yılında projelendirilip çalışmaları başlatılan Havuz ve Hamam projesi tamamlanamayarak yarım kalmış, diğer binalarda olduğu gibi aynı kaderi yaşayarak kaderine terk edilmiştir.

Ne zaman tamamlanıp hizmete gireceği belirsizliğini korumaktadır.

Anahtar Kelimeler:
15 Temmuz Etkinlikleri Kuran Tilavetiyle BaşladıÖnceki Haber

15 Temmuz Etkinlikleri Kuran Tilavetiyle...

Merkez Küçük Caminde Restore Çalışmaları BaşladıSonraki Haber

Merkez Küçük Caminde Restore Çalışmaları...

Haber Yorumları

 • Bilge31-07-2020 11:20

  Gercekten çok üzücü. Siteyi bu haber sebebiyle bende kutluyorum. Insallah kaymakam veya vali bey okumuştur.

 • Zekayi AMAÇ22-07-2020 12:28

  Öncelikle bu haber için editörü tebrik ederim.Bir süre görev yapmam sebebiyle bu binaların çoğunu tek tek biliyorum. Ama topluca bir arada görünce içim cızzz! etti.Yokluk içindeki Alucra'da bu bolluk(!) içimi acıttı.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar