Alucra'ya 2,5 Milyon Dolarlık Enerji Yatırımı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Alucra'ya 2,5 Milyon Dolarlık Enerji Yatırımı
Büyüklük ve enerji bakımından Karadeniz'de ilk olma özelliği taşıyan güneş enerji santrali Giresun'un Alucra ilçesinde kurulmaya başladı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucralı genç iş adamları Mahmut Gündüz ve kardeşlerinin kurduğu MFY Gündüz İnşaat San. Tic.Ltd.Şti, Giresun'un Alucra ilçesinde bölgenin ilk güneş enerji santralinin kurulumuna başladı.

Projeyi 3 yılda hayata geçiren MFY Gündüz İnşaat yönetim kurulu başkanı Mahmut Gündüz, “Projenin Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk tesis olması bizi de çok heyecanlandırıyor. 2017 yılından beridir büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu santralin hayata geçmesiyle ülkemize yıllık 500 bin dolardan fazla döviz kazancı sağlamış olacağız” dedi.

Yatırımlarını başka şehirlere yapmak yerine kendi memleketlerine yapmayı uygun gördüklerini söyleyen Gündüz, “Ailemize ait ilçemiz Karaçayır mevkinde 30 dönümden fazla bir araziye Güneş Santrali Projesini uygulamaya başladık. Şuanda güneş panellerinin yarısından fazlasının kurulumu tamamlandı. Ramazan Bayramı sonrasında tamamen kurulum bitmiş olur sonrasında ise EPDK ve ilgili Enerji kurumlarından gelecek denetcilerin kontrolleri sonrası enerji santrali faaliyete başlamış olacak. Karadeniz Bölgesi’nde bu büyüklükte ilk tesis olması bizi ayrıca mutlu ediyor bir okadar da heyecanlandırıyor. 2 megawatt kapasitede olacak santralde yıllık 3 milyon kw/h'in üzerinde bir üretim gerçekleştirmiş olacağız. Bu sayede ülkemizin en önemli giderlerinden biri olan enerji ithalatını kendi çapımızda azaltıp, ülkemize yıllık 500 bin dolardan fazla döviz kazancı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Projelerinin Giresun için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Mahmut Gündüz, “Yaklaşık 2.5 milyon dolarlık bir yatırımı ilçemize gerçekleştiriyoruz.  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibelerinden istifade ederek başlattığımız projede 3 yıllık emeğimizin nihayet sonuna yaklaşmaktayız. Güneşten elektrik üretimi ülkemiz için çok yeni bir konu olmasına rağmen Alucra'da bunu başarmamız gurur verici. Bizim başarımız Alucra'nın, Giresun'un, Türkiye'nin başarısıdır” dedi.

Gündüz, 3 yıl gibi bir sürede hayata geçecek projede destek olan herkese teşekkürlerini iletti. Temmuz ayı gibi enerji üretmeye başlayacaklarını ve yıl sonuna kadar güneş santralinin tam kapasite hizmetle devam edeceklerini, bu santralle ilçede hem istihdam hemde ekonomik gelir sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Alucrahaber.com olarak ilçemize çok önemli bir katma değer kazandıran Gündüz Kardeşleri tebrik eder, Elektrik Üretim Santralinin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Anahtar Kelimeler:
Gizemli Yardımsever Alucra'da Ortaya Çıktı, Yoksulların Borçlarını SıfırladıÖnceki Haber

Gizemli Yardımsever Alucra'da Ortaya Çık...

Alucra Pazarında Hijyen ve Maske DenetimiSonraki Haber

Alucra Pazarında Hijyen ve Maske Denetim...

Haber Yorumları

 • TEBRİK EDERİM İNŞALLAH ALUCRA İÇİN HAYIRLI OLUR, BAŞARILAR DİLERİM

 • esra23-05-2020 22:46

  Alucra da her yenilik bizi mutlu ediyor, durmak yok yatırımlara,yeniliklere devam..

 • alucralı21-05-2020 10:12

  İnşallah Alucra'nın soğuğuna dayanır, paneller patlamaz soğuk yerlerde pek tercih edilmiyor biraz riskli bir yatırım olmuş

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar