Asırlık Su Kanalı Dün Gibi Faaliyetine Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Asırlık Su Kanalı Dün Gibi Faaliyetine Devam Ediyor
Alucra'da tarımla uğraşan 9 pare köyün kullandığı tarihi toprak su kanalı bir asırdan fazla süredir aralıksız hizmetine devam ediyor.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Mazisi 100 yıldan öncesine dayanan Gavur Dağları diye tabir edilen Alucra'nın en yüksek tepelerinden biri Abdal Musa'nın eteklerinden çıkan yaklaşık 25 km uzunluğundaki tarihi toprak su kanalı yöre insanına hizmet vermeye devam ediyor. Önceleri 9 pare köyün şimdilerde ise Karabörk, Akçiçek ve Kemallı halkının tarım arazilerine su verilmek için kullanılan kanal bir asırlık mazisi ile yıllara meydan okuyor.

Her yıl imece usulüyle kış aylarında zarar gören yerleri tamir edilmesi, temizlenmesi gibi çalışmaların yapıldığı asırlık toprak su kanalının bakımını son birkaç yıldır Karabörk Köyü gençleri üstlenmekte.

Toprak su kanalıyla alakalı edindiğimiz bilgilere göre Birinci Dünya Savaşı esnasında zor şartlardaki vatandaşların sadece o dönemlerde kullanamadığı sonrasında ise düzenli olarak 100 yıldan fazla süredir Alucra'nın 9 köyünün istifade ettiği şeklindedir. Geçmiş yıllarda bu kanalı kullanan tüm köylüler biraraya gelip imeceyle gerekli tamir ve bakımını yaparlarmış.

Günümüzde ise Alucra'nın sadece 2 köy 1 mahallesinin kullandığı tarihi toprak su kanılını diğer köylerin maddi destekleri, Karabörk Köyü gençlerinin ise el emekleriyle yenilenerek kullanıma devam etmektedir. Bileğinize kuvvet gençler...


Vali Enver Ünlü Görevine BaşladıÖnceki Haber

Vali Enver Ünlü Görevine Başladı

Alucra'da Diyaliz Hastaları için 2020 Model Minibüs Hediye EdildiSonraki Haber

Alucra'da Diyaliz Hastaları için 2020 Mo...

Haber Yorumları

 • İnan Tufan Bodur19-06-2020 22:59

  Ula deve boynundaki uçuğa dikkat edin, altına naylon serin.

 • İnan Tufan Bodur19-06-2020 22:54

  Heytt maşallah yiğitlere, bende defalarca gitmiştim, (üst kıya vurun gençler üst kıya) ???

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar