Ayı Saldırısına Uğrayan Fatih Caştur, Trabzon'da Tedavi Oluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ayı Saldırısına Uğrayan Fatih Caştur, Trabzon'da Tedavi Oluyor
Giresun Alucra ilçesinde kırsal alanda ayı saldırısına uğrayan Fatih Caştur, çoban köpekleri sayesinde ölümden kurtuldu, Trabzon'da tedavisi devam ediyor.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucra ilçesine bağlı Hacılı köyü sınırları içinde 15 Kasım günü meydana gelen olay şöyle gelişti; Çiftçilikle uğraşan Fatih Caştur, hafta sonu gezmek için gittiği kırsal alanda, ormandan çıkan ayının saldırısına uğradı.

Çevredeki çoban köpekleri de ayıya, saldırdı.

EL VE BACAĞI İLE BALDIRI VE SIRTINDAN YARALANDI

Ayı hızla kaçarak, ormana dönerken Caştur, el ve bacağı ile baldırı ve sırtından yaralandı. Köpeklerin havlama sesi üzerine bölgedekilerin yardımına koştuğu Coştur, vatandaşlar tarafından Alucra Devlet Hastanesine götürüldü.

Burada ilk müdahalesi yapılan Caştur, önce Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ardından da iç kanamasından dolayı Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Coştur'un genel sağlık durumun iyi olduğu belirtildi.

ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİ

Caştur'un kardeşi Güven Caştur, bölgedeki ayı saldırılarının son zamanlarda arttığını, ilçe halkının tedirgin olduğunu belirterek, önlem alınmasını istedi.

Güven Caştur, "Bölgede iki ay önce bir komşumuzun da başına bu olay geldi. Başka yerlerden de bu tür duyumlar alıyoruz. Haliyle insanlar korkuyor, nasıl bir önlem alınacak bilmiyorum ama umarız böyle şeyler yaşanmaz" dedi.

POPÜLASYONU ARTAN AYILAR KORKUTUYOR

Öte yandan, Karadeniz Bölgesi'nde, sayılarında önceki yıllara oranla artış olduğu belirlenen ayılar, indikleri yayla ve mezralarda tehlike oluşturuyor. Yaylardaki turistik işletmelere dadanıp, tarım ürünlerine zarar veren ayılara karşı tedirgin olan bölge halkı, değnekle dolaşıp tedbir alırken, uzmanlar da ayı saldırılarına karşı doğada gürültülü ve gruplar halinde dolaşılmasını öneriyor.

TEK GEZMEYİP, GÜRÜLTÜLÜ OLUNMALI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, özellikle doğa gezilerinde gürültülü olunmasını tavsiye ederek, "Köyüne, yaylasına giden insanlar, tek başına ormana girip dolaşmamalılar. Görmedikleri kapalı bitki örtüsünün içerisine veya ağaç, çalı gibi alana girip tek başına yürümemeliler. Ayılar dere kenarlarında olabiliyorlar. Arkasını görmedikleri yerlere, labirent araziler, kaya arkalarına dikkat ederek yaklaşılmalı. Biraz sesli gürültülü olmalılar, gördükleri bir açıklıksa oraya doğru gidebilirler. Ama görmedikleri bir şeye doğru gidip de birdenbire ayı ile karşılaşmamaları için önlem almaları gerekiyor" dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
Kar Yağışı Eğribel Ulaşımını Olumsuz EtkilediÖnceki Haber

Kar Yağışı Eğribel Ulaşımını Olumsuz Etk...

Tüm Emekler Yemyeşil Alucra İçinSonraki Haber

Tüm Emekler Yemyeşil Alucra İçin

Haber Yorumları

 • Halit Konukcu21-11-2020 17:42

  Allah şifa versin. Çok geçmiş olsun.

 • Burhan Yavuz20-11-2020 19:35

  Allah geçmiş etsin acil şifalar diliyorum.

 • Kadir20-11-2020 19:20

  Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar