Balcanalılar HES Şantiyesini Durdurttu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alucra Suyurdu köyü halkının HES projesine olan itirazı komşu Balcana köyünü de harekete geçirdi.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucra ilçesi Suyurdu köyünde yapılması planlanan ve projenin devamı Şebinkarahisar ilçesi Balcana köyüne uzan HES projesinde Suyurdu köylülerinden sonra Balcanalılar da çalışmaları durdurtmak için harekete geçti.

Başlangıç noktası Alucra Suyurdu köyü olan HES projesinde projenin devamı niteliğinde olan ve Balcana köyünü de kapsayan HES projesine geçtiğimiz günlerde ciddi tepkiler gelmiş, olaya Giresun Valiliği İl Genel Meclis Başkanlığındaki hakem heyeti Suyurdu köyüne gelerek denetlemelerde bulunmuştu.

Bu denetim sonrası Suyurdu Köylüleri köylerine şantiye kurulmasına müsade etmemiş, hukuki olarakda çalışmaları durdutmuştu.

Geçtiğimiz günlerde aynı yüklenici firma Balcana Köyünde çalışmalara başlamak istedi. Balcana köylüleri de Suyurdu köyünü ziyaret ederek bu çalışmaya karşı olduklarını, birlikte hareket etmek istediklerini ileterek çalışmanın durdurulması için istişarelerde bulundular ve akabinde Balcana da kurulmaya başlanan şantiyeyi yaptıkları itirazlar ve hukiki işlemler sonrasında durdurttular.

Konuyla alakalı olarak köylülerin Alucrahaber'e yaptıkları açıklama da; "Bu topraklarda yaşayan insanların rızası dışında ve köy halkının menfaatleri yok edilmek, birileri tarafından talan edilmek isteniyor, konuyla alakalı tıpkı Suyurdu köyünde olduğu gibi bir hukuk mücadelesi başlatıldı. Balcana ve Suyurdu köylüleri olarak birlikte hareket etme kararı aldık, deremize ve tarım arazilerimize dokunulmasına müsade etmeyeceğiz" dediler.


 

Anahtar Kelimeler:
DOKA Dergisinde Çamoluk TanıtıldıÖnceki Haber

DOKA Dergisinde Çamoluk Tanıtıldı

Kar Yağışı Eğribel'de Etkili OluyorSonraki Haber

Kar Yağışı Eğribel'de Etkili Oluyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar