Çamoluk Kuru Fasülyesine Damla Sulama Sistemi Kuruldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çamoluk Kuru Fasülyesine Damla Sulama Sistemi Kuruldu
“Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Çamoluk'da Organik Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi üretimi yapılan alanlarda damla sulama sistemlerinin kurulumu gerçekleştirildi.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesine Coğrafi işaret alınması için çalışmalara başlanmış olup Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 02.05.2018 tarihinde tescili yapılmıştı.

Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi üretimi yapan çiftçilerimiz ve Çamoluk Ziraat Odası Başkanlığından gelen yoğun talep ve istekler neticesinde projenin markalaşması için çalışmalar planlanarak hayata geçirildi. Bu kapsamda üretimi yapılan Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin paketlenerek marka ve katma değerlerinin arttırılması amacıyla; 2019 yılında "Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi Tam Otomatik Paketleme Tesisi" kurularak, hizmete açıldı.

DOKAP tarafından finanse edilen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında; organik havzalarda, organik üretimin geliştirilmesi, Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin üretim alanlarının genişletilmesi, daha yüksek ve kaliteli ürün elde edilebilmesi amacıyla damla sulama sistemlerinin kurularak hayata geçirilmesi için harekete geçilmiştir. Damla sulama, bitkileri yetiştirmek için kullanılan en verimli su dağıtım sistemlerinden birisidir.

Suyu doğru zamanda ve direkt, bitkinin kök bölgesine teslim ederek her bir bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu, doğru zamanda almasını sağlar ve bitkilerin optimum seviyede büyümelerine yardımcı olur. Damla sulama sayesinde çiftçiler, sudan, enerji ve hatta bitki koruma ürünlerinden tasarruf ederken daha yüksek verim elde edebilirler.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, toplam 274 dekar alanda damla sulama sistemi kurulumunu sağlayacak sulama sistemi ekipmanlarının alımı yapılarak çiftçilerimize dağıtımları yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda toplam 548 bin metre16 mm’lik delikli damlama sulama borusu, 9 bin 500 metre 63 mm’lik kangal sulama borusu ile gerekli olan diğer tüm damla sulama sistemi bağlantı malzeme ve ekipmanlarının dağıtımı yapılarak, damla sulama sistemlerinin kurulumu gerçekleştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler:
İmam Hatip Lisesi Öğretmenlerinden Örnek YardımlaşmaÖnceki Haber

İmam Hatip Lisesi Öğretmenlerinden Örnek...

Alucra'da Orta Refüjler AğaçlandırıldıSonraki Haber

Alucra'da Orta Refüjler Ağaçlandırıldı

Haber Yorumları

  • Tahir Ağa30-04-2020 18:44

    Mindevallılara helal olsun adamlar çalışıyor üretiyor. Alucrada ilçe tarım maalesef istenilen seviyede değil yapmak isteyenlere engel çok yönlendirecek doğru dürüst kimsede yok

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar