Çamoluk'a Paketleme Tesisi Kuruldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çamoluk'a Paketleme Tesisi Kuruldu
GİRKAP kapsamında Çamoluk ilçesinde Kuru Fasulye ve Siyez Bulguru tam otomatik paketleme tesisi kuruldu.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında Çamoluk ilçesinde Kuru Fasulye ve Siyez Bulguru Tam Otomatik Paketleme Tesisi kuruldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi (DOKAP) tarafından finanse edilen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında; Çamoluk ilçemizde daha önce "Coğrafi İşaret Tescili" yapılan Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi ile 2017-2018 üretim sezonunda tohumluk dağıtımı yapılarak, bölgemizde ilk defa ekilen Siyez Buğdayından elde edilen gelir, yöre ekonomisine katkı sağlamıştır.

Çiftçilerimiz tarafından ilgiyle karşılanan  projenin ilk aşaması olan Çamoluk kuru fasulyesi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve Siyez buğdayı üretimi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Projenin 2. aşaması olarak planlanan ve elde edilen  bu ürünlerin paketlenerek, marka ve katma değerlerinin arttırılması çalışması kapsamında; Çamoluk’ta  toplam değeri 550 bin lira olan "Kuru Fasulye ve Siyez Bulguru" tam otomatik  paketleme tesisi kurularak, hizmete açılmıştır.

Çamoluk şeker kuru fasulyesi, kendine özgü tat ve aromasıyla ayrıca 15 dakika gibi kısa bir sürede pişmesi ile bölge halkı ve gurbetçiler tarafından yoğun talep görmektedir.

Siyez buğdayı ise, yeryüzündeki ilk buğday türüdür ve kendine has özellikleri vardır. Günümüzde üretilen buğdaya göre daha yağlıdır, lutein oranı çok fazladır. Diğer türlere göre lif açısından daha zengin ve glisemik indeksi daha düşüktür. Bugün Siyez buğdayından üretilen  un ve bulgur çok talep görmektedir.


Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Anahtar Kelimeler:
Pelin Bulutçu Vefat EttiÖnceki Haber

Pelin Bulutçu Vefat Etti

İkinci Dönem Açılış Programı DüzenlendiSonraki Haber

İkinci Dönem Açılış Programı Düzenlendi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar