Çamoluk'ta Buğdayın Atası Siyez'in Hasadı Tamamlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çamoluk'ta Buğdayın Atası Siyez'in Hasadı Tamamlandı
Çamoluk ilçesinde 330 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen buğdayın atası olarak bilinen Siyez'in hasadı tamamlandı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen "Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP)" kapsamında; Çamoluk ilçesinde 330 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen buğdayın atası Siyez'in hasadı tamamlandı.

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır:

"Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan siyez (Hitit buğdayı), iç ve dış piyasada yoğun talep görmektedir. "Kabulca" veya "kaplıca" olarak da bilinen siyez, günümüzde adı sıkça duyulan bir buğday türü olan ve doğal ortamda ilaçsız, gübresiz büyüyebilen, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak yeryüzündeki ilk buğday türü olarak kabul ediliyor.

Siyez buğdayının sağlık ve lezzet açısından önemli bir buğday türüdür ve Çamoluk ilçesinde yetiştirilebilir olması üreticileri memnun etmiştir. GİRKAP projesi kapsamında desteklenen bu çalışmalarda yerel imkânlarla siyes unu ve bulguru elde edilmiş olup, üreticilerimiz tarafından pazara sunulması planlanmaktadır.

Ayrıca bu çalışmaları geliştirici mahiyette olmak üzere,  siyez buğdayı için un ve bulgur üretimi işleme makinaları temin etme çabaları devam etmektedir. Küçük çaplı tesisler kurulduktan sonra pazara ulaşma kapasitesi daha da artacaktır. Çamoluk ilçemizde siyez buğdayı yetiştiriciliği çiftçilerimiz için çok önemli bir geçim kaynağı olma yolundadır" dedi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Siyez Buğdayı

Anahtar Kelimeler:
Yeni Mal Müdürümüz Görevine BaşladıÖnceki Haber

Yeni Mal Müdürümüz Görevine Başladı

Kaymakamımız Aydın Göçer Göreve BaşladıSonraki Haber

Kaymakamımız Aydın Göçer Göreve Başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar