Coronavirus (Covid-19) Nedir? Ne Yapmak Lazım?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Coronavirus (Covid-19) Nedir? Ne Yapmak Lazım?
31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin’in Hubei Eyaletinin Wuhan Şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

7 Ocak 2020 ’de  etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir corona virüs olarak tanımlanmıştır. Virüsün kaynağı henüz tam netlik kazanmamış olsa da eldeki veriler Huanan deniz ürünleri toptan satış pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanları işaret etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, 114'ten fazla ülkeye yayılan Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

Yeni tip corona virüs salgınında vaka sayısı 160 bini ,ölü sayısı ise  6 bini geçti.Hastalardan 74 bini iyileşti . Uzmanlar hızla yayılan virüsün öldürme oranının düşük olduğuna dikkat çekiyor(yüzde 3’ün üzerinde) Vakaların en az %85’i evde iyileşecek düzeyde hafif semptomlar gösteriyor.Ancak covid-19 virüsü özellikle yaşlılarda hayati riske yol açıyor.Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin çoğu 60 yaşı üzeri olduğu görüldü.

Onaylanmış vaka sayısı: 164.837

Ölenlerin sayısı:6.470

Vakaları olan ülkeler ve bölge sayısı:146

Sürekli bu vaka sayıları güncellenmektedir.

29 Şubat 2020 itibariyle açıklanan resmi verilere göre virüse yakalanan: 80 yaş üzeri hastaların %14.8’i hayatını kaybetti.  70-79 arasında %8’e ,  60-69 arasında ise %3.6 ya düşüyor. 50-59 yaş aralığındaki hastalardan ölenlerin oranı %1.3 , 40-49 aralığında %0.4 ,30-39 / 20-29/10-19 gruplarında da %0.2 oranı karşımıza çıkıyor.Virüsten dolayı hayatını kaybeden 0-9 yaş arasında hasta bulunmuyor. (bu oranlar sürekli güncellenmektedir)

COVİD-19 bazı hastalıklarla mücadele eden bireylerde daha ölümcül sonuçlar doğuruyor. Kardiyovasküler rahatsızlığı olan hastalarda ölüm oranı %10 üzerinde seyrediyor. Diyabet rahatsızlığı olanlarda ise %7.3 , kronik solunum yolları rahatsızlığı olanlarda%6.3 , hipertansiyon hatalarında %6 , kanser hastalarında ise%5.6 olarak kayıtlara geçti.

KANITLANMIŞ ETKİLİ BİR TEDAVİSİ BULUNMMAKTADIR. DESTEK TEDAVİSİ ESASTIR. AĞIR OLGULARDA YOĞUN BAKIM VE SOLUNUM DESTEĞİ VERİLMEKTEDİR. HENÜZ AŞISI MEVCUT DEĞİLDİR.

Belirtiler

Doktorunuzu arayın: COVID-19'a maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ve öksürük veya nefes almada güçlük gibi bir ateş ve semptom geliştirirseniz, tıbbi tavsiye için sağlık uzmanınızı arayın.

Semptomlara dikkat edin

Bildirilen hastalıklar, doğrulanmış koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) vakaları için hafif semptomlardan şiddetli hastalığa ve ölüme kadar değişmiştir.

Aşağıdaki belirtiler maruziyetten 2-14 gün sonra ortaya çıkabilir .

*Ateş

*Öksürük

*Nefes darlığı

COVID-19 için acil durum uyarı işaretleri geliştirirseniz derhal tıbbi yardım alın . Acil durum uyarı işaretleri şunları içerir:

*Nefes almada zorluk veya nefes darlığı

*Göğüste kalıcı ağrı veya baskı

*Yeni karışıklık veya uyandırmamak

*Mavimsi dudaklar veya yüz

Nasıl Yayıldığı

İllüstrasyon: adam hapşırma kadınŞu anda 2019'da koronavirüs hastalığını önleyecek bir aşı yoktur. (COVID-19).

Hastalığı önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Virüsün esas olarak kişiden kişiye yayıldığı düşünülmektedir.

Birbirleriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında (yaklaşık 6 fit içinde).

Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları ile.

Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen akciğerlere solunan insanların ağızlarına veya burunlarına inebilir.

Yaşlı yetişkinler ve kalp veya akciğer hastalığı veya diyabet gibi altta yatan ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler COVID-19 hastalığından daha ciddi komplikasyonlar geliştirme riski daha yüksek gibi görünmektedir. Kendinizi korumak için atabileceğiniz ek adımlar hakkında lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

Başkalarını korumak için adımlar atın

öksürürken ağzını kapsayan kadınÖksürük ve Hapşırma

Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya dirseğinizin iç kısmını kullandığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün.

Kullanılmış dokuları çöpe atın.

Ellerinizi hemen en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın . Sabun ve su hazır değilse, ellerinizi en az% 60 alkol içeren bir el dezenfektanı ile temizleyin.

 

Eğer hastaysanız bir yüz maskesi takınız.

maskeli adamEğer hastaysanız: Başkalarının yanındayken (örneğin bir odayı veya aracı paylaşırken) ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisine girmeden önce bir yüz maskesi takmalısınız. Bir yüz maskesi giyemiyorsanız (örneğin, nefes darlığına neden olduğu için), o zaman öksürüklerinizi ve hapşırıklarınızı örtmek için elinizden geleni yapmalısınız ve sizi önemseyen insanlar odanıza girerse bir yüz maskesi takmalıdır.

Hasta DEĞİLSENİZ: Hasta olan birini (ve yüz maskesi takamayanlar) önemsemediğiniz sürece yüz maskesi takmanız gerekmez. Yüz maskeleri yetersiz olabilir ve bakıcılar için saklanmalıdır.

Temizleyin ve Dezenfekte edin

Sık sık dokunulan yüzeyleri her gün temizleyin ve dezenfekte edin. Buna masalar, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, kulplar, masalar, telefonlar, klavyeler, tuvaletler, musluklar ve lavabolar dahildir.

Yüzeyler kirliyse temizleyin: Dezenfeksiyondan önce deterjan veya sabun ve su kullanın. Dezenfekte etmek için:
En yaygın EPA kayıtlı ev dezenfektanları çalışacaktır. Yüzeye uygun dezenfektanlar kullanın.

Evdeki çamaşır suyu seyreltilir.
Bir ağartıcı çözeltisi yapmak için karıştırın:

Galon su başına 5 yemek kaşığı (1/3 bardak) çamaşır suyu VEYA

Dörtte bir su için 4 çay kaşığı çamaşır suyu

Ürünün son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olun. Ev tipi çamaşır suyunu asla amonyak veya başka bir temizleyici ile karıştırmayın. Yetersiz ev tipi ağartıcı, uygun şekilde seyreltildiğinde koronavirüslere karşı etkili olacaktır.

Alkol çözeltileri.
Çözeltinin en az% 70 alkol içerdiğinden emin olun.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Coronavirus

coronavirus

coronavirus

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Danışma Hattı, SABİM Korona Danışma Hattı'na dönüştü. Dün devreye giren hat vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. Alo Korona (184) hattını arayan vatandaşlar hekimlerden hangi yolu izlemesi gerektiğini kısa sürede öğrenebiliyor.

184 aranarak operatöre bağlanıldığında TC Kimlik numarası, yaş, yüksek ateş, kuru öksürük olup olmadığı, nefes darlığı yaşayıp yaşamadığı ve son 14 günde yurtdışına çıkılıp çıkılmadığı ve yurtdışından gelen biriyle temas kurulup kurulmadığı soruluyor. Verilen cevaplara göre bakanlık uzmanları tarafından geri aranan vatandaştan koronavirüs belirtilerinin olup olmadığına dair sorular yöneltiliyor. Yurtdışından gelen biriyle teması olmayan, 39 dereceden düşük ateşi olan, kronik hastalığı olmayan kişilere aile hekimine başvurması öneriliyor. Bakanlık uzmanları kendisine ulaşan vatandaşların virüse ilişkin sorularına da cevap veriyor. Yeterli sayıda uzman olması vatandaşın sorularının yanıtlanması ve şüphelerinin giderilmesi sürecini hızlandırıyor. Eğer Kovid-19'dan şüphelenilirse hastanın burun veya boğazından örnek alınıyor.

Bu örnek en yakın tanı laboratuvarına (Ankara, İstanbul, Erzurum, Samsun, İzmir, Antalya) gönderiliyor. Bu arada hasta izole biçimde hastanede kalıyor. Sonucu pozitif çıkarsa hasta farklı illerde belirlenen 101 referans hastanede ya da en yakın karantina merkezinde tedaviye alınıyor.

Anahtar Kelimeler:
Esnaf Odası Başkanından Bölünmüş Yol İsteğiÖnceki Haber

Esnaf Odası Başkanından Bölünmüş Yol İst...

Trafik Kazası, 9 YaralıSonraki Haber

Trafik Kazası, 9 Yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar