EPDK'dan Flaş Karar!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
EPDK'dan Flaş Karar!
Elektrik ve doğalgaz faturalarında 3 ay süreyle sayaç okuma yapılmayacak.

EPDK, koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni bir karar aldı. Faturalar okunmayacak, 3 ay boyunca ortalama tüketim üzerinden fatura çıkmaya devam edecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs salgınıyla mücadelede sosyal mesafe kuralına uyulabilmesi adına doğalgaz ve elektrik sayaçlarının 3 ay boyunca okunmaması kararı alındığını duyurdu.

EPDK'nın açıklamasında geçici olacağı belirtilen uygulamaya dair "Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir." denildi.

Açıklamaya göre hesaplama şu şekilde yapılacak: "Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır." EPDK, uygulama sona erdikten ve sayaç okunduktan sonra, gerçek tüketim miktarına göre düzeltmenin yapılacağını belirtti.

Açıklamaya göre uygulama sonunda tüketicinin alacağı oluşması halinde ödeme anında yapılacak, tüketiciye borç oluşması halindeyse sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacak.

Anahtar Kelimeler:
Korona'dan Dolayı Alucra'dan Üçüncü VefatÖnceki Haber

Korona'dan Dolayı Alucra'dan Üçüncü Vefa...

Camilerimiz Dezenfekte EdildiSonraki Haber

Camilerimiz Dezenfekte Edildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!