Etle Beslenen Sarı Ömer Örümceği Alucra'da Görüldü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Etle Beslenen Sarı Ömer Örümceği Alucra'da Görüldü
Havaların ısınmasıyla birlikte Aktepe Köyünde ortaya çıkan yaklaşık 15 santimetre uzunluğundaki zehirli örümcek vatandaşları tedirgin etti.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Bilimsel adı Camel Spider olarak bilinen ülkemizde de ‘sarı ömer’ ya da ‘sarı kız’ olarak adlandırılan örümcek türü Alucra Aktepe köyünde ortaya çıktı.

'Sarı Ömer' olarak da adlandırılan 13 santimetre uzunluğundaki örümcek, 1 metre yükseğe zıplayabilme özelliğine sahip olup böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Örümcek, akrep de avlayabiliyor. İnsan etini de yiyen bu böcek türü, soktuğu zaman deriyi uyuşturuyor ve av, ısırıldığının farkında olamıyor. Sarı Ömer örümceği ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra yemeye başlıyor.

Sarı Ömer sizi soktuğu anda, o bölgeyi uyuşturur ve ısırdığı bölgedeki et erimeye başlar. Bu nedenle eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız anında amonyak tedavisi uygulamalısınız.

Örümcek türlerinin en hızlısı olan Sarı Ömer, zıplama yeteneğiyle de 1 metre yükseğe sıplayarak avını kolayca yakalayabiliyor.

Alucra ilçemizin Aktepe köyünde görülmesi hem şaşırttı hemde yöre halkını tedirgin etti.

Dünyada çöl bölgelerinde, Türkiye'de ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan 'sarıkız örümceği' zehriyle bir insanı öldürebiliyor. Sarıkız örümceğini diğer örümceklerden ayıran en önemli özelliği ise saldırgan bir yapıya sahip olması. Güçlü çene yapısına sahip olan sarıkız örümceği, kendisinden büyük canlılara saldırmaktan çekinmiyor.

Anahtar Kelimeler:
Başkan Bektaş, Belediye Encümenliğine SeçildiÖnceki Haber

Başkan Bektaş, Belediye Encümenliğine Se...

İlçe Müftüleri Toplantısı Alucra'da YapıldıSonraki Haber

İlçe Müftüleri Toplantısı Alucra'da Yapı...

Haber Yorumları

 • alucralı10-07-2020 16:46

  aman dikkat

 • seyfullah yesir08-07-2020 14:52

  Ömer adı çok mübarek halife adı; niye bu isim böyle kullanılır? İnsaf,,,,

 • Kırmızı Julide08-07-2020 13:57

  Sanki diğer bütün ömürcekler vegandı da bi bu arkadaş etçil çıktı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar