Giresun Ekonomisi Dibe Vurdu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Giresun Ekonomisi Dibe Vurdu
Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı bölgesel gayrısafi yurt içi hasıla verilerinde Giresun 81 il içerisinde son sırada yer aldı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

GİRESUN EKONOMİSİ DİBE VURDU

Ekonomisi küçülen iller arasında Giresun yüzde 2.81 daralma ile başı çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2018 yılı Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine göre Giresun, ekonomisi en çok daralan il oldu. Türkiye ekonomisinin yüzde 2,83 büyüdüğü 2018 yılında, Giresun eksi yüzde 2,81 reel büyüme oranı ile 81 il içinde sonuncu olarak ekonomik olarak dibe vurdu.

Türkiye'de ekonomisi küçülen 16 ilin Karadeniz Bölgesi'nde  olması ise dikkat çekiyor. Bölgede ekonomisi küçülen iller arasında Trabzon (%-0,37), Tokat (%-0,39), Samsun (%-1,00) oranlarında küçülürken Sinop (%-2,32) ve Giresun (%-2,81) hem bölgenin hem de Türkiye'nin ekonomisi en çok daralan 2 ili olmuş durumdalar.TL bazında kişi başına GSYH miktarı en fazla düşen il yüzde 6.64 ile Çankırı olurken fakirleşmede Çankırı'yı Sinop ile Giresun izliyor.

TÜİK'e göre Giresunlular olarak 2018 yılında yüzde eksi 3,84 oranında fakirleştik. Ekonomik göstergeler ilimiz ekonomisinin günden güne daha kötü bir hal aldığını ortaya koymakta. 

Anahtar Kelimeler:
Alucra Vakfı Bu Yıl 320 Gönüle DokunduÖnceki Haber

Alucra Vakfı Bu Yıl 320 Gönüle Dokundu

Siyez Buğdayı İşleme ve Paketleme Tesisi KurulduSonraki Haber

Siyez Buğdayı İşleme ve Paketleme Tesisi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar