Giresun’da Solucan Gübresine Talep Artıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Giresun’da Solucan Gübresine Talep Artıyor
DOKAP Bölgesinde Solucan Gübresi Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesine destekler devam ediyor.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

DOKAP Bölgesinde Solucan Gübresi Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında;

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) arasında imzalanan protokol gereği; İl müdürlüğümüze başvuran ve protokolde yer alan şartları taşıyan 8 çiftçimizin, bu yıl içinde kurulumunu yaptıkları gübre üretim tesislerine satın almış oldukları 100 bin adet solucan, 3 ton solucan yemi ve 1 adet solucan besleme ünitesi için 240 bin lira tutarında destekleme hakedişi düzenlenmiştir.

Solucan gübresi; Kırmızı Kaliforniya Solucanı adıyla bilinen özel toprak solucanı türlerinin büyükbaş hayvanların dışkıları ve organik bitkisel materyallerin fiziksel ve kimyasal yapılarını değiştirmeleri temeline dayanarak ürettikleri  toprak düzenleyici ve değerli bir bitki besleme materyalidir. Solucan gübresi üretimine olan ilgi ve talep  son yıllarda giderek artmaktadır.

DOKAP tarafından finanse edilen proje kapsamında; ikinci yıldan itibaren her bir üreticinin ortalama 30'ar ton olmak üzere toplamda 240 ton solucan gübresi üretimi gerçekleştirmesi hedeflenmekte olup, projenin hayata geçirilmesi ile birlikte kırsalda faaliyet gösteren çiftçi ailelerimizin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmaları amaçlanmıştır. Projenin sürdürülebilirliği 3 yıl süreyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce takip edilecektir.

2017 yılında da aynı projeden istifade eden 8 üreticimizle birlikte toplamda 16 üreticimize kurmuş oldukları solucan gübresi üretim tesisleri için il müdürlüğümüzce 479 bin 720 lira nakdi destek sağlanmıştır.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Anahtar Kelimeler:
SGK İşveren Prim Borçlarına Yapılandırma İmkanıÖnceki Haber

SGK İşveren Prim Borçlarına Yapılandırma...

11 Aday Adayı İle Tirebolu İlk SıradaSonraki Haber

11 Aday Adayı İle Tirebolu İlk Sırada

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar