İlçemizde Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
1-31 Ekim Meme Kanseri farkındalık ayı kapsamında Alucra'da bir takım etkinlikler yapıldı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Dünya Sağlık Örgütü de bu hastalığı anlatmak ve farkındalık yaratmak için Ekim ayını Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirledi.

Genç, yaşlı her ırktan insan bu hastalığa karşı savaş veriyor, erken tanı ise hayat kurtarıyor.

"1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı" sebebiyle Alucra Toplum Sağlığı Merkezi (ATSM) tarafından ilçemizde Hacı Osman Erilli AİHL öğrencileri ile birlikte yürüyüş etkinliği düzenlenerek, ilçe halına "Bana Birşey Olmaz Deme", "Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır" çağrısı yapıldı.

Ülkemizde her 10 kadından 1’inin hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalması tablonun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Günümüzde görülme riski artan, önemli ve yayğın bir sağlık sorunu haline gelen Kanser tıptaki yeniliklere karşın hala ölümle sonuçlanabiliyor.

Erken tesşhis tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdırç. Kanser tanısı ile erken dönermdeki hastalıklar %80-90 oranında iyileşirken, ileri dönem hastalıklarda iyileşme oranı %40-50 olarak belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığımın Kanserde erken teşhis, tarama ve eğitim merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) meme, kolon kanseri ve rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bu yüzden, "Bana Birşey Olmaz Deme", "Sakın Geç Kalma Erken Gel"

Anahtar Kelimeler:
Eğribel Tüneli'nde İnceleme YapılacakÖnceki Haber

Eğribel Tüneli'nde İnceleme Yapılacak

Bakır Demlik'ten Barış Pınarı Harekatına DestekSonraki Haber

Bakır Demlik'ten Barış Pınarı Harekatına...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar