İmam Hatip Öğrencilerinden Erzurum Gezisi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İmam Hatip Öğrencilerinden Erzurum Gezisi
Alucra Hacı Osman Erilli Anadolu İmam Hatip Lisesi Yüksek Öğretim Kurumları sınavına hazırlanan son sınıf öğrencilerine yönelik motivasyon gezisi düzenledi.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Sabahın erken saatlerinde Alucra’dan hareket eden gezi kafilesi saat 10 gibi Erzurum'a ulaştılar.

Alvarlı Efe'nin Kilidi Mülki İslam'ın diye ifade ettiği Erzurum’a varır varmaz ziyaret programı yoğun geçen öğrencilerin bu tarihi şehirde ziyaret ettiği ilk yer de tarihi Yakutiye Medresesi oldu.

İlhanlı hükümdarı Sultan Olcayto döneminde Gazan Han ve Bolugan Hatun adına, Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yaptırılan Yakutiye Medresesi daha şehre ilk adım attıkları anda büyüledi öğrencilerimizi.

Hemen ardından Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel örneklerinden biri Rüstempaşa Bedestenini yani Taşhan'ı gezdiler. 

Taşhan'dan sonraki durak ise Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen Erzurum Kalesi oldu. 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddün Muhammed Bey'in döneminde inşa edilen ve Erzurum'un en büyük camilerinden bir olan Atabey Camii olarak ta adlandırılan Ulu Cami de ziyaret edildikten sonra Erzurum denilince akla ilk gelen Çifte Minareli Medrese gezildi. Buradan da Anadolu Selçuklu mezar yapılarının en güzel örneklerinden olan Üç Kümbetler daha sonra da Aziziye Tabyaları ziyaret edildi.

Atatürk üniversitesinde öğrencilerimizi Erzurum'da üniversite okuyan Alucra Hacı Osman Erilli Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları üniversiteyi fakülte fakülte gezdirip bilgilendirdiler.

Palandöken Dağı'nın eteğinde aynı zamanda Peygamberimizin (s.a.s)  sancaktarlığını da yapmış olan Sahabe Abdurrahman Gazi Hazretlerinin türbesi ziyaret edildi. Burada mezun öğrencilerin de katkılarıyla öğle yemeği yenildi. 

Çoğunluğu işgal altındaki 5 doğu ilimiz Trabzon, Erzurum, Sivas, Bitlis ve Van'dan gelen 62 delegenin katılmış olduğu ve 2 hafta süren başkanlığını Mustafa Kemal Paşa'nın yaptığı Erzurum Kongresinin yapıldığı bina da öğrencilerimiz tarafından ziyaret edildi.

Akabinde öğrenciler alışveriş merkezinde bir müddet serbest bırakıldı. Programın tamanlanması akabinde Alucra'ya dönüş yapıldı.

Anahtar Kelimeler:
Veterinerlik Öğrencilerinden Amasya'ya Eğitim GezisiÖnceki Haber

Veterinerlik Öğrencilerinden Amasya'ya E...

Organ Bağışla 8 Kişiye Can VerSonraki Haber

Organ Bağışla 8 Kişiye Can Ver

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar